KuchyňaRecepty

Ako v kuchyni spracovať ružové lupienky?

ružové lupienky Používať ružové lupienky v kuchyni nie je žiadna výstrednosť, a ani nič nové pod slnkom. Keď ruža príjemne vonia, mala by aj dobrú chuť? Aróma niektorých ruží vyvolá predstavu kozmetických prípravkov. Keď ale ruža vonia po mede, klinčekoch alebo tak trochu po citróne, až sa koľkokrát zbehnú sliny. Stálo by za pokus ružové lupienky využiť a niečo z nich pripraviť? Pripraviť ružový sirup, želé a džem z ruží alebo onú „záhadnú“ rosolku, ktorou boli pohostení naši predkovia,  je veľmi jednoduché. Ponúkame recepty na výrobky z ruží a jednoduché návody, ako spracovať ružové lupienky.

Čo budete potrebovať, ak chcete v kuchyni využívať ružové lupienky:

  • dostatok ružových lupienkov
  • suroviny uvedené v receptoch

Ktoré ružové lupienky áno, a ktoré zase nie?

Teoreticky by sme mohli v kuchyni využiť okvetné lupienky ktorejkoľvek ruže, pretože žiadna z ružových odrôd nie je jedovatá alebo zdraviu škodlivá.

Lenže ruže ako rozlične vyzerajú, tak aj rôzne voňajú. Niektoré druhy ruží sa tradične používajú v parfumérskom priemysle.

Náš mozog k ich vôni automaticky podvedome priraďuje „mydlovou“ chuť. Na kulinárske účely sa preto používajú tie odrody ruží, ktoré majú takzvanú „ovocnú“ vôňu.

Ruža stolistá vs. ruža šípková rovná sa ruža zvráskavená

ružový sirup

Niekto nedá dopustiť na stolisté ruže. Ich vôňa je „zvodná“, vyvoláva dojem niečoho sladkého a kyslého s klinčekovým nádychom. Jej okvetné lupienky sa tiež dobre zbierajú. „Skalní“ bylinkári zase majú v obľube ružu šípkovú.

Zber lístkov však vyžaduje značnú trpezlivosť. Kompromisom medzi nimi je ruža zvráskavená. Jej kvety voňajú sladkokyslou až korenistou vôňou. Okvetné lupienky sa dobre zbierajú.

Ďalšou výhodou ruže zvráskavenej je, že obsahuje rovnaké zdraviu prospievajúce látky ako ruža šípková.ň

Tento druh je v poslednej dobe obľúbený medzi záhradkármi, a tak je pomerne hojná.

Ružový sirup

Postup pri výrobe ružového sirupu je obdobný ako u iných cukrových roztokoch. V niektorých receptoch sa uvádza, že je potrebné najprv ružové kvietky deň macerovať v studenej vode.

V iných receptoch sa píše, že sa ružové lupienky len zvaria. Vyskúšané sú oba recepty a úprimne povedané – nie je v tom žiadny rozdiel.

Takže si predstavme postup na ružový sirup: dve potrebné hrste okvetných ružových lupienkov ruže zvráskavenej, buď deň macerujeme v pol litre vody, a potom zvaríme, alebo v pol litri vody hneď prudko zvaríme a necháme asi hodinu lúhovať. Potom precedíme cez sitko a dobre vytlačíme.

V ďalšom kroku si odmeriame ružový odvar. V množstve vody, ktoré činí rozdiel medzi odmeraným ružovým odvarom a jedným litrom, zvaríme kilogram práškového cukru. Zmes varíme päť minút. Potom prilejeme ružový odvar, pridáme precedenú šťavu z jedného citróna.

Pri tomto úkone sa netreba zľaknúť, pretože roztok v ten moment zmení farbu – sčervená a zjasní sa. Do prudkého varu a varíme asi päť minút. Ešte vrelý sirup nalejeme do fliaš s dobre tesniacimi zátkami.

