5 tipov, ako pripraviť záhradu na zimu

ako pripraviť záhradu na zimuPred príchodom prvých mrazov je potrebné vykonať niekoľko dôležitých prác v záhrade. Musíte myslieť nielen na rastliny, ktoré vplyvom studených nocí a snehu môžu pri nedostatočnej starostlivosti uhynúť, ale aj na náradie a nábytok, ktorý ste v záhrade cez sezónu používali. Prečítajte si článok 5 tipov, ako pripraviť záhradu na zimu.


Kedy začať záhradu pripravovať na zimu?

Všetky zazimovacie práce v záhrade je nutné vykonať ešte v čase, kým neudrú prvé mrazy. Ideálny čas je zhruba v októbri, kedy sa už objavujú prvé chladné noci. Záleží tiež na tom, v akých končinách bývate. Príprava záhrady na zimu v horských a podhorských oblastiach by mala prísť o niečo skôr než v nížinách a oblastiach, kde všeobecne panuje teplejšie počasie.

Postupy zazimovania záhrady

1. Starostlivosť o trávnik

výber správnej kosáčky na trávuPred zimným obdobím pokoste trávnik a zbavte ho všetkej buriny a napadaného lístia. To potom dajte na kompost.

K práci využite nielen klasickú motorovú či elektrickú kosačku (odporúčaný článok: Ako správne vybrať kosačku na trávu?) (prípadne ručnú kosačku, pokiaľ trávnik nemáte na príliš veľkom pozemku), ale aj vertikutátor, ktorým trávnik zbavíte buriny a prevzdušníte ho.

2. Okrasné kvetiny

ako sa starať o trvalky na záhradeAk máte v záhonoch kvety, ktorým končí vegetačné obdobie, je potrebné ich pred zimou odstrániť. V prípade trvaliek potom vytvorte zimnú prikrývku, napríklad z kôry alebo čečiny.

Niektoré citlivejšie rastliny potom presuňte do priestorov, kde nebudú čeliť mrazu, aby mohli v pokoji prezimovať. Ide napríklad o begónie.

3. Dreviny

príprava záhrady na zimuNezabudnite ani na dreviny. Niektoré z nich tiež neznášajú mrazy dobre. V tom prípade ich obaľte, a to napríklad slamou či podobným materiálom. Ku kmeňom potom navezte mulčovaciu kôru. (odporúčaný článok: Ako mulčovať?)

U drevín tiež vykonajte strihanie (ako strihať ovocné stromy), a to najmä u dlhších výhonov. Vyžadujú to hlavne bobuľoviny a jadroviny (kedy strihať ovocné stromy). Ďalej potom z drevín odstráňte tiež zhnité plody, ktoré na nich zostali.

Zazimovanie záhradného bazéna

Pokiaľ na záhrade máte vonkajší bazén, nezabudnite sa o neho pred príchodom zimy tiež riadne postarať. V tomto článku sa dozviete 12 tipov, ako správne pripraviť bazén na zimu.


4. Záhradné náradie

Veľmi dôležité je uschovať tiež všetko záhradné náradie. To by vplyvom mrazov, dažďov a snehu mohlo zhrdzavieť. Pred tým, než ho uskladníte v kôlni či niekde doma, odstráňte z neho všetky nečistoty a hlinu.

Až potom ho dajte do priestorov, kde bude dostatočné sucho. Rozhodne nezabudnite ani na záhradné prístroje, ako sú kosačky, záhradný traktor alebo krovinorez.

Zazimovanie záhradného bazéna

ako zazimovať bazénPokiaľ v záhrade máte vonkajší bazén, nezabudnite sa o neho pred príchodom zimy tiež riadne postarať.

5. Záhradný nábytok

Ak je to možné, potom aj záhradný nábytok presuňte na zimu do kôlne alebo záhradného domčeka. Ak bude v suchu, bude chránený proti nepriaznivým klimatickým podmienkam, ktoré v zime panujú.

Ak sa rozhodnete nábytok ponechať vonku, prikryte ho pomocou plachiet či iných krycích materiálov a tiež ho dôkladne naimpregnujte a ošetrite tak, aby sa do neho nedostala vlhkosť.

Čo je potrebné keď chcete záhradu pripraviť na zimu:

  • Kosačka na trávu
  • Vertikutátor
  • Záhradné nožnice
  • Mulčovacia kôra
  • Slama
  • Zakrývacie plachty

Pozrite si aj články:

Ako dlho to potrvá?

Na prípravu záhrady pred zimným obdobím si ponechajte ideálne celý víkend. Prác vás čaká pomerne dosť, pričom neradno na niektorú z vyššie uvedených vecí zabudnúť.

Aké budú na zazimovanie záhrady náklady?

Pre zazimovanie záhrady rozhodne potrebujete mulčovaciu kôru, ktorú použijete u rastlín. Tú môžete kúpiť za cenu okolo 3 €. Ďalej je dobré mať k dispozícii aj slamu a zakrývacie plachty. Tieto materiály bud nájdete doma, takže nebude potrebné do nich ďalej investovať alebo ich za pár eur kúpite cez internet.

K zazimovaniu rastlín je potreba ich tiež zastrihnúť a zbaviť ich poškodených vetvičiek či listov. Na to použite adekvátne záhradné nožnice.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.