Záhrada

Ako na pestovanie azalky?

Ako na pestovanie azalkyAzalky patria k veľmi obľúbeným kvetinám, či už pestovaným čisto ako izbové alebo ako záhradné kvety. Azalky sú kompaktné kríky, ktoré zvyčajne ani v priebehu zimy neprichádzajú o svoje lístky. V súčasnej dobe môžete pestovať rôzne Azalky, pestovanie azalky nie je náročné, len si najprv z toho veľkého množstva možností musíte vybrať tú, ktorá sa vám bude najviac páčiť.

Na pestovanie azalky budete potrebovať:

  • vodu
  • kvetináč, nádobu, záhradu
  • zeminu
  • hnojivo

Azalky sú typickým druhom v záhradách ďalekého východu, ale našli si miesto aj v našich zemepisných šírkach. Obľúbené sú nielen pre veľké kvety, objavujúce sa skoro na jar, ale aj pre pestrú farebnú škálu.

Výsadba azalky

Pestovanie azalky zo semien sa dá len ťažko, lepšie preto je, keď si malé azalky kúpite a ďalej ich rozmnožujete prostredníctvom odrezkov.

Stanovište pre azalku

Pestovanie azalkyAby sa azalke darilo, musíte ju dať tam, kde sa teplota pohybuje okolo 15 stupňov. V príliš veľkom teple jej začnú opadávať listy. Azalka potrebuje jasné a rozptýlené svetlo.

V lete krík pokojne vyložte na okenný parapet, balkón alebo záhradu.

Skôr ako rastlinu zakopete niekde na záhrade, tak azalky najprv navyknite na slniečko, až potom ju presaďte do záhrady, kde zostane až do jesene. Von ju môžete dať až po posledných mrazoch, teda najskôr v polovici mája.

Vhodná pôda pre azalku

Azalky vsádzajte ideálne do zmesi zloženej z jedného dielu rašeliny, jedného dielu ihličnatej zeminy, jedného dielu piesku a jedného dielu humusu.

Hlina musí mať  pH 5-6,5.  Ak sa rozhodnete azalky pestovať v záhrade, venujte pozornosť výsadbe.

Vykopte dostatočne veľkú jamu, minimálne dvakrát väčšiu ako je koreňový bal rastlín. Na dno vyhĺbenej jamy nasypte trochu štrku a zapracujte ho. Štrková vrstva bude slúžiť ako drenáž. Azalky sú kyslomilné rastliny.

Polievanie azalky

Kvety azalkyPre pestovanie azalky je potrebná výdatná zálievka a to hlavne v lete.

Rastlina nesmie nikdy preschnúť! Je preto dobré, keď raz týždenne namočíte celý kvetináč do nádoby plnej mäkkej vody bez vápnika.

Prebytočnú vodu nechajte odkvapkať. V izbe Azalky do kvetináča tiež vložte kamienky, ktoré zvýšia vlhkosť.

V zime však zalievajte málo, len tak, aby koreňový bal nevyschol.

Hnojenie

Azalka potrebuje prihnojovať, hnojte ju v priebehu jari až do leta (polovice júla), a tiež pred koncom zimy minerálnymi a organickými hnojivami.

Rozmnožovanie

Azalky rozmnožujte odrezkami. Odrezky berte z nekvitnúcich koreňových výhonov. Je dôležité, aby odrezky mali 3 páry listov.

Takéto odrezky potom ponorte do piesku na 3 týždne, kde vám zakorenia.

Kvitnutie

Azalka kvitne 6-8 týždňov. Postupne niektoré kvety odkvitnú a iné začnú kvitnúť.

Po odkvitnutí kvety postupne odstraňujte, nakoniec celý krík poriadne prestrihajte, aby opäť získal kompaktný celistvý tvar.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button