Recepty

Ako pripraviť Cuba Libre?

Recept na skvelý kokteil

ako pripraviť cuba libreAko pripraviť Cuba Libre je téma, ktorá zaujíma mnoho ľudí, ktorí sa radi obklopujú príjemnou atmosférou a chutným drinkom. Cuba Libre je populárny kokteil, ktorý sa vyznačuje svojou jednoduchosťou a príjemnou chuťou. Väčšina receptov na Cuba Libre obsahuje len pár surovín, ktoré sú ľahko dostupné a pripraviť si tento drink môže každý.

Pre pripravenie Cuba Libre je potrebný biely kubánsky rum, šťava z citróna, Pepsi a limetka. Do pohára sa najprv nasypú ľadové kocky, následne pridáme rum a citrónovú šťavu. Do zvyšku pohára sa naleje Pepsi a na záver sa drink postrieka šťavou z limetky. Tento jednoduchý postup zaručuje výbornú chuť a príjemnú atmosféru.

Pre tých, ktorí sa radi obklopujú príjemnou atmosférou a chutným drinkom, je Cuba Libre ideálnou voľbou. Tento populárny kokteil sa stal obľúbeným nielen v Karibiku, ale aj v ostatných častiach sveta. Vďaka svojej jednoduchosti a príjemnej chuti si ho môže každý pripraviť aj doma a užiť si tak príjemné chvíle s priateľmi a rodinou.

Recept a návod ako pripraviť Cuba Libre

História Cuba Libre

Cuba Libre je populárny miešaný nápoj s obsahom bieleho rumu, koly a limetky. Tento osviežujúci drink vznikol údajne na prelome 19. a 20. storočia počas americko-španielskej vojny. História Cuba Libre sa viaže k príbehom amerických vojakov, ktorí bojovali v Havane a po víťazstve sa oslavovali Bacardí rumom zmiešaným s koly a limetkou.

Podľa legendy, v roku 1900 kapitán americkej armády, ktorý bol umiestnený v Havane počas španielsko-amerického vojny, nalial do svojho Bacardí rumu kolu a šťavu z limetky a privítal tak svojich kubánskych kolegov slovami „Por Cuba Libre!“ („Pre slobodnú Kubu!“). Týmto spôsobom vznikol nápoj, ktorý sa stal symbolom kubánskej nezávislosti a slobody.

original cuba libreCuba Libre sa stal obľúbeným nápojom v Spojených štátoch a rýchlo sa rozšíril po celom svete.

V 60. rokoch 20. storočia však vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi ochladli a v roku 1962 bola uvalená na Kubu americká ekonomická blokáda, ktorá trvá dodnes. Toto embargo výrazne ovplyvnilo kubánsku ekonomiku a kultúru, vrátane produkcie rumu.

Dnes sa Cuba Libre stále považuje za kultový nápoj, ktorý je obľúbený po celom svete a je súčasťou mnohých kokteilových lístkov. Jeho jednoduchý recept a symbolická história robia z neho obľúbený nápoj nielen medzi milovníkmi alkoholu, ale aj medzi tými, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru Kuby.

Suroviny

Pri príprave koktejlu Cuba Libre sú potrebné nasledujúce suroviny:

Alkoholická verzia

 • Biele rum (napr. Liberté alebo Havana Club)
 • Bacardi rum
 • Whisky

Nealkoholická verzia Cuba Libre

 • Coca Cola
 • Kola

Koktejl Cuba Libre je zmesou rumu a coly, ktorá sa podáva s kockami ľadu a plátkom limetky. Tento koktejl sa pripravuje v pohári naplnenom ľadom. Do pohára sa pridá rum, colu a limetkovú šťavu. Následne sa koktejl premieša a podáva sa s plátkom limetky na ozdobu.

Pri výbere rumu sa odporúča použiť kvalitný biele rum alebo Bacardi rum. Whisky sa v tomto prípade používa ako alternatíva k rumu. Pretože koktejl Cuba Libre obsahuje alkohol, je vhodné ho konzumovať s mierou.

Pri výbere coly sa odporúča použiť Coca Colu alebo Kolu. Coca Cola má silnejšiu chuť ako Kola, pretože obsahuje viac cukru. Pri príprave koktejlu Cuba Libre sa odporúča použiť svetlú colu, pretože tmavá cola má silnejšiu chuť a farbu, ktorá môže ovplyvniť chuť koktejlu.

V prípade, že sa koktejl Cuba Libre pripravuje pre deti alebo osoby, ktoré nechcú konzumovať alkohol, môže sa rum nahradiť nealkoholickým nápojom alebo sa použiť nealkoholický recept na prípravu koktejlu.

Celkovo je koktejl Cuba Libre jednoduchý na prípravu a môže sa podávať ako osviežujúci letný nápoj.

