Záhrada

5 tipov, ako pripraviť záhradu na zimu

ako pripraviť záhradu na zimuPred príchodom prvých mrazov je potrebné vykonať niekoľko dôležitých prác v záhrade. Musíte myslieť nielen na rastliny, ktoré vplyvom studených nocí a snehu môžu pri nedostatočnej starostlivosti uhynúť, ale aj na náradie a nábytok, ktorý ste v záhrade cez sezónu používali. Prečítajte si článok 5 tipov, ako pripraviť záhradu na zimu.

Kedy začať záhradu pripravovať na zimu?

Všetky zazimovacie práce v záhrade je nutné vykonať ešte v čase, kým neudrú prvé mrazy. Ideálny čas je zhruba v októbri, kedy sa už objavujú prvé chladné noci. Záleží tiež na tom, v akých končinách bývate.

Príprava záhrady na zimu v horských a podhorských oblastiach by mala prísť o niečo skôr než v nížinách a oblastiach, kde všeobecne panuje teplejšie počasie.

Postupy zazimovania záhrady

1. Starostlivosť o trávnik

výber správnej kosáčky na trávuPred zimným obdobím pokoste trávnik a zbavte ho všetkej buriny a napadaného lístia. To potom dajte na kompost.

K práci využite nielen klasickú motorovú či elektrickú kosačku (odporúčaný článok: Ako správne vybrať kosačku na trávu?) (prípadne ručnú kosačku, pokiaľ trávnik nemáte na príliš veľkom pozemku), ale aj vertikutátor, ktorým trávnik zbavíte buriny a prevzdušníte ho.

2. Okrasné kvetiny

ako sa starať o trvalky na záhradeAk máte v záhonoch kvety, ktorým končí vegetačné obdobie, je potrebné ich pred zimou odstrániť. V prípade trvaliek potom vytvorte zimnú prikrývku, napríklad z kôry alebo čečiny.

Niektoré citlivejšie rastliny potom presuňte do priestorov, kde nebudú čeliť mrazu, aby mohli v pokoji prezimovať. Ide napríklad o begónie.

3. Dreviny

príprava záhrady na zimuNezabudnite ani na dreviny. Niektoré z nich tiež neznášajú mrazy dobre. V tom prípade ich obaľte, a to napríklad slamou či podobným materiálom. Ku kmeňom potom navezte mulčovaciu kôru. (odporúčaný článok: Ako mulčovať?)

U drevín tiež vykonajte strihanie (ako strihať ovocné stromy), a to najmä u dlhších výhonov. Vyžadujú to hlavne bobuľoviny a jadroviny (kedy strihať ovocné stromy). Ďalej potom z drevín odstráňte tiež zhnité plody, ktoré na nich zostali.

Zazimovanie záhradného bazéna

Pokiaľ na záhrade máte vonkajší bazén, nezabudnite sa o neho pred príchodom zimy tiež riadne postarať. V tomto článku sa dozviete 12 tipov, ako správne pripraviť bazén na zimu.

4. Záhradné náradie

Veľmi dôležité je uschovať tiež všetko záhradné náradie. To by vplyvom mrazov, dažďov a snehu mohlo zhrdzavieť. Pred tým, než ho uskladníte v kôlni či niekde doma, odstráňte z neho všetky nečistoty a hlinu.

Až potom ho dajte do priestorov, kde bude dostatočné sucho. Rozhodne nezabudnite ani na záhradné prístroje, ako sú kosačky, záhradný traktor alebo krovinorez.

Zazimovanie záhradného bazéna

ako zazimovať bazénPokiaľ v záhrade máte vonkajší bazén, nezabudnite sa o neho pred príchodom zimy tiež riadne postarať.

5. Záhradný nábytok

Ak je to možné, potom aj záhradný nábytok presuňte na zimu do kôlne alebo záhradného domčeka. Ak bude v suchu, bude chránený proti nepriaznivým klimatickým podmienkam, ktoré v zime panujú.

Ak sa rozhodnete nábytok ponechať vonku, prikryte ho pomocou plachiet či iných krycích materiálov a tiež ho dôkladne naimpregnujte a ošetrite tak, aby sa do neho nedostala vlhkosť.

Čo je potrebné keď chcete záhradu pripraviť na zimu:

  • Kosačka na trávu
  • Vertikutátor
  • Záhradné nožnice
  • Mulčovacia kôra
  • Slama
  • Zakrývacie plachty

Pozrite si aj články:

Ako dlho príprava záhrady na zimu potrvá?

Na prípravu záhrady pred zimným obdobím si ponechajte ideálne celý víkend. Prác vás čaká pomerne dosť, pričom neradno na niektorú z vyššie uvedených vecí zabudnúť.

Aké budú na zazimovanie záhrady náklady?

Pre zazimovanie záhrady rozhodne potrebujete mulčovaciu kôru, ktorú použijete u rastlín. Tú môžete kúpiť za cenu okolo 3 €.

Ďalej je dobré mať k dispozícii aj slamu a zakrývacie plachty. Tieto materiály bud nájdete doma, takže nebude potrebné do nich ďalej investovať alebo ich za pár eur kúpite cez internet.

K zazimovaniu rastlín je potreba ich tiež zastrihnúť a zbaviť ich poškodených vetvičiek či listov. Na to použite adekvátne záhradné nožnice.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button