Recepty

Ako pripraviť ražniči na plechu?

Ako urobiť ražniči na plechuPripravovať ražniči na plechu nie je žiadny prehrešok proti receptúre pokrmu. Ražniči je možné robiť rôzne: na panvici, na grile, ako špíz alebo aj na plechu. Upiecť ražniči na plechu v rúre je rýchle a naozaj jednoduché, preto je tento spôsob pomerne obľúbený. Prinášame jeden z možných receptov na ražniči a navyše jednu praktickú „vychytávku“.

Na prípravu 4 porcií ražniči na plechu potrebujete:

  • 500 gramov bravčového pliecka
  • 400 gramov cibule
  • 240 gramov dobrej klobásy (prípadne diel slaniny a diel údeniny)
  • soľ, mleté ​​čierne korenie
  • trocha tuku na vymastenie plechu

Čo je to ražniči?

Ražniči je mäsitý pokrm, ktorý sa pripravuje z takých druhov mäsa, ktoré nepotrebujú príliš dlhý čas na tepelnú úpravu. Zvyčajne to sú kvalitné časti bravčového – panenka, stehno, ale môže to byť aj bravčové pliecko alebo krkovička.

V súčasnej dobe je pre rýchlosť prípravy obľúbené aj varianta z kuracieho či morčacieho mäsa. Malé plátky mäsa (medailónky) sa rýchlo opečú na tuku a podávajú sa s cibuľou a horčicou, alebo sa mäso priamo tepelne upravuje s cibuľou, slaninou alebo s nejakou údeninou.

Takzvané srbske ražniči sa robí navyše s paprikou a s paradajkami.

Postup prípravy ražniči na plechu krok po kroku

Na prípravu štyroch porcií sme použili 500 gramov bravčového pliecka, 400 gramov cibule (tri väčšie kusy) a 240 gramov kvalitnej salámy (kabanosu), ktorý má charakter a kvalitu klobásy.

Pretože bola saláma dostatočne tučná, nepridávali sme slaninu. Tá je vhodná v prípade, že máme menej tučnú salámu či klobásu.

Na dochutenie sa používa len soľ a korenie, pretože údenina a cibula mäso dostatočne ochuta a pridávanie nejakej koreniacej zmesi by konečný chuťový výsledok znehodnotil.

Ražniči so zeleninouMäso nakrájame na malé plátky, ktoré z oboch strán naklepeme. Osolíme ich a okoreníme mletým čiernym korením.

V tomto bode je asi jediná nevýhoda pečenia na plechu – keď mäso napichujeme na ihlu alebo na špajľu, môžeme presne rozpočítať počet kusov mäsa na každú porciu.

V prípade ražniči pečenom na plechu si musíme nejako orientačne zapamätať, koľko kúskov sme narezali a koľko na porciu použijeme.

Ošúpeme, opláchneme a na mesiačiky nakrájame cibuľu. Krájaním cibule na mesiačiky zaistíme, že sa počas pečenia úplne nerozpadne. Naopak – keď niekomu cibuľa v pokrme na pohľad vadí (niektoré deti), nakrájame cibuľu na polovičné krúžky.

Údeninu olúpeme a nakrájame na hrubšie kolieska, pretože sa pri tepelnej úprave dosť vypečie. Keď používame slaninu, nakrájame ju na veľmi tenké plátky.

Príprava plechu

Plech na pečenie potrieme slabo tukom – olejom alebo bravčovou masťou. V pracovnej mise, alebo pokojne priamo na plechu, rukami zmiešame všetky nakrájané prísady. Rovnomerne ich rozložíme po plechu.

Keby sme varili z menšieho množstva surovín, bolo by praktickejšie použiť skôr nejaký pekáč alebo nízky kastról. Mäso podlejeme asi decilitrom vody. Dáme do rúry vyhriatej na 180 stupňov.

RažničiAby bolo mäso rýchlejšie mäkké a príliš sa nevysušilo, prikryjeme plech alobalom.

Ak mäso pečieme v kastróle, priklopíme ho pokrievkou. Pečieme asi pol hodinu, a potom skontrolujeme.

Kvalitnejšie mäso z panenky, zo stehna alebo kuracie už asi bude mäkké. Zložíme alobal alebo prikrívku, zvýšime teplotu na 200 až 220 stupňov a ešte tak desať minút sprudka dopečieme, aby mali suroviny červenkastú farbu.

Keď pripravujeme ražniči na plechu z mäsa vyžadujúceho dlhšiu dobu pečenia, môžeme asi po 45 minútach urobiť celkom šikovnú „fintu“: mäso, ktoré sa vypieklo, trochu zhrnieme a na uvoľnené miesto na plechu dáme surové pokrájané zemiaky. Podlejeme vodou a spoločne dopečieme.

Záverečná úprava ražniči na plechu pred servírovaním

Využijeme nielen voľný priestor a čas, ale predovšetkým energiu, ktorú by sme na dopečenie mäsa aj tak spotrebovali. Keď je mäso upečené (so zemiakmi či bez zemiakov), podlejeme ho ešte asi decilitrom vriacej vody, aby sa odvarila napečená cibuľa a šťava z mäsa. Bola by škoda nechať ju na plechu.

Hotové mäso podávame s chlebom alebo s rôzne upravenými zemiakmi. Niekomu chutí aj s dusenou ryžou. Otázku, či sa ražniči je s cibuľou a horčicou, alebo s tatárskou omáčkou, nie je treba riešiť – pokrm je veľmi chutný aj bez všetkého a šťava vytvorená mäsom, údeninou a cibuľou je jednoducho vynikajúca.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button