Ružový sirup poslúži k príprave nápojov k slávnostným príležitostiam. Je to tiež vynikajúci prísada do miešaných nápojov.

Ružové želé

K výrobe ružového želé je otrebné najprv pripraviť odvar. Do 350 ml vody pridáme vrchovatú hrsť okvetných ružových lupienkov ruže zvráskavenej, 150 g kryštálového cukru, tri klinčeky, jeden citrón alebo na dve špičky guľatého noža kyseliny citrónovej. Ružové pltáky a klinčeky zvaríme, precedíme, vytlačíme.

ružové želéDo roztoku pridáme cukor, precedenú šťavu z jedného citróna alebo kyselinu citrónovú a zvaríme. Vypneme plameň alebo odstavíme.

Prisypeme 20 g želatíny v prášku (živočíšneho pôvodu), necháme rozpustiť, dobre rozmiešame.

Vlejeme do formičiek a necháme stuhnúť. Podávame samotne, len ako trochu „výstrednú“ maškrtu (napríklad pri stretávkach mladých slečien, ktoré chcú mať „všetko ružové“).

Keď dáme menej vody, necháme želé stuhnúť na plochej miske a narežeme z neho „cukríky“.

Ružový džem

Ružový džem je typický pre anglickú kuchyňu. Je možné nájsť veľa receptov, kde sú miery uvedené  rovnako ako ich používajú Anglosasi – na šálky. Pripravíme si:

  • osem šálok ružových lupienkov ruže stolistej alebo ruže zvráskavenej
  • pol šálky precedenej citrónovej alebo limetkovej šťavy
  • dve šálky vody
  • kilogram kryštálového cukru
  • dve polievkové lyžice práškového cukru

Cukor a vodu zvárame asi 15 minút na hustý sirup. Prisypeme ružové lupienky, pridáme citrónovú šťavu a prevaríme.

Tyčovým mixérom niekoľkokrát jemne premixujeme do zmesi a ešte asi päť až desať minút varíme, až zmes ešte viac zhustne.

Ešte horúce nalejeme do, čo najmenších, zaváracích pohárov, preklopíme vekom nadol a necháme vychladnúť. Podávame na malých mištičkách k čaju a keksíkom.

Rosolka – čo to je?

ružový džem

Bolo by jednoduché povedať, že rosolka bola v obľube v krajinách Koruny českej v 19. storočí. Ale napríklad to bolo už v dávnejšej dobe, z ktorej sa však nezachovalo toľko literárnych pamiatok.

Rosolka sa pila v románoch z obdobia biedermeieru v meštianskych rodinách. Ale tiež bývali rosolkou upokojovaní hostia v dielach vidieckeho realizmu.

Čo to bolo? Rosolka je sladký likér ochutený a zafarbený ružovými lupienkami.

Recept na rosolku

Na začiatku sme vám sľúbili recept ako si jednoducho rosolku pripraviť doma. Tento recept je jeden z viacerých možných. Budete naň potrebovať:

  • hrsť ružových lupienkov (ruža šípková alebo zvráskavené)
  • 5 klinčekov
  • kúsok celej škorice
  • na špičku noža mletého zázvoru
  • štvrť muškátového orecha
  • 250 g kryštálového cukru
  • 200 g medu,
  • 0,5 litra liehu (80%)
  • 0,5 litra vody

Všetky prísady, okrem cukru a liehu, varíme asi 20 minút. Pridáme cukor, rozvaríme a ešte vrelé precedíme cez plátno. Pridáme med a dobre rozmiešame. Necháme dokonale vychladnúť a prilejeme lieh.

Prelejeme do dobre uzatvárateľnej nádoby, necháme asi týždeň ustáť. Potom prelejeme do fliaš, zazátkujeme a necháme ešte ďalšie štyri týždne odpočívať. Podávame ako dezertný popoludňajší likér, a len jednu „rundu“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button