Úvod / Recepty / Ako si doma uvariť “presso”?

Ako si doma uvariť “presso”?

ako si uvariť presso domaChcete si doma vychutnať silnú kávu s lahodnou krémovou penou, ale nevlastníte prístroj na výrobu pressa? Prinášame vám návod na prípravu kávy, ktorá je upravená podobne ako obľúbené talianskej presso v kaviarňach. Ak máte radi intenzívnu chuť kávy, určite si presso vyskúšajte doma pripraviť.

Čo je na presso potrebujete?


  • voda
  • rozpustná káva
  • mlieko, smotana či cukor (v prípade, že si ho chcete dochutiť)

Najprv je potrebné uvariť si vodu v rýchlovarnej kanvici alebo v kastróliku. Keď prejde voda varom, nechajte ju “dobublať”. Káva by nebola tak chutná, keby bola zaliata priamo vriacou vodou.

Do hrnčeka s úzkym dnom a širokým ústím dajte dve čajové lyžičky jemnej rozpustnej kávy (vhodná je na to napríklad káva Jacobs Velvet) a dve lyžičky cukru kryštál, len v prípade, ak sladíte. Všetko zmiešajte dohromady.

Horúcu, ale nie vriacu vodu opatrne nalejte na čajovú lyžičku


Voda nesmie pretiecť – ak by jej bolo moc, môžete začať znova. Jedna čajová lyžička je postačujúca na dve lyžičky kávy a cukru (ak nesladíte, odmerajte len pár kvapiek). Ak používate umelé sladidlo, dajte ho do kávy až pred mliekom.

domáce pressoLyžičku vody nalejte do hrnčeka s kávou a cukrom. Miešajte, alebo ešte lepšie šľahajte kovovým ručným šľahačom. Šľahanie trvá približne päť minút, a to až kým sa z pôvodnej čiernej zmesi neutvorí svetlo béžový krém s bublinkami vzduchu.

Zmes je pripravená, ak krém netečie a všetky prísady sú dokonale spojené. Ak sa vám stane, že sa pri miešaní káva prichytáva na stenu, alebo na lyžičku alebo šľahač, pridajte pár kvapiek vody a miešajte rýchlejšie.

Tip pre slabé ruky

príprava presaLepšie a efektívnejšie sa vám bude miešať, ak si šálku položíte na stôl a oprite ju o ucho.

Vodu z kanvice, ktorú môžete zase máličko prihriať (aby mala asi deväťdesiat stupňov), nalejte do šálky (také množstvo aby sa vám zmes podarila rozpustiť). Opäť miešajte, kým sa v malom množstve vody nerozpustí krémová zmes.

Aby ste kávu ešte viac napenili, nalejte zvyšok vody po lyžičke doprostred šálky, pokojne aj z väčšej výšky.

Pridajte smotanu

Pre efekt je dobré ju liať doprostred, a to opäť po lyžičke. Keď potom lyžičkou alebo tyčinkou trafíte prostriedok, môžete zo smotany na pene vytvárať efektné ornamenty.

Tipy

V prípade, že kávu pijete radšej studenšiu, nechajte lyžičku v šálke. Vaše “presso” sa potom rýchlejšie ochladí.

Pozrite sa aj na články ako si pripraviť doma rôzne miešané nápoje.

Ako si doma uvariť “presso”?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zemiakové placky s bylinkovou čapičkou

Ako urobiť zemiakové placky s bylinkovou čapičkou?

Premýšľate nad tým, že si pripravíte doma zemiakové placky s bylinkovou čapičkou? Ak máte viacčlennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *