Aké účinky na ľudské zdravie má cesnak?
Kto je cesnak, ten je zdravý. Áno, takto jednoducho by šlo zhrnúť, aké pozitívne účinky má cesnak na ľudský organizmus. Ide o potravinu, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínov a ďalších látok, ktoré prospievajú nášmu organizmu v mnohých smeroch.
Obsah článku:
- Čo obsahuje
- Hlavné účinky cesnaku
- Nežiaduce účinky
- Ako často konzumovať cesnak
Právom sa mu niekedy hovorí prírodné antibiotikum, pretože má liečebné aj preventívne účinky. Jeho konzumácia zvyšuje odolnosť organizmus voči niektorým chorobám, rovnako tak ich vzniku tiež pomáha zabraňovať.
Čo cesnak obsahuje?
V cesnaku sa nachádza naozaj veľké množstvo látok. Predovšetkým ide o vitamíny, ktoré sú pre zdravie organizmu nevyhnutné.
Ide o tieto vitamíny:
- Vitamín A – funguje ako antioxidant
- Vitamín B – dôležitý vitamín pre správnu funkciu metabolizmu
- Vitamín C – ovplyvňuje správnu funkciu metabolizmu aminokyselín
Ďalej obsahuje tiež nemalé množstvo vápnika, selénu a jódu.
Hlavné účinky cesnaku
Vďaka vyššie uvedeným vitamínom a látkam má cesnak jednoznačne pozitívne účinky. Rozhodne je tak vhodné ho zaradiť do jedálnička a pripravovaných pokrmov.
Okrem toho, že je zdravý, je tiež v správnom množstve aj chutný, dokáže dodať pokrmom ten správny šmrnc.
Tu je ale na mieste vhodné povedať, že keď už chcete kvalitný cesnak, potom vyberte pravý slovenský cesnak a nie nejaký dovážaný z číny.
Vyhnite sa čínskemu cesnaku, ktorý nie je tak kvalitný, ani nemá potrebnú arómu a chuť. Stačí vedieť, ako pestovať cesnak, potom si ho môžete veľmi lacno vypestovať aj na domácej záhradke, nie je potrebné za neho draho platiť v obchodoch.
Medzi hlavné účinky cesnaku možno zaradiť:
- Zvýšenie imunity – vďaka vysokému obsahu vitamínov pomáha zlepšovať imunitu organizmu. Tá je potom odolnejšia voči chorobám, vírusom a baktériám. Cesnak podporuje tvorbu bielych krviniek.
- Pomáha pri ochorení dýchacích ciest – máte problémy s dýchacími cestami, cesnak vám ich uľahčí. Typicky je vhodné ho do jedálnička zaradiť vo chvíli, keď sa vám zle dýcha v dôsledku prechladnutia. Účinné látky totiž napomáhajú uvoľňovať dýchacie cesty, upchatý nos a zlepšujú vykašliavanie hlienov.
- Zníženie bolesti v krku – ak vás trápi bolesť v krku, je dobré si vziať strúčik surového cesnaku, prípadne si urobiť napríklad sirup. Bolesť sa zníži a vám sa tak rýchlo uľaví.
- Zlepšenie krvného tlaku – vďaka tomu, že cesnak rozťahuje cievy, prípadne pomáha uvoľniť ich stiahnutie, prispieva k regulácii krvného tlaku.
- Znižuje cholesterol – ak máte problémy so zvýšeným cholesterolom, úprava jedálnička so zaradením cesnaku môže pomôcť.
- Udržuje pružnejšie cievy – tým, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, napomáha udržiavať cievy pružné a zdravé.
- Zlepšenie trávenia
- Znižuje riziko vzniku rakoviny – podľa mnohých prieskumov konzumácia cesnaku napomáha znížiť riziko vzniku rakoviny konečníka a tiež rakoviny hrubého čreva.
Nežiaduce účinky cesnaku
Cesnak je síce zdravý, avšak u niektorých osôb môže vyvolať tiež isté nežiaduce javy. Predovšetkým sa jedná o tieto:
- Nevoľnosť
- Zhoršené trávenie
- Pálenie záhy
V týchto prípadoch sa odporúča znížiť konzumáciu cesnaku a poradiť sa s lekárom. Prečítajte si aj články ako sadiť cesnak a ako urobiť cesnakovú polievku.
Ako často cesnak konzumovať?
Je nutné povedať, že cesnaku vzhľadom k jeho priaznivým účinkom nikdy nie je dosť. S ničím sa to ale nemá preháňať. Aby vám cesnak skôr neškodil, je jeho ideálna konzumácia maximálne jeden strúčik denne.