Recepty

Ako pripraviť jablčné lievance?

recept na jablčné lievanceVyužitie jabĺk v kuchyni je mnohostranné. Jablká sa používajú v teplej i studenej kuchyni. Tepelná úprava jablká ochudobňuje o veľkú časť vitamínov. Preto na teplé pokrmy vyberáme jablká, ktoré sa nehodia na skladovanie. Ponúkam recept na známy múčnik, alebo lepšie povedané, jablčné lievance.

Čo je potrebné na jablčné lievance:

  • príprava jablčných lievancov0,5 l vlažného mlieka
  • 250-300 g hladkej múky
  • 20 g krupicového cukru
  • 2 žĺtky
  • 0,5 kocky droždia
  • Štipka soli
  • 350 g strúhaných jabĺk
  • Tuk na panvicu
  • Cukor a škorica na posypanie

Postup ako pripraviť jablčné lievance krok po kroku

ako si spraviť domáce jablčné lievanceNajprv si pripravíme cesto. Do vlažného mlieka pridáme cukor, soľ a polovicu kocky droždia. Necháme na teplom mieste asi 10 minút stáť. Potom pridáme žĺtky, múku a všetko premiešame.

Cesto má byť hustejšie ako cesto na palacinky, ale redšie než na zemiakové placky. Prikryjeme utierkou a dáme na teplé miesto kysnúť.

Cesto bude kysnúť asi tri štvrte hodiny. Medzitým si pripravíme jablká. Jablká umyjeme a odstránime jadrovníky. Na hrubom strúhadle ich zostrúhame na rezance. Jablká nemusíme lúpať, stačí ich rozpoliť alebo pokrájať na štvrtiny a strúhať šupkou nahor (šupka nám zostane v ruke). Šupky nevyhadzujeme, sú výborné na jablkový čaj. Stačí ich povariť vo vode a ochutiť medom s citrónom.

Ak je cesto na lievance vykysnuté (zdvojnásobí objem), pridáme nastrúhané jablká a poriadne ich do cesta zašľaháme, aby sa rovnomerne rozptýlili. Takto pripravené cesto necháme stáť ešte asi 15 minút.

Lievance pečieme buď nasucho alebo na zľahka potretej panvici tukom (použitím mašľovačky). Malú naberačku cesta vlejeme doprostred panvice a od stredu do strán krúživým pohybom vytvoríme pomocou naberačky lievanec. Hrúbku cesta si upravíme po prvom skúšobnom pokuse. Po chvíľke lievanec otočíme a dopečieme z druhej strany. Hotové lievance posypeme škoricovým cukrom. Kto chce, môže si ich potrieť rozpusteným maslom.

Ak sa vám páčil recept na jablčné lievance, vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button