Záhrada

Ako pestovať skalnice v nádobách?

rôzne druhy skalnice v nádobáchSkalnice sú vďačné rastliny na suché, kamenisté miesta. Rod Sempervivum obsahuje niekoľko desiatok druhov skalníc. V prírode sa vyskytujú hlavne v horách v Európe a Amerike. Rastlinu tvorí ružica dužinatých listov. Dve až tri rastlinky zaplnia celú nádobu, kobercovito sa rozrastajú. Skalnice sa hodia do rôznych balkónových nádob, nie sú náročné na zeminu ani vlahu. Skalnice vydržia aj priame slnko. Ako pestovať skalnice v nádobách?

Čo je na spotrebné ak chcete pestovať skalnice v nádobách:

  • nádoba
  • zemina
  • piesok
  • štrk
  • kameň
  • skalnica

Záhradná dekorácia

Pestovať skalnice môžete v starom kamennom koryte alebo inej nádobe vytvárajú na záhrade dekoratívny prvok.

Rastlinky rýchlo rastú, tretím rokom úplne vyplnia nádobu, v ktorej boli pôvodne 3 kusy. Preto pri vysádzaní zohľadnite veľkosť kvetináča alebo priestoru, kde skalnice budete pestovať.

Pozor na rozrastanie skalnice

skalnice v nádobáchSkalnice môžu byť tiež súčasťou skaliek, ale pretože sa rozrastajú a sú veľmi pevne zhluknuté pri sebe, nedarí sa v ich blízkosti ostatným skalničkám. Skalnica ich postupne vytlačí.

Riešením je, zasadiť ju do pevne ohraničeného priestoru, aby sa nemohla rozrastať.

Dobrú skúsenosť mám so starými pneumatikami. Tie si zadovážite ľahko, bohužiaľ, sú k nájdeniu všade v prírode.

Pneumatike odrežeme bočné strany, zakopeme ju do zeme a obložíme štrkom a kameňmi. Potom všetko zasypeme zeminou a zasadíme nejaké druhy skalnice. Doplním ju inými rastlinami, najlepšie rozchodníkmi.

Skalnica je veľmi zaujímavá rastlinka

Skalnica v prírode rastie aj na miestach s veľmi malým množstvom pôdy, v skalných puklinách alebo obrastajú ploché kamene.

Pôvodný druh Skalnica strešná sa skôr vysadzovala na staré strechy a múry. Verilo sa tomu, že kde rastie skalnica, tam neudrie blesk. Skalnica kvitne v lete a má kvety, ktoré milujú včely.

Kvet vyrastá zo stredu najstaršie a najväčšie ružice a po odkvitnutí táto rastlinka uhynie. Nahradí ju ale mnoho ďalších.

Kde pestovať skalnice

skalnice v nádobáchSkalnice sadíme do zeme zmiešanej s pieskom a štrkom. Vystačí im malá vrstva pôdy. Ak sú súčasťou skalky, nezalievajú sa vôbec, v nádobách len veľmi málo. Nadmiera vody im škodí.

Vyžadujú umiestnenie na plnom slnku. Vyberať môžete z mnohých farebných variantov a výsadbu skalníc doplniť rôznymi zaujímavými kameňmi, drevami alebo keramikou.

Pôvod skalníc

Pochádza údajne z Maroka, Iraku, Turecka – ale v našich končinách je od 9.storočia. V “Capitulare de villis”, bola zaradená od Karola Veľkého a Ľudovíta Pobožného medzi 72 rastlín, ktoré sa majú pestovať.

V tých časoch sa totiž verilo, že do domu, na ktorom rastie skalnica, neudrie hrom a ani ho nezmetie víchrica..okrem toho sa používala ako liečivá rastlina.

Domáce recepty zo skalnice

Tinktúra

čerstvé listy nadrobno nakrájať a dať do rovnakého množstva/koľko listov, toľko alkoholu/ 70% alkoholu alebo dobrej domácej pálenky. 3 x denne piť 15-20 kvapiek s pohárom vody, pije sa pri žalúdočných vredoch alebo po operáciách žalúdka.

Masť

Do 300g teplej, tekutej domácej masti vmiešať za hrsť pokrájaných lístkov, nechať v masti celú noc.

Ráno masť opäť zohriať, aby sa dali lístky scediť a naliať do nejakej nádobky..masť pomáha pri modrinách, opuchoch, štípancoch či zle sa hojacich ranách(odreninách).

Olej

Lístky skalnice zomlieť a scediť, šťavu zmiešať s rovnakým množstvom olivového oleja(za studena lisovaného)-používať pri problémoch s pokožkou.

Ak bol tento článok „Ako pestovať skalnice v nádobách“ užitočný, tu sú ďalšie zaujímavé články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button