Záhrada

Ako vertikutovať trávnik?

nádherný trávnikVertikutácia trávnika vedie k odstráneniu trávnej plsti, ktorá sa v ňom hromadí. Plsť tvorí nielen burina, ale tiež zvyšky pokosenej trávy, mach a odumreté rastliny. Pomocou vertikutátora tiež docielime prevzdušnenie trávy. Ak by trávnik nebol dostatočne prevzdušnený, dochádzalo by k jeho postupnému žltnutiu a celkovému oslabeniu.

Postup ako vertikutovať trávnik

Vertikutáciu trávnika vykonávame vždy vo chvíli, keď je trávnik suchý. Pred použitím vertikutátora je nutné trávu najprv pokosiť, ideálne na výšku okolo 4cm.

Na vertikutátore skontrolujeme, či sú jeho nože dostatočne ostré a správne uchytené. Nože by sa vždy mali zvisle zarezávať do pôdy, hĺbka zárezov by mala byť okolo 2-3mm.

Vertikutátor odstráni (vyčeše) nežiaducu vrstvu plsti.

ako vertikutovať trávnikPo skončení vertikutácie treba trávnik upratať. Na prvý pohľad vyzerá poničený, to nás však nesmie odradiť. Z trávnika pomocou stroja alebo ručne zozbierame vyčesané zvyšky trávy a plsti. Použiť možno klasické ručné hrable, prípadne kosačku s košom.

Po úprave trávnik ešte prihnojíme a dôkladne zavlažíme. Žiaduce je tiež prevedenie pieskovania a prípadne aj podsievanie na miestach, kde tráva chýba. Pre rovnomerné rozptýlenie hnojiva sa odporúča použiť špeciálne rozmetadlá alebo aplikačný vozík.

Kedy vertikutovať trávnik?

vertikutatorVertikutácia sa spravidla uskutočňuje dvakrát do roka. Optimálnou dobou je marec a apríl.

Jesenné obdobie pre vyčistenie začína koncom augusta a trvá až do konca septembra.

Tip ako vertikutovať trávnik

Vertikutácia sa vykonáva asi dva dni po poslednom daždi. V prípade nedostatku prirodzenej vlahy trávnik zavlažte.

Čo je potrebné k vertikutácii:

  • vertikutátor
  • hrable
  • kosačku
  • hnojivo

Ako dlho vertikutácia potrvá

Vertikutácia trávnika je rýchlou záležitosťou. Záleží na veľkosti obhospodarovaného trávnika. Pred samotnou vertikutáciou je dôležité trávnik pokosiť. Vertikutácia sa vykonáva zásadne za sucha.

Aké budú náklady na vertikutovanie trávnika?

Najlacnejšie vertikutačné stroje môžete kúpiť od zhruba 125 €, ručné hrable potom stoja od 10 €

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button