Záhrada

Ako pestovať figovník?

pestovať figovníkDnes si na našej stránke ukážeme ako pestovať figovník. Figovník, alebo tiež fikus, sa pestuje už takmer dvesto rokov. Má tmavo zelené, lesklé a tuhé listy, ktoré sú spočiatku sfarbené do bronzova a od stonky rastú takmer vodorovne. Veľmi dobre prospieva v izbových podmienkach. Názov figovník sa k tejto rastline veľmi hodí. Síce z nej vyteká bielo sfarbené mlieko podobne ako u fikusov, ale podľa vlastností aj vzhľadu sa táto rastlina radí skôr medzi mliečniky. Pôvodom je figovník z Indie. Zaujímate sa o pestovanie figovníka doma? Potom čítajte ďalej, a my vám presne poradíme ako na to.

Postup ako správne pestovať figovník

Veľkosť a zrezávanie

pestovanie figovníkuFigovník, alebo ak chcete fikus, dorastá do výšky 45 až 200 cm a na pestovanie je nenáročný.

Podľa požiadaviek na veľkosť si môžete figovník zrezávať. Vykonáva sa to tak, že stonka sa zreže priamo pod listom, rez je potrebné viesť odspodu nahor.

Keďže po zrezaní začne z rezu vytekať mliečna šťava, natrieme ranu vazelínou, alebo ju môžeme obviazať gázou či inou vhodnou tkaninou.

Základná starostlivosť o figovník

Ak sa budeme o figovník správne starať, odmení sa nám krásnym vzrastom a dlhovekosťou.

Vhodnou zeminou pre pestovanie figovníka je rašelinový substrát, do ktorého môžete primiešať trochu kávovej usadeniny, z ktorej korene prijímajú živiny.

Polievanie figovníka

figovník pestovanieRastlina je normálne vlhkomilná, a preto ju zalievame až po vyschnutí substrátu a v zime zálievku obmedzíme na minimum.

Dajte si pri tom pozor, aby voda nebola príliš studená.

Cez leto je dobré figovník rosiť a umiestniť ho do misky s vlhkými kamienkami alebo perlitom.

Do zálievky môžeme pridať aj bežné tekuté hnojivo, ale maximálne dvakrát za mesiac.

Vhodné umiestnenie fignovníka

Svetelné nároky vyžaduje táto rastlina primerané, to znamená že pestovať figovník by sme mali v rozptýlenom svetle alebo polotieni, nie na priamom slnečnom žiarení.

Bežná izbová teplota by v zime nemala klesať pod 12 ° C, pretože figovník nie je mrazuvzdorný.

Presádzanie

Fikus, alebo figovník, presádzame na jar vtedy, keď korene začnú prerastať kvetináčom. Do nového kvetináča je nutné dať kvalitnú drenáž, aby korene nezačali hniť v prílišnej vlhkosti.

Rastlinu by sme mali ošetrovať utieraním prachu z listov vlhkou handričkou. Ak začnú listy hnednúť, znamená to väčšinou príliš chladné stanovisko v zimnom období.

Ďalšie články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button