Ako liečiť

Ako na atopickú pokožku?

ako poraziť atopickú pokožkuNeviete prísť na to, ako poraziť atopickú pokožku? Ak nieto vie, aké to je zažívať tak úporné svrbenie, že by človek vyskočil z kože, potom je to práve atopik. Dráždivá, suchá a lúpajúca sa pokožka je sprievodným znakom tohto nepríjemného ochorenia. Keď už sa zdá, že sa všetko obracia k lepšiemu a pokožka sa hojí, stačí len pár zdanlivo uvoľňujúcich poškriabaní a kolotoč zápalov a hojenia sa roztočí znovu. Čo robiť pre to, aby fáza upokojenia trvala čo najdlhšie? Ako na atopickú pokožku?

Návod ako poraziť atopickú pokožku

Vprvom rade sa neškrabte!

Ohraná pieseň, ktorú atopici len neradi počúvajú. Kto to nezažil, ten si nedokáže ani predstaviť ten neodbytný pocit poškriabať si poranené miesto a aspoň na chvíľu prepadnú ilúzii úľavy. Skutočnosť je však taká, že po mechanickom trení sa zápal len zhorší.

ako na atopickú pokožkuOklamať neznesiteľné nutkanie však môžete tak, že danú plochu budete len jemne potľapkávať. Vyhnete sa tak porušeniu integrity kože, ktoré vedie k ďalšiemu šíreniu zápalu.

Tak ako škriabanie, aj horúca voda zdanlivo prináša úľavu. Výsledkom je však opuchnutá vyrážka, ktorá predstavuje vyhovárajúci sa argument tohto konania.

Využite preto gélové vankúšiky a vychlaďte si ich pár v mrazničke do zásoby. Budú sa hodiť obzvlášť v noci, kedy sa ekzém aktivuje a narúša spánok. Vďaka ich skladovateľnosti si ich môžete ľahko pribaliť aj na dovolenku.

Kozmetika na atopickú pokožku

Pre vyberanie vhodnej kozmetiky sa vyplatí byť obozretný. Nenechajte sa opiť reklamami a venujte radšej pozornosť samotnému produktu a jeho zloženiu ako jeho lákavému obalu.

atopickú pokožkuVeľa krémov, bohužiaľ aj tie z lekárne určené na atopickú pokožku, obsahujú minerálne oleje, ktoré bránia prirodzenej funkcii kože.

Parafíny a minerálne oleje upchávajú póry, vytvárajú vodotesnú vrstvu a dochádza tak k ďalšiemu dráždeniu pokožky.

Podstatne zdravšie a hodnotnejšie sú rastlinné oleje. Blahodarný vplyv má na pokožku napríklad lopúchový olej alebo nimbový olej, ktorý ma navyše silné antibakteriálne účinky. Krémy s kortikoidmi by mali byť ponechané v zálohe ako posledná možnosť a mali by byť užívané iba na odporúčanie dermatológa.

Výživa pri atopickej pokožke

Telo funguje trochu ako automat, čo do neho vhodíte, to sa skôr či neskôr prejaví navonok. Pri atopickom ekzéme je vhodné vo vašej strave obmedziť živočíšne bielkoviny – mäso, mlieko a mliečne produkty (tropické plody sú diskutabilné).

Ak budete menej sladiť, prospejete tým nielen pokožke, ktorá bude pomalšie starnúť, ale aj celému vášmu telu.

Atopický ekzém sa radí do skupiny psychosomatických chorôb. Pamätajte, že taktiež dlhodobý stres a psychická nepohoda majú na stav vašej pokožky neblahý vplyv.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button