Recepty

Ako si doma uvariť „presso“?

Jednoduchý návod ako urobiť presso

ako si uvariť presso domaPríprava kávy je umenie, ktoré si vyžaduje trpezlivosť a zručnosti. Jednou z najobľúbenejších káv na svete je espresso, ktoré si môžete pripraviť aj doma. Espresso, alebo aj presso, je silná káva s intenzívnou chuťou a arómou.

Pri príprave domáceho espressa je dôležité dodržať správne pomery kávy a vody. Káva by mala byť jemne namletá a následne zhutnená do kávovaru.

Potom sa cez ňu preleje horúca voda pod tlakom, čím sa uvoľní intenzívna chuť a aróma. Domáce espresso si môžete pripraviť aj bez kávovaru pomocou moka konvičky alebo ručného šlahača.

Ak máte radi silnú kávu, espresso je pre vás tou správnou voľbou. Pripraviť si ho doma je jednoduché a zvládne to každý. Stačí dodržať správne pomery a nechať sa unášať jeho intenzívnou chuťou a arómou.

Čo Je Presso

Presso je silný kávový nápoj, ktorý sa vyrába pomocou kávovaru, ktorý vytvára tlak na mleté kávové zrná. Tento proces vytvára silnú kávu s lahodnou krémovou penu.

Presso je tiež známe ako espresso, čo v taliančine znamená „vytláčané“. Tento názov odkazuje na proces prípravy, kde sa kávové zrná vytlačia pod tlakom horúcej vody. Espresso sa zvyčajne podáva v malých hrnčekoch a má silnú chuť.

Existuje mnoho druhov kávovarov, ktoré sa používajú na prípravu pressa alebo espressa. Niektoré z týchto kávovarov sú manuálne, zatiaľ čo iné sú plne automatické. Kávovary na presso sú zvyčajne drahšie ako bežné kávovary, pretože musia vytvárať vysoký tlak na kávové zrná.

Pri príprave pressa alebo espressa je dôležité použiť kvalitné kávové zrná a správne ich namlieť. Kávové zrná by mali byť čerstvé a jemne namleté, aby sa dosiahlo najlepšie aroma a chuť.

Celkovo, presso je silný kávový nápoj, ktorý sa vyrába pomocou kávovaru, ktorý vytvára tlak na mleté kávové zrná. Existuje mnoho druhov kávovarov, ktoré sa používajú na prípravu pressa alebo espressa. Pri príprave pressa alebo espressa je dôležité použiť kvalitné kávové zrná a správne ich namlieť.

Potrebné Prísady

Pri príprave pressa doma budete potrebovať nasledujúce prísady:

 • Voda
 • Káva (rozpustná alebo mletá)
 • Cukor (voliteľné)
 • Prípadne ďalšie prísady podľa chuti (napr. umelé sladidlo, Jacobs Velvet)

Pre správnu prípravu pressa je dôležité použiť kvalitnú vodu. Odporúča sa používať filtrovanú alebo destilovanú vodu, aby sa minimalizoval obsah nečistôt a chlóru, ktoré môžu ovplyvniť chuť a aroma pressa.

Pri výbere kávy je dôležité zvoliť kvalitnú kávu. Ak používate mletú kávu, odporúča sa použiť 7 gramov kávy na jeden štandardný presso. Ak používate rozpustnú kávu, postupujte podľa návodu na obale.

domáce pressoCukor je voliteľný prísada podľa chuti. Ak si prajete sladký presso, môžete pridať cukor do kávy pred prípravou alebo do hotového pressa.

Ak preferujete iné sladidlo ako cukor, môžete použiť umelé sladidlo alebo Jacobs Velvet. Jacobs Velvet je prírodné sladidlo vyrobené z ovocia, ktoré môže byť vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať príjem cukru.

Pri príprave pressa je dôležité použiť správny pomer kávy a vody, aby sa dosiahla správna chuť a aroma. Odporúčaný pomer je 7 gramov kávy na jeden štandardný presso a 30 až 50 mililitrov vody.

Typy Pressa

Pri príprave pressa máte na výber viacero možností, ktoré sa líšia množstvom kávy a vody použitej pri príprave. V tejto sekcii si predstavíme niektoré z najznámejších typov pressa.

Piccolo

Piccolo je malé espresso, ktoré sa pripravuje s menším množstvom vody. Tento typ pressa je ideálny pre tých, ktorí preferujú silnú a intenzívnu chuť kávy.

Ristretto

Ristretto je tiež malé espresso, avšak pri jeho príprave sa používa ešte menšie množstvo vody ako pri piccolu. Výsledkom je ešte silnejšia a koncentrovanejšia chuť kávy.

