Aj v dnešnej dobe nie je samozrejmosťou, že sú všetky nehnuteľnosti napojené na verejnú kanalizačnú sieť. Najmä v menších obciach ako majitelia rodinného domu, chaty či chalupy musíte riešiť problém, čo s odpadovou vodou a splaškami. Riešením je inštalácia čističky odpadových vôd. Ako funguje domová čistiareň odpadových vôd a aké prináša výhody?
Splašky nie je možné bez čistenia odvádzať mimo objekt
V žiadnom prípade sa nesmie stať, že splašky z domu jednoducho vypustíte do rybníka, potoka, prípadne niekam na okolitý pozemok.
Keď tak urobíte, očakávajte v blízkej dobe zásah úradov a nemalý finančný postih.
Čistiareň odpadových vôd sa oplatí
Pre vyriešenie problému so splaškami pritom nemusíte robiť žiadne extra nákladné investície. Domové čistiarne odpadových vôd sa dajú kúpiť v cenách od cca 1 000 €.
Zdá sa vám to možno ako nákladná investícia, ako napríklad oproti cenám za klasické septiky.
Domáca čistiareň odpadových vôd je ale kvalitným zariadením, ktoré pri činnosti vyžaduje len minimum ďalších nákladov.
Najväčšou položkou je v podstate vyvážanie odpadu. Lenže to je práve jedna z výhod. Žumpu či septik musíte vyvážať aj niekoľkokrát do mesiaca, v prípade čističky odpadových vôd je intenzita vyvážania oveľa nižšia.
Princíp čistenia vody je jednoduchý
Domova ČOV (čistička odpadových vôd) funguje tak, že v nej dôjde najprv k odstráneniu hrubých nečistôt.
Nasleduje biologická fáza čistenia, kedy baktérie pomáhajú rozložiť škodlivé látky a voda sa prirodzeným spôsobom čistí. Po usadení a oddelení kalu je možné vodu vypustiť.
Kvalita čistenia odpadových vôd
Je samozrejme na mieste zdôrazniť, že čistiareň musí byť v kvalitnom prevedení. V tomto ohľade si určite vyberte nejakého kvalitného výrobcu, ktorý ponúka čističky odpadových vôd, v nadzemnom aj podzemnom prevedení. Firma by mala byť certifikovaná aj podľa systému kvality ISO 9001: 2000.