KuchyňaZáhrada

Ako sušiť paradajky?

ako sušiť paradajkyV minulom článku sme sa venovali plesni na paradajkách, a tak nie je od veci u paradajok zostať a povedať si niečo o oveľa príjemnejšej činnosti, ktorá sa týchto sladkých plodov týka. Reč bude o sušení paradajok. To prináša naozaj skvelé možnosti vyrobiť si doma skutočnú delikatesu so všetkým. Ako správne sušiť paradajky?

Obsah článku:

  • Postup pri sušení paradajok
  • Kedy sušiť paradajky
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup pri sušení paradajok

Sušenie paradajok štandardne v niektorých južných slnečných krajinách prebieha výhradne na vzduchu. U nás si tento luxus môžeme dopriať len veľmi ťažko. Potrebná bude trúba alebo v lepšom prípade sušička.

Začať by sme mali zberom paradajok. Žať by sme pritom mali paradajky pevné, ktoré ešte nie sú prezreté. Zároveň je ideálne vyberať iba červené paradajky. Žlté a oranžové paradajky nemajú tak výraznú chuť a nie sú po sušení tak lahodné, ako je tomu u červených paradajok.

krajanie paradajokPo umytí veľké paradajky nakrájame. Ak ich chceme mať usušené rýchlejšie, potom sa oplatí pokrájať ich na plátky. U malých paradajok je vhodnejšie nechať ich usušiť vcelku, pretože len tak nezmizne ich nezameniteľná chuť a aróma.

Potom, čo máte paradajky pripravené, môžete ich dať do sušičky alebo do teplovzdušnej rúry.

Po usušení paradajky necháme chvíľu na papieri na pečenie a potom ich môžeme buď naložiť do olivového oleja s cesnakom a soľou, alebo nechať usušené v uzavretom pohári.

Kedy sušiť paradajky?

Paradajky je optimálne sušiť priebežne tak, ako postupne dochádza k ich dozrievaniu. Keď je už paradajka na kríku naozaj červená a je stále tuhá, môžeme ju zožať a začať ju sušiť. Tvrdé paradajky sú pre sušenie ideálnym variantom.

Čo je na sušenie paradajok potrebné?

Ako dlho sušenie paradajok potrvá?

sušenie paradajok domaDĺžka sušenia paradajok závisí na tom, kde ich sušíte. V sušičke samozrejme bude táto doba oveľa kratšia. V rúre môže trvať sušenie pokojne aj okolo 2 hodín.

Optimálne je paradajky priebežne kontrolovať a zisťovať mieru ich zoschnutia.

Náklady na sušenie

Ak budete využívať paradajky z vlastnej záhrady (Ako pestovať kríčkové paradajky?) a ak vám bude stačiť samotné usušenie bez nakladania, tak vás nebude sušenie paradajok stáť ani euro, keď nepočítame energiu. Inak panenský olivový olej cenovo začína na 2 € a soľ nestojí takmer nič.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button