Kefír a 5 prínosov tohto nápoja
Kvasený mliečny nápoj, ktorý poznáme pod názvom kefír, nielenže veľmi dobre chutí, osvieži, ale je aj veľmi zdravý! To vedeli aj obyvatelia Kaukazu a Tibetu, ktorí si svoje tekuté biele zlato veľmi dlhú dobu pred okolitým svetom strážili. Dnes, chvála Bohu, sú kefírové huby aj zrná po svete veľmi rozšírené, môžete ich ako zakúpiť, tak získať darom od svojich známych popíjačov kefíru, ktorým sa tibetská huba (i kryštály) množia ako tie naše slovenské huby po daždi. Kefír a 5 prínosov tohto nápoja.
Kefir a jeho účinky
Kefír vzniká z reakcie kefírového zrna (vyváženého množstva kvasiniek a baktérií) s mliekom, najčastejšie však kozím, kravským alebo ovčím. Je až neuveriteľné, ako ľahko možno premeniť obyčajné mlieko počas iba 24 hodín na probiotickú superpotravinu.
- V skutočnosti je to fermentovaný mliečny nápoj, ktorý obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, prospešné kvasinky a baktérie mliečneho kvasenia.
Pri problémov s bolesťou čriev, žalúdka a rôznych ďalších tráviacich problémov veľmi účinne pomáhajú probiotika Acidofilus + Bifidus, ktoré sa dajú ľahko objednať cez internet.
Ako je všeobecne veľmi dobre známe, fermentované mlieko je pre človeka veľmi dobre stráviteľné, ba dokonca zdraviu prospešné, čo na začiatku 20. storočia potvrdil ukrajinský lekár a laureát Nobelovej ceny Iľja Iľjič Mečnikov vo svojej teórii dlhovekosti.
Jeho predpoklad sa zakladá na tom, že starnutie je vlastne otravou človeka črevnou flórou, respektíve zdanlivo neškodnými baktériami, ktoré trvalo osídľujú naše črevá a dopomáhajú tráveniu. Stal sa preto propagátorom požívania fermentovaných mliečnych výrobkov.
Existuje hneď niekoľko táborov, ktoré sa sporia o to, či konzumovať mlieko, a aj mliečne produkty, alebo nie a prečo tak robiť či nerobiť, či sú zdraviu škodlivé alebo je ich konzumácia skôr neetická.
Ak vás zaujíma problematika požívania mlieka, prečítajte si tento prínosný článok o pití mlieka.
Ja sa po krátkej odbočke k mlieku vrátim zase späť k jeho rodine fermentovaných mliečnych produktov.
Možno vás trochu mätú názvy jednotlivých fermentovaných produktov, teda aký je presne rozdiel medzi kefírom, syridlom či cmarom?
- Kefír je kvasený nápoj, ktorý je výsledným produktom z reakcie mlieka a kefírových zŕn.
- Zákys vzniká kysnutím mlieka a smotanovej kultúry.
- Cmar je vedľajším produktom, ktorý vzniká pri tvorbe masla.
Aké blahodarné účinky pre nás kefír má?
1. Účinne bojuje proti nádorovým ochoreniam
Testy na myšiach preukázali, že konzumácia fermentovaných produktov zabíja hneď niekoľko rozdielnych typov rakovinových nádorov.
Bolo tak potvrdené, že pravidelná konzumácia kefíru pomáha zastaviť rast rakoviny prsníka. Je všeobecne známe, že so záludným ochorením, akým rakovina nesporne je, sa bojuje najlepšie a najúčinnejšie s čistým štítom, preto je detoxikácia organizmu tak dôležitá!
Ďalej veľmi silno podporuje celkovú detoxikáciu organizmu vďaka baktériám mliečneho kvasenia, ktoré zabíjajú aflatoxíny (jeden z najsilnejších známych karcinogénov) a ďalšie zdraviu škodlivé huby.
2. Kefír je kvalitnejší ako jogurt
Niektoré mikroorganizmy môžu mať po požití blahodarné účinky na ľudské zdravie. Za tieto mikroorganizmy sú považované probiotiká, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie mnohými spôsobmi, vrátane trávenia, regulácie váhy a psychického zdravia.
Jogurt je snáď najznámejšou probiotickú potravinou, avšak je to kefír, ktorý je v skutočnosti na probiotiká omnoho bohatším zdrojom. Kefírové zrná obsahujú približne 30 kmeňov baktérií a kvasiniek, zatiaľ čo jogurt maximálne 7 prospešných baktérií a žiadne kvasinky.
