Kuchyňa

Rady ako variť s tlakovým hrncom

ako variť s tlakovým hrncomTlakový hrniec je nevyhnutnou súčasťou modernej kuchyne. Nielen, že významne urýchľuje varenie, ale aj maximálne zachováva chuť potravín. Podľa čoho si tlakové hrnce vyberať? Dôležitý je objem, ovládanie a počet bezpečnostných poistiek. A ak varenie naozaj milujete, určite oceníte výhody sady tlakových hrncov. S viac nádobami totiž pohodlne a rýchlo pripravíte nielen hlavný chod, ale napríklad aj prílohu. Rady ako variť s tlakovým hrncom?

Ako tlakový hrniec funguje?

ako variť jedlo v tlakovom hrnciNie pre všetkých môže byť tlakový hrniec známou vecou, a tak je dobré ho najprv v krátkosti predstaviť. Jedná sa o hrubostenný hrniec, ktorého konštrukcia umožňuje variť za vyššieho tlaku, než je klasický atmosférický.

Vďaka vyššiemu tlaku je v nádobe aj vyššia teplota, okolo 120 °C, a to má za následok rýchlejšie uvarenie jedla. Nejde ale len o úsporu času a peňazí za elektrinu.

Pokrmy z tlakového hrnca sú zdravšie, pretože si uchovajú viac vitamínov, a tiež šťavnatejšie a chutnejšie. Odporučiť ho môžeme napríklad pri varení gulášu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.

Mýty o tom ako variť s tlakovým hrncom

varenie v modernom nerezovom tlakovom hrnciTak ako v množstve iných vecí, sa aj o tlakovom hrnci vyvalilo množstvo mýtov a občas sa aj zmieňuje, že vybuchol.

To je však väčšinou spôsobené zlou obsluhou, preto vám prinášame niekoľko rád, aby vaše varenie bolo čo najbezpečnejšie a najchutnejšie.

Pretože pri vyššom tlaku a teplote sa odparuje menej tekutiny, nemusíte jedlo toľko podlievať.

Aby sa hrniec mohol natlakovať, môže sa plniť maximálne do 2/3 jeho výšky.

To platí pre suroviny, ktoré príliš nepučia, ako je napríklad mäso či zelenina. Ak pripravujete napríklad šošovicu, ryžu či fazuľu, teda potraviny, ktoré zväčšujú svoj objem, odporúčame iba jednu štvrtinu výšky.

Postup pri varení s tlakovým hrncom

Najprv je nutné zahriatie na vysokú teplotu – do tej doby, než sa neuzavrie bezpečnostný ventil. Potom sa horák stlmí, tak aby z tlakového ventilu mierne unikala para. Na konci varenia sa počká až sa upustí všetok tlak a následne sa otvorí veko.

V tomto e-shope vám ponúkajú tlakové hrnce rôznych tvarov a objemov. Všetky sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele (označenie nerez 18/10 značí 18% prídavok chrómu a 10% prídavok niklu), a sú tak odolné pri korózii, kyselinám a krvi.

vhodné na všetky typy sporákov vrátane indukčných. Obsahujú všetky bezpečnostné prvky (bezpečnostný ventil, poistka, zatváranie).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button