Vyberáme fondue a pridávame tipy na recepty
Čokoládové fondue – najobľúbenejšie a najlacnejšie
Hoci s týmto receptom z historického hľadiska je asi najviac spätý syr, v súčasnej dobe je najobľúbenejšie čokoládové fondue.
Nielen že veľa ľudí má sladký jazýček, ale tiež je najlacnejším variantom a je veľmi ľahké ho pripraviť. Stačí nakrájať najrôznejšie druhy čerstvého ovocia (z našej skúsenosti sú najchutnejšie banány, jahody a jablká) a kúsky potom namáčať v čokoláde. Dá sa kúpiť špeciálna čokoláda na rozpustenie, ale veľmi dobre poslúži aj bežná tabuľková, do ktorej sa pridá trochu smotany.
Tí, ktorí chcú mať maškrtu ešte špeciálnejšiu, pridáva sa napríklad likér, zázvor, mäta či čili papričky.
A čo budete pre prípravu a servírovanie čokoládového fondue potrebovať?
Keramickú misku (v nej sa hmota nepripáli), stojan, sviečku (tá na ohrev postačí) a vidličky (ideálne rôzne farebne označené, aby sa stravníkom neplietli).
Samozrejme cena sa odvíja od veľkosti a prevedenia sady, ale verte, že malý set pre dvoch sa dá zaobstarať za menej ako 5 Eur a skvelé na tom je, že si neskôr môžete dokúpiť originál fondue vidličky.
Ak máte radi sladké, ale predsa len čokoláda nie je váš favorit, možno ovocie namáčať tiež v pudingu či karameli – sviečka zaistí, že hmota bude tekutá.
Syrové fondue – klasika osvedčená generáciami
Ako už bolo spomenuté na začiatku, tento recept pochádza zo Švajčiarska. Miestny obyvatelia vtedy skúsili tvrdý chlieb namáčať do rozohriateho syra a zistili, že je to veľká lahôdka.
Aby sa vám syrové fondue čo najlepšie pripravovalo, odporúčame väčšiu a ťažšiu nádobu s nepriľnavým (napríklad smaltovaným, či keramickým) povrchom. A ako presne ďalej postupovať? Receptov je viacero, ale určite základ tvoria kvalitné syry (gouda, niva, hermelín, …) a k nim sa pridáva biele víno, cesnak a hladká múka. Odporúčame dodať aj trochu škrobu, ktorý udržuje syr dobre rozpustený.
Mäsové fondue – pre skutočných gurmánov
Masové variant síce nie je tak bežný ako predošlé dva varianty, ale rozhodne tiež poskytne gurmánsky zážitok, predovšetkým pri väčšej spoločnosti. V sade na masový variant býva nerezová, alebo smaltovaná nádoba, horák, vidličky a mištičky slúžiace na omáčky a dresingy.
Aby ste si pochutili, vždy používajte najlepšie mäso – to sa pomocou vidličiek frituje na rozpálenom oleji a keď je hotové, namáča sa podľa chuti do mištičiek. Odporúčame ohrievať na najnižšiu možnú teplotu, aby nedochádzalo k prepaľovaniu.
Ochutených omáčok je nepreberné množstvo, veľmi jednoduchý a pritom chutný je napríklad zelený dip, ktorý tvorí kyslá smotana, horčica, petržlenová vňať a kôpor.