AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako prekonávať zdravotné tabu – s čím sa hanbíme k lekárovi

Ako prekonávať zdravotné tabu – s čím sa hanbíme k lekárovi

ako prekonávať zdravotné tabuSú zdravotné problémy, o ktorých sa bavíme s celým svojím okolím. A potom sú také, o ktorých máme problém hovoriť aj u lekára. Stud v ordinácii, ale nie je na mieste. Prečítajte si, o čom Slováci často nehovoria a s akými problémami sa boja zájsť k lekárovi a ako prekonávať zdravotné tabu.

Najrozšírenejšie zdravotné tabu


Zdravotných tabu je rozšírených veľa, hoci je spoločnosť oveľa otvorenejšia ako kedykoľvek predtým. Cestou plnú predsudkov si prešla aj dvadsaťdvaročná Lenka z Bratislavy: “Pred dvoma rokmi som začala trpieť depresiami. Stratila som chuť robiť čokoľvek v práci a aj vo voľnom čase, všetko na mňa padalo, nechcela som s nikým hovoriť ani nikoho vidieť. Trvalo to mesiace. Rodičia ma obviňovali z toho, že si problémy spôsobujem sama tým, že nie som dostatočne komunikatívna. Mama mi opakovala, že preháňam a dramatizujem. Ponúkali mi riešenie ako zájsť občas do kina alebo si prečítať peknú knihu. Po nejakej dobe som sa dostala k materiálu o depresiách. Dlho som rozmýšľala, než som sa tajne objednala u psychiatra. Teraz dochádzam ambulantne na liečenie a môj stav sa pomaly zlepšuje. Nikto o mojom probléme ale nevie,” opisuje Lenka svoju situáciu.

Zdravotné tabu a psychiatrické ordinácie

Je jednou z mnohých návštevníčok psychiatrických ordinácií, ktorá sa bojí o svojom stave hovoriť v okolí. Pritom podľa štatistík s depresiami a úzkostnými stavmi ročne dorazí do psychiatrických ordinácií 200 tisíc Slovákov. Psychiatri popisujú nárast počtu pacientov s depresiami ako epidémiu. Ale rozhodne by takéto problémy nemali byť žiadne zdravotné tabu.


Hemoroidy ako zdravotné tabu

Iným problémom, ktorý sa vyskytuje v spoločnosti veľmi rozšírene a od nepamäti, sú hemoroidy. Počet pacientov trpiacich týmto problémom narastá úmerne veku. Po päťdesiatke už je to polovica populácie v tejto vekovej skupine.

s akými problémami ľudia nechodia za lekáromProblémy sa, ale, nevyhýbajú ani mladým ľuďom. Trápia hlavne pacientov so sedavým zamestnaním a tehotné ženy. Hemoroidy sú vlastne zdurené žily v konečníku. Dobrou správou je, že v raných štádiách si môže pacient pomôcť sám, a to kúpeľmi a masťami, ktoré sú v lekárňach a na internete k dostaniu bez predpisu. Pri dlhodobejších problémoch však vyhľadajte lekára. Ideálne rovno v niektorej z proktologických ambulancií, kde podobné problémy riešia každý deň.

Urologické zdravotné tabu

ochorenie prostaty ako zdravotné tabuĽudia sa často vyhýbajú návšteve urológia. Muži trpiaci ochorením prostaty alebo pacienti s problémami s vylučovaním moču sa jej často vyhýbajú a svoje problémy bagatelizujú.

Muži v ordináciách sa desia vyšetrenia prostaty, ktoráé sa prevádza prstom cez konečník, ženy sa zasa boja cievkovania moču. Väčšina pacientov vám ale povie, že vyšetrenie trvalo chvíľku a dalo sa bez problémov vydržať.

Návštevu u urológa neodkladajte a neriešte svoje problémy sami. Voľne dostupné preparáty v lekárňach sú väčšinou len podpornou terapiou a schôdzku s urológom len o niečo oddialia.

Nutná návšteva lekára


Mnoho ľudí odkladá návštevu lekára, pretože sa hanbí za svoje telo. Najmä ľudia s nadváhou nechcú absolvovať vyšetrenie u lekára, pretože by sa museli vyzliecť. V takýchto prípadoch je dobré si uvedomiť, že návšteva u lekára môže byť impulzom na riešenie týchto problémov. Praktický lekár vás môže odoslať k obezitológovi či prípadne psychológovi, ktorý vám pomôže zmeniť zlé návyky. Zdravotné tabu treba prekonať čo najskôr a k lekárovi naozaj zájsť, veď sa predsa jedná o vaše zdravie a váš život.

Mohlo by vás zaujímať

Návod ako správne kombinovať červené lodičky

Červené lodičky – ako ich kombinovať aby sme neboli tŕňom v očiach okoloidúcich?

Červené lodičky sú v módnom priemysle dlhoročnou klasikou. Sú sofistikované, elegantné, univerzálne a dennodenne po …

Jeden komentár

  1. mala som problemy s hemoroidami, jasne ze to nie je problem s ktorym radi chodíme k lekarovi, vysetrenia musia prebiehat priserne, upravila som si preto stravu pridala vlakninu kupila zmesy na sedave kupele a hemostop gel, trosku som zmenila zvyky na wc a postupne ustupovali az zmizli uplne

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.