Záhrada

Ako a prečo robiť vápnenie záhrady?

ako a prečo robiť vápnenie záhradyDôležitou zložkou v zemine je vápnik. Ak chcete, aby na vašej záhradke prekvitali rastliny a darilo sa vám pestovať zeleninu v záhonoch, je potrebné si okrem iného strážiť práve jeho hladinu. Ako a prečo robiť vápnenie záhrady?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo robiť vápnenie
  • Ako vápniť pôdu
  • Ako často vápniť pôdu
  • Kedy nevápniť

Prečo robiť vápnenie záhrady?

ideálna zeleninová záhradaVápnik ovplyvňuje pH pôdy. Jeho správna hodnota závisí na tom, čo na záhrade pestujete.

Príliš vysoké alebo naopak podpriemerné hodnoty pH, ktoré súvisia s nadbytkom či nedostatkom vápnika v pôde, ovplyvňujú rast plodín, ale aj celkovú štruktúru pôdy.

Prítomnosť vápnika je veľmi dôležitá napríklad pri pestovaní zeleniny. Odvápnenie je spôsobené tiež zavlažovaním.

Ako vápniť pôdu?

K vápneniu pôdy využite mletý vápenec, prípadne dusíkaté vápno. Rozhodne nie je dobré používať hasené vápno.

Intenzita vápnenia záleží na tom, aké pH a charakter má pôda na vašej záhrade. Ak je príliš kyslá, bude potrebné aplikovať väčšie množstvo vápna, a to zhruba v dávke 2 kg mletého vápenca na 10 metrov štvorcových. Ak je pôda skôr neutrálna, stačí vám zhruba do 1 kg vápna.

Za zmienku stojí fakt, že ak nameriate pH pôdy vyššie ako 7,2, nemusíte vápnenie robiť vôbec. Na zistenie pH použite klasické lakmusové papieriky. Sú celkom presné, odchýlky od reálnych hodnôt sa pohybujú do 0,5pH.

Ako často vápniť pôdu?

vapnenie záhradyK vápneniu pôdy na záhrade nie je potrebné pristupovať nejako často. Záleží samozrejme na tom, aké pH nameriate a ako sa o pôdu pravidelne staráte.

Všeobecne sa však dá povedať, že vápnenie zeminy na záhradke budete musieť kompletne robiť zhruba len raz za 3 – 4 roky.

Častejšie to bude potrebné len vtedy, ak je pôda príliš kyslá.

Kedy pôdu nevápniť?

Existujú určité pravidlá, kedy nie je dobré  robiť vápnenie zeminy. Ide napríklad o okamih, kedy sa na pôde chystáte v blízkej dobe pestovať zemiaky, ale tiež napríklad paradajky, jahody a ďalšie vybrané druhy ovocia a zeleniny.

V prípade, že si neviete rady, odporúčam sa obrátiť na odborníkov v oblasti záhradníctva, ktorí vám so správnym zložením pôdy a vápnením poradia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button