Kvasinky sú veľmi dôležité, pretože pomáhajú udržať choroboplodné kvasinky, ako je napríklad candida, na uzde. Probiotiká kefírového mlieka, na rozdiel od jogurtu, váš črevný trakt osídlia, namiesto aby ním len prešli.
3. Kefír a antibiotiká
Kefír je veľmi silný, ničí nepriateľské baktérie lieči vnútorné i vonkajšie zápaly a dokonca produkuje vlastné antibiotiká. Čo sa tých antibiotík týka, je ešte silnejší v spojení s nimi.
Počas jedného týždňa pokusu boli skúmané účinky troch antibiotík (amoxicilín, clarithomycin, lanzoprazol), pričom jednej skupine bol spoločne s nimi podávaný práve kefír a druhej skupine placebo, v tomto prípade mlieko. Každý deň pacienti oboch skupín dostali 250 ml kefíru, prípadne placebo dvakrát denne.
Keď sa pacienti vrátili k testom po 45 dňoch, dotazníky, močové a dychové testy ukázali, že tí pacienti, ktorí pili kefír spoločne s antibiotikami, dosiahli efektívnejšieho odstránenia H. pyroli a o celých 78,2%, zatiaľ čo u tých, ktorí pili mlieko, zaznamenali úspešnosť iba 50%.
Dotazníky navyše odhalili, že tá skupina, ktorá pila kefír, sa stretávala s menším počtom vedľajších účinkov antibiotík.
Avšak pozor, užívanie antibiotík a probiotík môže mať určité nepriaznivé interakcie, preto ak uvažujete o kombinácií antibiotík a probiotík, mali by ste sa poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Tomuto sa však dá vyhnúť, ak konzumujete probiotiká s dostatočným časovým odstupom od konzumácie antibiotík.
4. Kefír prospieva vašim kostiam
Štúdia z roku 2014 publikovaná v Journal of Osteoporosis Inernational dospela k záveru, že konzumácia kefíru zvyšuje hustotu kostí a znižuje riziko výskytu osteoporózy. Kefír totiž zvyšuje absorpciu hlavných stavebných minerálov kostí – vápnika a horčíka.
Probiotiká v kefíre nielenže zlepšujú absorpciu živín, ale mlieko ako také obsahuje všetky najdôležitejšie živiny pre zvýšenie hustoty kostí, a to vrátane fosforu, vápnika, horčíka, vitamínu D a vitamínu K2.
Iste je pre vás pevnosť vašich kostí veľmi dôležitá, a preto zvážte konzumáciu produktov obsahujúcich lepok, pretože výskum ukázal tiež na priamu väzbu medzi činnosťou lepku a zdravím kostí.
Ak ste celiatikom alebo trpíte len miernou neznášanlivosťou lepku, vystavujete tak svoje kosti nebezpečenstvu. Najhoršie na tom všetkom je, že ani nemusíte vedieť, že ste celiatikom, pretože prejavy celiakie nie sú vždy jednoznačné a trvá aj niekoľko rokov, kým lekári odhalia príčinu vašich zdravotných komplikácií.
Ide o dosť nemilé zistenie, najmä keď v našich končinách je spotreba pekárskych produktov na každodennom poriadku.
5. Kefír zlepšuje neznášanlivosť laktózy
Znie to trochu bláznivo, všakže? Opak je však pravdou fermentované mliečne produkty, ako je okrem iného práve kefír, skutočne pomáhajú ľuďom s neznášanlivosťou laktózy. Fermentácia je totiž taký proces, ktorý mení chemické zloženie jedla a baktérie prítomné v kefíre mliečny cukor spracujú a v črevách pomôžu mliečny cukor tráviť.
TEST: Ak sa u vás vyskytla laktózová intolerancia, naneste len malú kvapku kefíru na vnútornú stranu vašej paže a nechajte zaschnúť. Počkajte 24 hodín, či sa neobjaví nejaká zápalová reakcia. Ak žiadnu reakciu nezaznamenáte, pridajte jednu alebo dve kvapky do vášho nápoja alebo nejakého jedla a sledujte, či sa u vás nevyskytne nejaká reakcia. Ak bude všetko v poriadku, môžete postupne zvyšovať dávkovanie.
