Recepty

Ako urobiť holandský rezeň?

rezen holandskyHolandský rezeň je nepochybne stálicou v ponukách všetkých slovenských zariadeniach verejného stravovania. Rezeň málokto odmietne a chutí skoro každému. Môžeme ním ale hravo potešiť aj svojich blízkych pri domácom stole. K príprave holandského rezňa stačí tento výborný recept. Ponúkame vám recept na tento rezeň krok za krokom.

Čo je na holandský rezeň potrebné:

Na desať porcií budete potrebovať:

  • Bravčový bôčik s kosťou 800 g
  • Syr tvrdý 200 g
  • Soľ 30 g
  • Korenie mleté ​​1 g
  • Petržlenová vňať alebo pažítka 20 g
  • Vajcia 1 kus
  • Mlieko 100 ml
  • Tuk na vyprážanie 200 g

Na obalenie:

  • Múka hladká 100 g
  • Vajcia 2 kusy
  • Mlieko 100 ml
  • Strúhanka 100 g

Ktorý recept na holandský rezeň je ten pravý

Skoro každý recept na holandskú variantu rezňa zdvíha vlnu nespokojnosti (v každej domácnosti sa pripravuje „jediný správny“ holandský rezeň). Ako tento pokrm klasifikujú receptúry teplých pokrmov?

Veď „Holanďan“ býval na jedálnom lístku každej reštaurácie. Nachádza sa v časti „Bravčové mäso mleté“, nesie číslo normy 15314 a odborne sa nazýva „vyprážaný bravčový rezeň so syrom„. Takže to skúsime presne podľa normy.

Pripravíme si mäso

priprava holandskeho reznaNa rezeň použijeme bravčový bôčik. V súčasnej dobe nie je bôčik príliš tučný, takže sa nemusíme obávať nadmiery tuku.

Bôčik opláchneme v studenej vode, osušíme (aby nekĺzal pod nožom) a zbavíme kostí, chrupaviek a kože. Odrezané časti vyvaríme a získame základ pre výbornú zemiakovú polievku.

Bôčik nakrájame na kúsky a pomelieme strojčekom na mäso. Bôčik krájame preto, aby sa ľahšie mlel.

Zvyšok mäsa vytlačíme kúskom rožku, ale len naozaj malým, strúhanka sa do holandského rezňa nepridáva. Keby sme používali kupované mleté ​​mäso, musí byť iba bravčové – a samozrejme čerstvé.

Ochutenie mäsa

Do mletého mäsa pridáme jemne nastrúhaný syr, soľ, mleté ​​čierne korenie a jemne pokrájanú zelenú petržlenovú vňať. Pridáme vajce rozšľahané v mlieku.

Hmotu dobre prepracujeme a dáme na chvíľu do chladničky odležať. (V niektorých receptoch na holandský rezeň sa v tejto fáze nepridáva vajce, ale lyžice hladkej múky. Mlieko je niekedy nahradzované vodou).

Vytvarujeme holandský rezeň

Z vychladnutej zmesi na rezeň tvarujeme oválne na asi sedem mm hrubé placky. Musia byť rovnako vysoké v strede aj pri krajoch.

Obalíme ich v hladkej múke, opatrne v rozšľahanom vajci a potom v strúhanke. Je to piplavá práca, placky musíme držať v prstoch, vidlička by ich roztrhala.

Vysmážanie rezňa

ako urobit holandský rezenPotom obalené holandské odrezky usmažíme vo vyššej vrstve tuku (oleja, masti, tuku na vyprážanie). Obraciame plochou obracačkou, nepicháme do rezňa vidličkou, aby z neho nevytiekla šťava. Smažíme po jednej strane prudko, potom opatrne otočíme a smažíme voľnejšie.

Na záver ešte raz otočíme. Vďaka trojobalu sa holandský rezeň pri smažení zmrští len minimálne (na rozdiel od fašírok).

Príloha

Je ustáleným zvykom podávať rezeň so zemiakovou kašou. Najlepší je jej „hodvábny“ variant. Výbornou prílohou k holandskému rezňu je ale takisto v sezóne tekvíc kaša z tekvice hokaido. Holandský rezeň dobre chutí aj s varenými zemiakmi.

Pretože sa jedná o pokrm vyprážaný, nie sú k nemu moc vhodné vyprážané prílohy. Kyslá uhorka, nakladaná repa alebo uhorkový šalát sa k tomuto pokrmu priamo „organicky“ ponúkajú.

Tip

Tento typ rezňa je dobrý aj studený – s chlebom, uhorkou, cibuľkou a horčicou.

Varovanie

Do holandského rezňa nedávame žiadne iné korenie. Množstvo surovín prispôsobíme potrebnému počtu pripravovaných porcií.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button