Recepty

Ako urobiť uhorkový šalát so smotanou?

smotanový uhorkový šalátRecept na uhorkový šalát so smotanou. Uhorkový šalát so smotanou je nielen veľmi chutnou pochúťkou, ale je tiež univerzálnym doplnkom kuchyne. Môžete podávať ako prílohu k ľahkému letnému zeleninovému obedu alebo s celozrnným pečivom ako desiatu či ako osviežujúcu večeru. Uhorkový šalát môžete rôzne dochutiť a taktiež ho môžete prispôsobiť rôznym dietetickým požiadavkám. Ako urobiť uhorkový šalát so smotanou? Tu je môj recept, ktorý vás zaručene nesklame.

Čo budete potrebovať na uhorkový šalát so smotanou:

  • miska
  • nôž
  • škrabka
  • strúhadlo
  • uhorky
  • smotana, korenie podľa návodu

Zalievať uhorky smotanou v minulosti nebolo na Slovensku príliš zvykom. Kyslá smotana bola skôr určená pre výrobu masla než pre priamu spotrebu.

Jedenie uhoriek s kyslou smotanou bolo obvyklejšie v poľskej, ruskej (ukrajinskej) a balkánskej kuchyni. U nás to bolo skôr nepredstaviteľné a exotické.

Prečo smotana?

V slovenských krajoch sa uhorkový šalát polieval sadnutým mliekom (ľudovo zakysánka), cmarom, neskôr kefírom či acidofilným mliekom.

Homogenizované „mlieko“ neskysne, slovenské mliekarne začali bežne produkovať kyslú smotanu a my sme veľmi radi vymenili menej tučnú mliečnu zálievku za síce tučnejšiu, ale lahodnejšiu smotanu.

Príprava uhorkového šalátu so smotanou krok za krokom

Príprava uhoriek

uhorkový šalát so smotanou

Základný postup pri výrobe uhorkového šalátu so smotanou je jednoduchý: uhorky ošúpte, nastrúhajte na hrubom strúhadle na rezance alebo na štrbinovom strúhadle na jemné plátky.

Jemne nasoľte, aby trochu pustili vodu a zmäkli. Pustenú vodu nezlievajte, pripravili by sme sa o podstatnú časť chuťovej zložky šalátu.

Základný variant uhorkového šalátu so smotanou

Do mierne solených a „povolených“ uhoriek vyklopte téglik (alebo viac) kyslej smotany. Premiešajte s pustenou tekutinou, ktorá uhorkový šalát nariedi do príjemnej hustoty.

Ochutnajte a prípadne trochu prisoľte, ale nie príliš. Niekde je zvykom smotanovú (mliečnu) variantu aj mierne okoreniť.

Diétny variant uhorkového šalátu

Ak pripravujete uhorkový šalát so smotanou pre niekoho, kto musí z nejakého dôvodu dodržiavať diétne zásady, uhorky strúhajte vždy na rezance a ako zálievku požite odtučnenú (nízkotučnú) kyslú smotanu. Alebo do uhoriek zamiešajte miesto smotany biely jogurt. Chuť šalátu zjemníte lyžičkou olivového oleja.

Kôprový variant uhorkového šalátu

Uhorkový šalát so smotanou môžete obmeniť pridaním byliniek. Tradične sa pre jeho dochutenie používa sekaný čerstvý, prípadne aj sušený kôpor.

Pretože ale značné množstvo ľudí nemá kôpor rado, je praktické vopred sa na jeho obľubu spýtať (ušetrí to potom trápne chvíľky pri stole).

Sterilizovaný kôpor do uhorkového šalátu so smotanou nepoužívajte (jeho chuť je príliš zvýraznená octovým nálevom).

Bylinkový variant uhorkového šalátu

recept na uhorkový šalát so smotanouInú chuť získate, keď do uhorkového šalátu so smotanou pridáte trochu čerstvého estragónu. Alebo môžete chuť šalátu obmeniť nasekaným borákom alebo trebuľkou voňavou.

Pikantnej a pritom „slovenskej“ príchuti dosiahnete, keď uhorkový šalát so smotanou posypeme jemne nasekanou pažítkou.

Exotická chuť uhorkového šalátu

Kuchyňu susedných Slovanov alebo Balkáncov bude pripomínať, keď uhorkový šalát so smotanou dochutíte jemne roztlačeným alebo sušeným cesnakom, bazalkou (čerstvou aj sušenou, každá chutí inak, voľba je na vás) alebo štipkou provensálskeho korenia.

Milovníci orientálnych chutí si môžu občas tento šalát so smotanou dochutiť trochou kurkumi či karí korenia. Šalát nadobudne exotickú príchuť a vy dáte bežnému uhorkovému šalátu so smotanou zasa nový rozmer.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button