Recepty

Ako urobiť perníkový adventný veniec?

perníkový adventný veniecDnes si ukážeme recept na perníkový adventný veniec. Keďže mi každoročne adventný veniec z čečiny do 14 dní vyschol, začala som hľadať nové riešenia, ako mať krásny adventný veniec. A pritom taký, ktorý neopadá. Potom som dva roky som robila adventný veniec z kysnutého cesta. Ďalší rok som sa nechala inšpirovať kamarátkou, vyrábala vence z perníku. Veľkou výhodou je práve ten fakt, že adventný veniec z perníka neopadá. Navyše vyzerá fantasticky a navonia celý dom vianočnou atmosférou. A ako bonus je to, že po vianočných sviatkoch sa jednoducho zje.

Čo je na perníkový adventný veniec potrebné:

  • 400 g hladkej múky
  • 140 g práškového cukru
  • 60 g Hery
  • 2 celé vajcia
  • 150 g medu
  • 1/2 sáčku holandského kakaa (50 g)
  • 1 polievková lyžica perníkového korenia
  • 1 polievková lyžica jedlej sódy
  • 1 vajíčko
  • 4 čajové lyžičky mlieka na potieranie

Ďalšie veci ktoré budete potrebovať na perníkový veniec

Čo budeme ešte na perníkový adventný veniec potrebovať? Na výrobu svietnikov budú potrebné čajové sviečky, z ktorých sa dá vyklopiť voskové vnútro.

Hliníkový obal potom používam na vykrajovanie pre stredovú dierku na svietniku. Tiež budete potrebovať zdobiace vrecko na maľovanie perníkov (kupujem v domácich potrebách), alebo môžete polevou naplniť igelitové vrecúško a urobiť doň dierku.

Perníkové cesto

S týmto perníkovým cestom sa skvele pracuje. Je veľmi tmavé, takže zdobenie na ňom krásne vynikne. Pusťme sa do jeho prípravy.

Všetky suroviny dáme do misy a dôkladne vareškou premiešame.

Zmes vysypeme na pomúčenú dosku a vypracujeme z nej hladké cesto, ktoré vložíme do igelitového vrecka a necháme na 24 hodín odležať v chladničke.

Návod na základný kruh adventného venca z perníku

Najprv si vajíčko s mliekom rozmiešame v hrnčeku, nech je už prichystané na potieranie. Uležané cesto vyberieme z chladničky, rozdelíme na dve polovice a rukami prepracujeme na hladkú guľu.

Polku, ktorú zatiaľ nepotrebujeme, schováme do igelitového vrecka, aby nám nevyschlo. Prvú polku cesta vyvaľkáme na plát s priemerom asi 26 cm a vysokého asi 3-4 mm.

pernikovy veniecVezmeme si šablónu (v mojom prípade dno od tortovej formy s priemerom 24 cm) a vykrojíme z cesta kruh.

Kruh opatrne prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie.

Do stredu vykrojíme koliesko s priemerom 8 cm. Dáme do predhriatej rúry na 180 ° C a pečieme po dobu 8-10 minút (nezapínajte teplovzdušný režim, alebo bude mať v perníku hrče).

Upečený perník po vytiahnutí z rúry ihneď potrieme vyšľahaným vajíčkom, aby sa perník nádherne leskol, a necháme ho na rovnej podložke vychladiť.

Svietniky na perníkový adventný veniec

Druhú polku perníkového cesta vyvaľkáme na placku vysokú 3-4 mm a pomocou formičky (tvar si vyberte sami, ale najlepšie sa mi osvedčil krúžok alebo hviezda, oboje s priemerom 8 cm) vykrojíme svietnik. Vykrojený tvar kladieme na plech vyložený papierom na pečenie.

