ZáhradaAko si vybrať

Ako vybrať tie pravé ruže pre vašu záhradu?

sadenie a vyberanie rúži do záhradyTypov ruží je veľmi veľké množstvo a je dôležité dlho vyberať, aby ste vybrali naozaj pravé ruže, ktoré sa do vašej záhrady hodia, a ktoré by sa vám páčili. Je lepšie sa rozhodovať dlhšiu dobu a obísť si nejaké tie záhrady s ružami, aby ste si urobili lepší názor. Ruže sa líšia konečnou výškou, zdravotným stavom, bujnosťou rastu, stálosťou farby kvetov na slnku, vôňou, atď. Poradíme vám, na čo sa vo výbere ruží pre vašu záhradu najviac zamerať.

Podľa čoho si vybrať ruže pre vašu záhradu

Účel ruží

Vhodné je si samozrejme utriediť v hlave, na aký účel chcete ruže do záhrady zaobstarať.

Je totiž možné ich využiť ako živý plot, niektoré druhy ako okrasné kvety, iné sa vám budú plaziť alebo popínať po plote, atď.

Aj vôňa ovplyvňuje, či si vyberiete tie pravé ruže

ako vybrat ruzeProblémom tejto charakteristiky je, že sa vôňa môže meniť počas dňa, s vlhkosťou vzduchu, starobou kvetu alebo nosom záhradníka.

Každý máme svoj subjektívny pocit, ako ktorá ruža vonia.

Dôležité je, aby vám jej vôňa „sadla“. U väčšiny ruží, za vôňou musíte ísť čo najbližšie k ruži, aby ste ju zacítili.

Môžu voňať po klinčekoch, mede, citróne, korení alebo svojou klasickou „ružovou“ vôňou.

Farba kvetov ruže

Môžete si vybrať zo širokej škály farebného spektra: pastelové farby, jasne červená, vínová, žltá, fialová, ružová, sýto ružová, karmínová, atď.

Existujú aj ruže, ktoré sú žíhané, napr. ružovo-biele alebo purpurovo – biele. Hoci máte prakticky voľnú ruku, akú farbu vyberiete, mali by ste pomyslieť na to, že niektoré farebné kombinácie (napr. veľmi jasných farieb) môžu vedľa seba pôsobiť disharmonicky.

Tvary kvetu

vysadzovanie ruži v záhradeRuže môžu mať jednoduché alebo elegantne zvinuté kvety.

Tvary ruží môžeme rozdeliť na ploché, pohárikovité, špicaté, urnové, guľovité, rozetovité, štvorhranné rozety a „pomponky“.

Líšia sa najmä v počte okvetných lístkov, bohatosti tvaru aj štýlu, akým sa lístky prekrývajú.

Farba listov ruží

Príťažlivé môže byť na ruži aj to, ako jej rastú listy a akú majú farbu.

Farba je rôzna, od mäkko šedo – zelenej k tmavo lesklej modro-zelenej, iné sú jasne zelené. Ak vezmete do úvahy aj vzhľad listov ruže, budete sa vám vaša ruža páčiť, aj keď nebude práve v rozkvete. A presne také ruže sú tie pravé ruže.

Ozdobné šípky alebo ostne

Niektoré druhy môžu vytvárať krásne ozdobné šípky v období na konci kvitnutia. Rozsah farieb šípok je tiež rôzny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button