Záhrada

Ako strihať ovocný strom?

strihanie ovocneho stromčekuS príchodom jari je načase zastrihnúť a dostatočne upraviť ovocné stromčeky vo vašej záhrade. Ako si s tým poradiť? Ako docieliť, aby strom hojne plodil? Viac sa dozviete v našom článku

Postup práce pri strihaní ovocného stromu

Predtým, než sa pustíte do zastrihávania vetvičiek, treba mať po ruke zastrihávacie záhradné nožnice. Niekto z vás ich možno vlastní, ak nie, je teda potrebné zakúpiť ich.

Potom už vám nič nebráni pustiť sa do úprav stromčeka.

ovocny stromAby strom dobre splodil, je nutné nepotrebné konáre zastrihnúť, či rovno odstrániť celé. Čím lepšie ho zastrihnite, tým viac vás strom obdaruje plodmi. Správne a dostatočné zastrihnutia strom prevzdušna a bude aj lepšie oslnený.

Predovšetkým je potrebné odstrániť vetvy zvislé, prepletené či inak skrížené. Len na vodorovných sa tvoria kvalitné púčiky.

ako-strihať-stromZ hlavného kmeňa sa v hornej časti koruny tvoria tučné vetvy, teda tzv. kostrové. Niekedy je dobré odstrániť ju a nechať vyklíčiť novú kostrovú vetvu, ktorá bude silnejšia.

V hornej časti sa nachádza aj tzv. „Terminál“, taktiež silná vetva (nie kostrová). Môže ich byť aj viac. V tom prípade ostatné odstráňte a ponechajte len jednu.

Odstraňujte tiež vetvy, ktoré rastú smerom dovnútra koruny stromu, či konáre veľmi slabé. Tie by zbytočne uberali stromu živiny.

Čo budete potrebovať na strihanie ovocného stromu?

Pre prácu menšieho rozsahu, teda na stredne vyrastené stromčeky, postačia

  • jednoručné záhradné nožnice (cca 50 cm dlhé)

Ako dlho bude trvať samotné strihanie?

V prípade stredného či menej dospelého stromu vám celá práca zaberie cca 10-15 minút.

Náklady na strihanie stromov

Jednoručné záhradné nožnice na konáre kúpite už za cca 20 € (záleží na samotnej značke nožníc).

Klasické univerzálne záhradné nožnice obojručné kúpite už od 8 €.

Inštruktážne video ako strihať ovocné stromy:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button