Príprava Cuba Libre

Postup Prípravy

Cuba Libre je osviežujúci drink, ktorý sa dá pripraviť veľmi jednoducho. Na prípravu budete potrebovať biele alebo tmavé rum, coca-colu, limetku a ľad. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Do highball sklenice vložte niekoľko kociek ľadu.
 2. Pridajte 50 ml bieleho alebo tmavého rumu.
 3. Pridajte 10 ml čerstvo vylisovanej limetkovej šťavy.
 4. Dolite coca-colou a dôkladne premiešajte.
 5. Na záver dozdobte mesiačikom limetky a podávajte.

Tipy a Triky

Ak chcete, aby bol váš Cuba Libre dokonalý, tu sú niektoré tipy a triky, ktoré by ste mali zvážiť:

 • Použite kvalitnú coca-colu. Kvalitná coca-cola dodá vášmu drinku dokonalú chuť.
 • Použite čerstvú limetkovú šťavu. Čerstvá limetková šťava dodá vášmu drinku sviežu chuť.
 • Použite dostatok ľadu. Ľad ochladí váš drink a zabezpečí, že bude osviežujúci.
 • Použite highball sklenicu. Highball sklenica je ideálna pre Cuba Libre, pretože má dostatočný objem a tvar na to, aby sa do nej zmestila coca-cola a ľad.

Teraz viete, ako pripraviť skvelý Cuba Libre. Vyskúšajte tento recept a užite si osviežujúci drink s priateľmi a rodinou.

Alternatívy a Variácie

Cuba Libre je populárny koktail, ktorý sa stal obľúbeným po celom svete. Aj keď je jeho základom rum a Coca-Cola, existujú rôzne alternatívy a variácie, ktoré môžu pridať do nápoja nové chute a vône.

Jednou z alternatív je nahradiť rum ginom. Gin Cuba Libre sa vyrába rovnakým spôsobom ako originálny koktail, ale namiesto rumu sa pridá gin. Tento nápoj má pikantnejšiu chuť a je obľúbený medzi fanúšikmi ginu.

Ďalšou alternatívou je nahradiť Coca-Colu iným nápojom. Napríklad, koktail Cuba Libre sa dá pripraviť aj s limonádou alebo iným druhom coly. Týmto spôsobom môžete pridať do nápoja nové chute a vône.

Mojito je ďalším populárnym koktailom, ktorý sa dá pripraviť s rovnakými ingredienciami ako Cuba Libre. Mojito obsahuje rum, cukor, mätu, limetkovú šťavu a sodu. Tento nápoj má osviežujúcu chuť a je obľúbený medzi fanúšikmi rumu.

Bacardi rum je jednou z najznámejších značiek rumu na svete. Tento rum sa používa aj pri príprave originálneho Cuba Libre. Ak chcete vyskúšať niečo iné, môžete nahradiť Bacardi rum iným druhom rumu. Tmavý rum má silnejšiu chuť ako biely rum a môže pridať do nápoja nové chute.

Whisky Cuba Libre je ďalšou možnosťou. Tento nápoj sa vyrába rovnakým spôsobom ako originálny koktail, ale namiesto rumu sa pridá whisky. Tento nápoj má silnejšiu chuť ako originálny Cuba Libre a je obľúbený medzi fanúšikmi whisky.

Výber správneho alkoholu a nápoja môže zmeniť chuť a vôňu Cuba Libre. Experimentujte s rôznymi alternatívami a variáciami, aby ste našli svoj obľúbený recept.

Záver

Priprava Cuba Libre je jednoduchá a rýchla. Všetko, čo potrebujete, sú len tri základné suroviny a pár ľadových kociek. Tento nápoj si môžete pripraviť kedykoľvek a kdekoľvek v priebehu niekoľkých minút.

Pri výbere rumu sa odporúča použiť biele rumy, ktoré majú jemnú chuť a vôňu. Limetka a cola dodávajú nápoju osviežujúcu a sladkú chuť. Ak chcete, môžete pridať aj trochu citrónovej alebo limetkovej šťavy pre ešte väčšiu osviežujúcu chuť.

Pri servírovaní Cuba Libre sa odporúča použiť vysokú sklenicu a ozdobiť ju kúskom limetky alebo mesiačikom limetky. Tento nápoj je ideálny pre letné dni, ale môže sa piť aj počas celého roka.

Ak chcete vyskúšať niečo nové, môžete skúsiť Cuba Libre s Pepsi namiesto coly alebo pridať do neho niektoré ovocie, ako napríklad maliny alebo jahody. Tento nápoj je veľmi flexibilný a môžete si ho prispôsobiť podľa svojich chutí a preferencií.

Vyskúšajte si pripraviť svoju vlastnú verziu Cuba Libre a užite si osviežujúci nápoj s príjemnou chuťou rumu, limetky a coly. Na zdravie!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button