Záhrada

Ako na odstránenie vodného kameňa z bazéna?

odstránenie vodného kameňa z bazénaVodný kameň vás dokáže potrápiť nielen v kuchyni či kúpeľni, objavuje sa aj v bazéne, či už vonkajšom alebo aj  vnútornom. V jednom z minulých článkov sme si popísali, ako na odstránenie vodného kameňa z vane, riadu či toalety. Dnes sa dozviete, ako s ním bojovať, ak sa objaví na dne a na stenách bazéna. Ako na odstránenie vodného kameňa z bazéna?

V článku sa dozviete:

  • Ako vzniká vodný kameň v bazéne
  • Postup vyčistenia bazéna od vodného kameňa
  • Prevencia proti vzniku vodného kameňa v bazéne
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Ako vzniká vodný kameň v bazéne?

Pri tvorbe vodného kameňa hrá najvýznamnejšiu úlohu tvrdosť vody, respektívne hodnota jej pH. Platí pritom, že voda v bazéne by mala mať ideálne pH v rozsahu od 7,2 do 7,6. Ak nájdete vyššie či nižšie hodnoty, je potrebné použiť chemické prípravky na jej reguláciu. A samozrejme tiež odstrániť vzniknutý vodný kameň, ak sa už na stenách bazéna usadil.

pH vody v bazéneSamotný vodný kameň vzniká reakciou, kedy dôjde k premene horčíkových a vápenatých solí vo vode. Vzniká zmes uhličitanu vápenatého (CaCO3) a uhličitanu horčíkového (MgCO3), ktoré vznikajú z hydrogén uhličitanov.

Keď sa vo vode vyskytuje príliš veľké množstvo hydrogén uhličitanov (vápenatého a horčíkového), zvyšuje sa tvrdosť vody, čo vedie k tvorbe vodného kameňa.

Platí teda, že ak je voda tvrdá (má pH nad 7,6), je pravdepodobné, že sa v bazéne skôr či neskôr vodný kameň objaví.

Vodný kameň sa v bazéne prejavuje ako usadenina, prípadne ako zákal bielej farby.

Postup vyčistenie bazéna od vodného kameňa

Pokiaľ objavíte vodný kameň v už napustenom bazéne, je nutné ho najprv úplne vypustiť. Následne bude potrebné jeho steny a dno dôkladne vydrhnúť, a to klasickou kefou. K tomu je vhodné použiť tiež niektorý zo špeciálnych prípravkov na odstraňovanie vodného kameňa. Sú k dostaniu hlavne vo forme gélov.

Ak používate prípravky s obsahom kyseliny chlorovodíkovej (HCl), majte na pamäti, že by ste nemali vdychovať jej výpary. Do styku s ňou sa nesmie dostať ani pokožka.

Pri čistení tak použite ochrannú masku na ústa a rukavice. Po aplikácii kyselinu nechajte stanovenú dobu pôsobiť, potom bazén dôkladne vypláchnite vodou. Po odplavení zvyškov prípravku možno bazén napustiť.

Prevencia proti vzniku vodného kameňa v bazéne

stabilizator tvrdosti vody v bazéneMyslite tiež na prevenciu. V tomto smere je potrebné hlavne udržovať vhodnú hodnotu pH.

Keď zistíte príliš veľkú tvrdosť vody, znížite ju pomocou stabilizátora tvrdosti, ktorý tvorbe vodného kameňa zabráni.

Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén po zime.

Čo je potrebné na odstránenie vodného kameňa z bazéna?

  • čistič bazéna
  • kefa

Ako dlho čistenie bazéna od vodného kameňa potrvá?

Ak nepočítame čas vypúšťania a opätovného napúšťania bazéna, je odstránenie vodného kameňa pomerne rýchlou záležitosťou.

Záleží samozrejme na veľkosti plochy, ktorú ošetrujete. Moderné gélové čističe stačí ponechať účinkovať asi 5 – 10 minút, potom už je možné steny zotrieť a umyť.

Aké budú náklady na odstraňovanie vodného kameňa?

Litrové balenie gélového čističa bazéna na vodný kameň zaobstaráte v cene okolo 7 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button