Lungo

Lungo je espresso, ktoré sa pripravuje s väčším množstvom vody ako piccolo a ristretto. Výsledkom je slabšia chuť kávy, no stále s jemným aroma.

Americano

Americano je espresso, ku ktorému sa pridáva horúca voda. Výsledkom je káva s podobnou chuťou ako lungo, no so silnejším telom.

Doppiu

Doppiu je dvojité espresso, ktoré sa pripravuje s dvojnásobným množstvom kávy a vody ako pri bežnom espressu. Výsledkom je silná a intenzívna chuť kávy.

Kapučína

Kapučíno je káva, ktorá sa pripravuje z espresso a mlieka s hustou mliečnou penu. Tento typ kávy má jemnejšiu chuť ako bežné espresso a je ideálny pre tých, ktorí preferujú kávu s mliekom.

Flat White

Flat White je podobné kapučínu, avšak s menej mliečnej peny. Tento typ kávy je ideálny pre tých, ktorí preferujú kávu s mliekom, no nechcú mať príliš veľa peny.

Latte Macchiato

Latte Macchiato je káva, ktorá sa pripravuje z mlieka a espresso. Pri príprave sa najprv naleje mlieko do pohára a potom sa naň naleje espresso. Výsledkom je káva s jemnou chuťou mlieka a kávy.

Caffé Latte

Caffé Latte je podobné Latte Macchiato, avšak tento typ kávy sa pripravuje opačne. Najprv sa naleje espresso do pohára a potom sa naň naleje mlieko. Výsledkom je káva s jemnejšou chuťou kávy a mlieka.

Espresso Macchiato

Espresso Macchiato je espresso s malým množstvom mlieka. Tento typ kávy má silnú chuť kávy s jemným dotykom mlieka.

Pri výbere typu pressa záleží na preferenciách jednotlivca. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, no všetky majú spoločné to, že sú prípravou kávy s vysokou kvalitou.

Príprava Pressa

Ako si doma uvariť „presso“? Príprava kávy v presso kávovare nie je nijako zložitá, ale vyžaduje si určité postupy a nástroje. V prvom rade je potrebné mať k dispozícii kvalitné kávové zrná, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných predajniach.

Na prípravu pressa budete potrebovať aj kávovar, ktorý dokáže vytvoriť dostatočne vysoký tlak na vodu, aby sa káva správne extrahovala. Voda by mala byť čistá a teplá, s teplotou okolo 90 stupňov.

Postup prípravy pressa je nasledovný:

 1. Naplňte kávovar vodou a nechajte ju zohriať sa.
 2. Vložte kávové zrná do kávového dávkovača a utlačte ich pomocou tampovacej páky.
 3. Vložte dávkovač späť do kávovaru a privrite kávový vrchnák.
 4. Umiestnite šálek pod kávovar a zapnite ho.
 5. Počkajte, kým sa káva vytlačí do šálky.

Dôležité je dodržiavať správne pomery medzi vodou a kávou. Obvykle sa odporúča použiť približne 7 gramov kávy na 30 mililitrov vody.

Ak chcete svoj presso obohatiť o mliečnu penu, môžete si pripraviť aj mliečnu peničku. Stačí do mlieka vložiť špeciálnu trysku a vytvoriť peničku, ktorú potom pridáte na vrch pressa.

S prípravou pressa sa dá experimentovať a prispôsobiť ju svojim preferenciám. Dôležité je dodržiavať správne postupy a používať kvalitné suroviny.

Extrakcia a Kofeín

Pri príprave „pressa“ je dôležitá správna extrakcia. Táto metóda vylučuje vodu cez mletú kávu, pričom sa uvoľňujú arómy a chuť kávy. Aby bola extrakcia správna, je potrebné dodržiavať niekoľko parametrov, ako je množstvo kávy, teplota vody, teplota kávy v šálke, tlak počas prípravy a čas prípravy.

Množstvo kávy by malo byť približne 7 gramov a teplota vody by mala byť okolo 88°C. Teplota kávy v šálke by mala byť 67°C a tlak počas prípravy by mal byť 9 barov. Čas prípravy by mal trvať približne 25 sekúnd s odchýlkou 2,5 sekundy.

Kofeín je základnou zložkou kávy a jeho obsah v „pressu“ môže byť vysoký. Pri správnej príprave „pressa“ by mal obsah kofeínu v šálke byť približne 100 mg.

Pri správnej extrakcii sa uvoľňujú arómy a chuť kávy, ktoré tvoria intenzívnu chuť. Preto je dôležité dodržiavať správnu prípravu „pressa“ a používať kvalitnú kávu.

