Zdravie a krása

Ako si pripraviť čaj na upokojenie?

čaj na upokojenieV tomto článku vám prinášame informácie o tom, ako si pripraviť bylinkový čaj na upokojenie. Každý z nás je občas v strese alebo sa len potrebuje upokojiť po náročnom dni v zamestnaní alebo aj z rôznych iných dôvodov. Najjednoduchším a najzdravším spôsobom, ako sa upokojiť a uvoľniť, je bez pochýb bylinkový čaj na upokojenie. V našom článku sa dozviete, aké byliny sú vhodné na prípravu upokojujúceho čaju a tiež, ako si čaj na upokojenie pripraviť. Určite náš čaj na upokojenie vyskúšajte.

Kedy piť čaj na upokojenie?

Bylinkový upokojujúci čaj využijete pri pocitoch podráždenia a napätia, pri nespavosti, v stresových situáciách a pri nervovom vyčerpaní. Môžete si ho však pripraviť iba ako uvoľňujúci prostriedok pred spaním.

Všeobecne platí, že nás nervozita, zvýšené napätie, podráždenosť a iné negatívne prejavy správania trápia na jeseň.

V období jesene sa dni skracujú, a to sa vždy podpíše na našom zdraví. Už dávno vedci potvrdili, že existuje závislosť medzi zmenami času a našim správaním. Preto je v tomto období vhodné piť čaj na upokojenie.

Aké byliny sa používajú na prípravu čaju na upokojenie

Medovka lekárska

Medovka lekárska je bylina s nezameniteľnou vôňou, ktorá dokáže potlačiť úzkosť a uvoľniť myseľ.

Obsahuje silicu, ktorá výborne pôsobí proti stresu. Je veľmi vhodná na relaxáciu a uvoľnenie pred spaním. Medovku zbierame od júna do septembra za suchého a chladného počasia a sušíme ju v tenkých vrstvách.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je bez akýchkoľvek pochýb najznámejším prírodným antidepresívom. Okrem zmierňovania ľahšej formy depresie tiež bojuje proti stresu a znižuje psychické napätie.

Ďalej zlepšuje náladu a pomáha znižovať úzkosť, apatiu a nespavosť. Dokáže zmierniť aj nervovú podráždenosť, hysterické záchvaty a melanchóliu.

Ľubovník zbierame od júna do augusta a sušíme rýchlo na tienistom a vzdušnom mieste.

Materina dúška

Materina dúška sa používa pri nervových slabostiach, pre upokojenie mysle a harmonizáciu duše a tiež pri nespavosti. Materinu dúšku zbierame od mája do augusta a sušíme na site v tenkých vrstvách.

Levanduľa lekárska

levanduľový olejLevanduľa lekárska pomáha upokojiť psychiku a nervový systém, bojuje tiež proti hystérii a nervovej slabosti a lieči nespavosť.

Levanduľa sa zbiera od júna do augusta za suchého počasia a suší sa v tenkých vrstvách na tienistom a vzdušnom mieste. Prečítajte si aj ako sušiť levanduľu.

Harmanček pravý

Harmanček vyvoláva príjemný pocit ospalosti, je teda vhodný pri nespavosti. Dokáže odbúrať stres, uvoľniť napätie a tiež pôsobí protizápalovo, preto je vhodný pre všetkých, ktorí nemôžu spať v dôsledku bolestivých opuchov spôsobených zápalom spojeným s niektorými druhmi alergií.

Harmanček zbierame od júna do septembra za suchého počasia a suší sa rýchlo na tienistom a vzdušnom mieste v tenkých vrstvách do 2 cm na site.

Pozor na zámenu s harmančekom rímskym (ruman), ktorý spoznáme tak, že nemá intenzívnu vôňu a duté kvetné lôžko.

Pamajorán obyčajný

pestovanie pamajoránuPamajorán čiže oregano je bylina, ktorá upokojuje myseľ a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu.

Pamajorán zbierame od júna do augusta za slnečného počasia a sušíme na vzdušných a tienistých miestach vo zväzkoch alebo v tenkej vrstve.

Majorán záhradný

Majorán tíši nervovú sústavu, používa sa pri rozčúlení, strese, nespavosti a pri pocitoch slabosti.

Majoránku by sme mali zbierať za slnečného počasia v dopoludňajších hodinách a sušiť na vzdušných a tienistých miestach vo zväzkoch alebo v tenkej vrstve.

Brahmi

bakopa drobnolistáBrahmi, čiže bakopa drobnolistá, je tradičná ajurvédska bylina, ktorá pôsobí proti nervovému vypätiu, pomáha nastoliť duševnú rovnováhu, upokojuje pri strese a depresiách a stavoch úzkosti.

Táto bylina zmierňuje únavu, osviežuje a povzbudzuje. U nás sa dá pestovať ako izbová rastlina. Brahmi môžeme sušiť v priebehu celého roka, pretože rastlinu pestujeme ako izbovú.

Medzi ďalšie bylinky, ktoré máme bežne doma a majú upokojujúce účinky, patrí napr. rozmarín, ktorý upokojuje myseľ a zmierňuje nervové vyčerpanie a ľahké depresie. Ďalej medzi výborné domáce bylinky patrí mäta pieporná, ktorá upokojuje a navodzuje duševnú sviežosť.

Ďalšou vhodnou liečivou rastlinou je nechtík lekársky, ktorý má schopnosť upokojovať centrálnu nervovú sústavu, užíva sa pri neurózach spojených s pocitom bezmocnosti, pesimizmu, straty chuti do života. Bylinka tiež pôsobí ako mierne sedatívum. Nechtík lekársky zároveň patrí medzi univerzálne bylinky vhodné do čajovej zmesi.

Ako si čaj na upokojenie pripraviť?

bylinkový čajČaj na upokojenie je možné pripraviť buď z jednotlivých vyššie uvedených byliniek alebo môžeme namiešať niekoľko byliniek (maximálne však štyri) do čajovej zmesi.

Čaj pripravíme nasledovne: jednu čajovú lyžičku bylinnej zmesi prelejeme 250 ml vriacej vody a necháme 10-15 minút vylúhovať.

Ak chceme dosiahnuť silnejší účinok, tak povaríme rovnaké množstvo zmesi byliniek 2-3 minúty bez nutnosti ďalšieho lúhovania.

Tipy ako si urobiť upokojujúce čaje

Skúste zmiešať 1 diel levandule, 1 diel nechtíka, 1 diel medovky a 1 diel rumančeka, dostanete veľmi chutný a účinný čaj na upokojenie.

Medovka a materina dúška sú v terapeutických dávkach vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, rovnako aj pre deti.

Upozornenie

  • Každodenné pitie majoránkového čaju môže u citlivých ľudí dlhodobo vyvolať bolesti hlavy.
  • Čaj z rozmarínu nesmú piť tehotné a dojčiace ženy ani deti. Ľudia s vysokým tlakom by ho nemali užívať vo veľkom množstve a dlhodobo, lebo je to jedna z mála rastlín, ktorá zvyšuje nízky krvný tlak.
  • Užívanie mäty piepornej nie je vhodné pre deti a osoby citlivé na mentol.
  • Ľubovník bodkovaný znižuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie o 13-15%. V období používania ľubovníka je tiež lepšie vyhnúť sa dlhším pobytom na priamom slnku, alebo túto bylinku užívať radšej v zimnom období, keďže sa u niektorých dlhodobých užívateľov vyskytuje precitlivenosť pokožky na svetlo.
  • Pitie čajov z bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky.
  • Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button