Ako spoznať kvalitný čaj?

vreckový čajŠálka lahodného čaju dokáže priniesť vašim chuťovým bunkám naozaj nevšedný zážitok. Ale len v prípade, že máte ten správny čaj. Bohužiaľ väčšina čajov dodávaných na náš trh je nekvalitných. Ale ako teda spoznať ten správny, kvalitný čaj?

Čo potrebujeme:

  • čaj.

Kde kúpiť kvalitný čaj?

Určite nie v supermarketoch a podobných zariadeniach. Tu je dostupný obyčajne čaj vreckový, ktorý sa vyrába zo zvyškov a z odpadu. Jeho výhodou je síce rýchle vylúhovanie, ale to je všetko.

Príliš sa nehodia ani malé obchodíky, ktoré skladujú čaj vo veľkých sklenených nádobách, z ktorých neustále odoberajú. Častý kontakt so vzduchom čajovým lístkom rozhodne nesvedčí.

Najlepšie sú špecializované obchodíky alebo čajovne, ktoré skladujú čaj v malých dobre uzavretých nádobách.


Čo sa dozviete z obalu?

kvalitný čaj

Dôležité je, kedy bol čaj balený. Ak bol cez more transportovaný až do Európy a zabalený ešte len tu, na jeho kvalite sa to veľmi výrazne podpísalo.

U čajov zo Srí Lanky (Cejlónu) nájdete zase označenie podľa miesta, kde čajovník vyrástol. Platí, že vysokohorské druhy sú najkvalitnejšie.

Pôvod:

  • low – nížinný čaj,
  • medium – čaj zo stredných polôh,
  • high – vysokohorský čaj.

Označenie čaju

Na obale nájdete aj značky vo forme písmeniek. Z nich sa dozviete mnohé. Písmenko P ako Pekoe značí čajové lístky. Podľa kvality ich delíme na:

  • PS (podpriemerný čaj)
  • P (priemerný čaj)čaj
  • OP (dobrý čaj)
  • FOP (veľmi dobrý čaj výborné chute i vône)
  • TGFOP (naozaj veľmi kvalitný čaj)

Na obaloch môžete nájsť tiež písmenko B, ktoré znamená Broken. Ide o zlomkový čaj, ktorý sa líši svojou kvalitou. Stupnica je rovnaká ako u Pekoe. Takže BS je podpriemerný čaj, OB dobrý čaj atď.

Ďalšie písmenká F (Fanning) – čajová drvina a D (Dust) – čajový prach označujú napospol produkty mizerné kvality, aj keď aj tu nájdete produkty lepšie a horšie.


Mohlo by vás zaujímať

Ako si vybrať vhodný iPhone

Ako si vybrať iPhone, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám?

Spoločnosť Apple každoročne rozširuje portfólio svojich produktov. Nemožno sa preto čudovať, keď sa spotrebitelia v …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.