Ako spoznať kvalitný čaj?
Šálka lahodného čaju dokáže priniesť vašim chuťovým bunkám naozaj nevšedný zážitok. Ale len v prípade, že máte ten správny čaj. Bohužiaľ väčšina čajov dodávaných na náš trh je nekvalitných. Ale ako teda spoznať ten správny, kvalitný čaj?
Čo potrebujeme:
- čaj
Kde kúpiť kvalitný čaj?
Určite nie v supermarketoch a podobných zariadeniach. Tu je dostupný obyčajne čaj vreckový, ktorý sa vyrába zo zvyškov a z odpadu. Jeho výhodou je síce rýchle vylúhovanie, ale to je všetko.
Príliš sa nehodia ani malé obchodíky, ktoré skladujú čaj vo veľkých sklenených nádobách, z ktorých neustále odoberajú. Častý kontakt so vzduchom čajovým lístkom rozhodne nesvedčí.
Najlepšie sú špecializované obchodíky alebo čajovne, ktoré skladujú čaj v malých dobre uzavretých nádobách.
Čo sa dozviete z obalu čaju?
Dôležité je, kedy bol čaj balený. Ak bol cez more transportovaný až do Európy a zabalený ešte len tu, na jeho kvalite sa to veľmi výrazne podpísalo.
U čajov zo Srí Lanky (Cejlónu) nájdete zase označenie podľa miesta, kde čajovník vyrástol. Platí, že vysokohorské druhy sú najkvalitnejšie.
Pôvod čaju:
- low – nížinný čaj,
- medium – čaj zo stredných polôh,
- high – vysokohorský čaj.
Označenie čaju
Na obale nájdete aj značky vo forme písmeniek. Z nich sa dozviete mnohé. Písmenko P ako Pekoe značí čajové lístky. Podľa kvality ich delíme na:
- PS (podpriemerný čaj)
- P (priemerný čaj)
- OP (dobrý čaj)
- FOP (veľmi dobrý čaj výborné chute i vône)
- TGFOP (naozaj veľmi kvalitný čaj)
Na obaloch môžete nájsť tiež písmenko B, ktoré znamená Broken. Ide o zlomkový čaj, ktorý sa líši svojou kvalitou. Stupnica je rovnaká ako u Pekoe. Takže BS je podpriemerný čaj, OB dobrý čaj atď.
Ďalšie písmenká F (Fanning) – čajová drvina a D (Dust) – čajový prach označujú napospol produkty mizerné kvality, aj keď aj tu nájdete produkty lepšie a horšie.