Do stredu svietniku za pomoci hliníkového spodku od čajovej sviečky vykrojíme koliesko (kolieska dáme tiež upiecť, použijeme ich na výzdobu adventného venca) a hliníkovú formičku vsadíme do vykrojenej dierky. Týmto spôsobom vyrobíme aj zostávajúce tri svietniky, ktoré dáme opäť piecť po dobu 8-10 minút na 180 ° C. Po upečení ich hneď potrieme rozšľahaným vajíčkom.

Ešte z horúcich perníkov opatrne vytiahnem zapečenú hliníkovú formičku z čajovej sviečky a do vzniknutej diery hneď opatrne (aby perník nepraskol) vtlačíme celú čajovú sviečku, alebo vnútro z použitých hliníkových spodkov. Necháme to na rovnej podložke vychladnúť.

Ozdoby na adventný veniec z perníka

Z perníka si vyrobíme aj ozdoby na perníkový adventný veniec. Zvyšné cesto prepracujeme a vykrojíme z neho štyri menšie perníky rovnakého tvaru.

Väčšinou použijem koliesko, ktoré mi zostane vykrojením stredu svietnika.

Ak chcete zmenu, môžete zapojiť fantáziu a vykrojiť napríklad hviezdy alebo srdiečka. Perníky upečieme rovnakým spôsobom. Po upečení nezabudnite potrieť rozšľahaným vajíčkom a potom nechať vychladnúť.

Bielková poleva na zdobenie medovníčkov:

Suroviny:

  • 160 g práškového cukru,
  • 1 bielok,
  • 1 čajová lyžička citrónovej šťavy

Postup na prípravu polevy na perníkový adventný veniec:

Do misy odvážime práškový cukor. Dôležité je cukor minimálne 5x preosiať cez jemné sitko. Potom do misy pridáme bielok z jedného vajíčka, citrónovú šťavu a všetko spolu šľaháme 5 minút na najvyšší stupeň.

Poleva medzitým krásne zbelie a stuhne. Tuhú polevu plníme lyžicou do zdobiaceho vrecka (kupujem v domácich potrebách okolo 20 Sk za kus) alebo do igelitového vrecka s dierkou.

Ako urobiť farebnú bielkovú polevu

Suroviny:

  • 160 g práškového cukru
  • 1 bielok,
  • 1 čajová lyžička citrónovej šťavy,
  • Gélové potravinárskej farby

Postup na prípravu farebnej polevy

Používam, keď si najskôr bielou polevou nakreslím základné tvary a nechám uschnúť. Po vytvrdnutí bielych kontúr nanášame slabučkým štetcom farebnú polevu tak, aby som moc nepreťahovala. Urobíme tuhý sneh podľa návodu (viď. Bielková poleva) a do kompótovej misky odoberieme plnú polievkovú lyžicu.

Odporúčané články:

adventny veniecPridáme potravinárske farbivo požadovanej farby a dôkladne premiešame, kým nemá poleva krásnu, jednoliatu farbu. Hmota by nemala byť moc tuhá ako biela poleva. Skôr trochu redšia, aby farebná poleva sama pomaly stiekla zo štetca.

Na každý veniec potrebujem asi 2,5-3 hodiny času. Najskôr si nakreslím vnútorný okraj venca a potom vonkajšie.

Ďalej nakreslím každý svietnik a ozdobné koliesko (maľujem ako snehovú vločku). Všetko necháme asi hodinku zaschnúť.

Potom dofarbíme kontúry farebnou bielkovou polevou alebo necháme tak ako je, všetko samozrejme záleží na vašej fantázii.

Zlepenie jednotlivých častí

Keď mám maľovanie na perníkoch zaschnuté, použijem bielkovú polevu na pomazanie spodku svietnikov a prilepíme ich opatrne k základnému kruhu (moc netlačiť, aby svietnik nepraskol).

Takto prilepujte kúsok po kúsku na základný kruh, až vznikne voňavý adventný veniec.

Tipy

Z tohto cesta na perníkový adventný veniec možno vyrábať perníkové chalúpky, perníkovej misky alebo aj klasické perníky.

Fantázii sa medze nekladú a pri tomto postupe je veľa miesta na kreativitu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button