Servírovanie Pressa

Servírovanie pressa je rovnako dôležité ako jeho príprava. Správne servírovanie zabezpečí dokonalý zážitok z kávy. Po správnej príprave pressa by mal byť výsledný nápoj podobný ako v kaviarni.

Pri servírovaní pressa je dôležité použiť správny šálek. Šálky na presso sú menšie ako bežné šálky na kávu. Šálky na presso sú zvyčajne o objeme 60 až 90 ml. Správny šálek na presso umožní vytvorenie svetle béžového krému, ktorý je charakteristický pre presso.

Pri servírovaní pressa sa často používajú ornamenty. Ornamenty môžu byť jednoduché alebo efektné, a zvyčajne sa vytvárajú pomocou prostriedkov ako mlieko alebo čokoláda. Ornamenty môžu byť tiež vytvorené pomocou šablón.

Pri servírovaní pressa je dôležité, aby bol nápoj teplý. Ak je presso príliš horúci, môže to ovplyvniť jeho chuť. Ak je presso príliš studený, môže to zničiť jeho arómu.

V závere, správne servírovanie pressa zabezpečí dokonalý zážitok z kávy. Správne použitie šálku, vytvorenie svetle béžového krému a efektných ornamentov sú kľúčové pre dokonalý presso.

Tipy a Triky

Pri príprave pressa doma je dôležité dodržiavať zopár základných pravidiel, aby bola káva dokonalá. Tu sú niektoré tipy a triky, ktoré môžu pomôcť:

 • Kvalitná káva: Výber kávy je základom dobrého pressa. Odporúča sa použiť čerstvo pražené zrná kávy, ktoré majú tmavú farbu a lesklý povrch.
 • Správna mletie: Pre presso sa používa jemné mletie kávy. Ak je mletie hrubšie, káva bude slabá a ak je mletie jemnejšie, káva bude príliš silná.
 • Správna teplota vody: Voda by mala mať teplotu okolo 90 stupňov Celzia. Ak je voda príliš horúca, môže spôsobiť horkosť kávy.
 • Správna dávka kávy: Pri príprave pressa sa používa 7 gramov kávy na jednu dávku.
 • Správna doba extrakcie: Doba extrakcie by mala byť približne 25 sekúnd. Ak je doba extrakcie príliš krátka, káva bude slabá a ak je príliš dlhá, káva bude horká a trpká.
 • Správny tlak: Tlak by mal byť okolo 9 barov. Ak je tlak príliš nízky, káva bude slabá a ak je príliš vysoký, káva bude horká a trpká.
 • Krémová pena: Krémová pena na vrchu pressa je dôležitá súčasť pressa. Ak sa na káve neobjaví krémová pena, je možné, že káva nebola správne pripravená.

S týmito tipmi a trikmi by malo byť možné pripraviť si dokonalý presso aj doma.

Alternatívy Pressa

Ak nemáte k dispozícii kávovar na prípravu pressa, existujú aj iné spôsoby, ako si doma pripraviť silné espresso. V tejto časti sa pozrieme na niektoré alternatívy pressa.

Veľké Presso

Ak máte radi silnú kávu, ale nechcete si pripravovať presso, môžete si vypýtať veľké presso v kaviarni. Avšak, treba si uvedomiť, že nie všetky kaviarne vedia správne pripraviť espresso lungo, ktoré je ekvivalentom veľkého pressa.

Espresso lungo sa pripravuje rovnako ako presso, ale doba prekvapkávania vody cez kávu sa predĺži na jednu minútu. Ak máte slabé ruky, môžete si pripraviť espresso lungo aj doma v kávovare na kapsuly.

Turecká Káva

Turecká káva je tradičný spôsob prípravy kávy, ktorý je obľúbený najmä v Turecku a na Blízkom Východe. Turecká káva sa pripravuje v špeciálnej konvici, ktorá sa nazýva cezve. Káva sa pomaly varí vo vriacej vode a potom sa cezve odstráni z ohňa. Po nejakom čase sa káva opäť privedie k varu a tento postup sa opakuje trikrát. Turecká káva sa podáva v malej šálke a má silnú chuť.

Pri príprave tureckej kávy treba dbať na to, aby sa káva nespalila a aby bola jemne zrnitá. Turecká káva má výraznú chuť a je vhodná najmä pre tých, ktorí majú radi silnú kávu.

Ak si chcete vychutnať silné espresso aj doma, môžete si kúpiť konvičku na prípravu tureckej kávy. Táto konvička sa nazýva džezve a je k dispozícii v rôznych veľkostiach a materiáloch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button