Možno pre vás nie je novinkou, že kefír nemusí byť nutne mliečneho pôvodu. Snáď u vás test s alergiou na mliečny kefír vyšiel pozitívne, alebo ste vegáni či rawfoodisti? Mám pre vás veľmi dobrú správu!
Existujú totiž aj iné druhy kefíru, ktoré majú tiež vysoký podiel probiotík a rovnako tak, ako kefír mliečny, prinášajú mnoho benefitov pre vaše zdravie a čo viac! Sú bez akejkoľvek stopy laktózy. Nie je to skvelé?
Ako to s tými kefírmy teda je?
Vybrať si môžete medzi dvoma druhmi:
Mliečny kefír – živočíšne či kokosové mlieko.
Vodný kefír – vyrába sa zo sladenej alebo z kokosovej vody.
Hoci sa základy kefíru líšia, proces jeho výroby je nemenný a má veľmi podobné blahodarné účinky na vaše zdravie. Zatiaľ čo na výrobu mliečneho kefíru sa používa tibetská huba, na vytvorenie vodného kefíru potrebujete tibetské kryštály. Či už si pre kefír zvolíte akýkoľvek základ, baktérie si pre svoj rast v každom prípade žiadajú cukor.
Vo výsledku však kefír obsahuje veľmi málo cukru, lebo živé aktívne kvasinky počas fermentácie väčšinu cukru zjedia.
Ako chutí mliečny kefír?
Fermentovaný mliečny nápoj má kyslastú chuť, ktorá sa dá prirovnať ku gréckemu jogurtu. Veľmi záleží na dobe kvasenia, čím dlhšie necháte kefírové zrna pracovať, tým kyslejšiu chuť získate.
Mliečny kefír nie je prirodzene sladký, ale vy si ho môžete podľa ľubovôle dochutiť. Nemusíte kefír len piť, môžete ho použiť aj ako základ pre polievky, omáčky, krémy, jogurty alebo buchty.
Ako chutí kokosový kefír?
Kokosový kefír môžete získať buď z kokosového mlieka, alebo kokosovej vody. Kokosové mlieko vyrobíte rozmixovaním kokosovej dužiny s vodou, a potom odstránite bielu dreň, takže vám zostane len tekutina mliečnej farby.
Kokosová voda je číra tekutina, ktorá sa nachádza vo vnútri kokosu. Práve kokosová voda a mlieko sú perfektným základom pre výrobu kefíru vďaka prirodzenej prítomnosti cukrov. Kokosový kefír je sladší, avšak nie toľko chuťovo výrazný, ako živočíšne kefírové mlieko.
Ako chutí vodný kefír?
Vodný kefír má jemnejšiu chuť a svetlejšiu textúru, ako mlieko. Vyrába sa zo sladenej vody alebo ovocnej šťavy.
Záleží len na vás, akému druhu kefíru dáte prednosť. Najlepšou a zároveň najlacnejšou alternatívou iste bude, ak si zoženiete kefírové zrna či špongiu a vyrobíte si kefír vlastný. Rovnako tak si kefír môžete v obchode zakúpiť, ale niečo podomácky vlastnoručne vyrobenému kefíru sa skrátka nič nevyrovná!
Nechajte sa kefírom tiež zlákať!
Sama som sa rozhodla kefír vyskúšať, konkrétne moja voľba padla na ten vodný. Preto vám veľmi rada sprostredkujem moje osobné postrehy o tomto skvasenom zázraku. Veľmi milo ma prekvapilo, že výroba a samotné pitie vodného kefíru je pre mnohých koníčkom a každodenným spestrením dňa.
Na Facebooku existuje skupina kefírových nadšencov, priateľských a okrem iného veľmi dobrosrdečných a ochotných ľudí, ktorí vám tibi kryštáliky veľmi radi podarujú. Kryštály sú živé, a preto rastú a aj vám sa rozrastú, ak sa budete o ne správne starať.
Vždy, keď s niekým hovorím o tibi kryštálikoch, uvedomím si, že o nich zmýšľam ako o akomkoľvek inom živom malom stvorení, ako napr. o mačiatkach, len s tým rozdielom, že tých mačiatok nebudete mať napríklad 20 kilogramov, ako jedna slečna, ktorá postupne začala tibetskými kryštáliky zásobovať celý okres! 🙂
Poďte do toho tiež a vyskúšajte osviežujúci jablkový, bazový, citrónový, zázvorový, jahodový, malinový kefír alebo akýkoľvek iný, ktorý vás napadne. Iste bude úžasný!