Záhrada

12 tipov ako správne zazimovať bazén

ako zazimovať bazénNastala jeseň a s ňou vás očakávajú aj nevyhnutné práce v záhrade vášho domu skôr, než teploty natrvalo klesnú k bodu mrazu. Pokiaľ na záhrade máte vonkajší bazén, nezabudnite sa oň pred príchodom zimy riadne postarať. Ako správne zazimovať bazén ?

V článku sa dozviete:

  • Postupy
  • Co je potřeba
  • Náklady
  • Video

Postupy zazimovania bazénu

1. Správne načasovanie

So zazimovaním treba počkať na vhodnú dobu. Tá zvyčajne nastáva vo chvíli, keď sa teplota vody v bazéne dostane trvalo na hranicu okolo 12 stupňov Celzia.

Zazimovanie nie je vhodné vykonávať, ak je voda v bazéne ešte príliš teplá, pretože by to mohlo prispieť k tvorbe a výskytu usadenín, baktérií a škodcov.

2. Použitie vodného vysávača

Vodným vysávačom poriadne povysávajte steny a tiež dno bazéna, aby v ňom nezostali žiadne nečistoty.

3. Vypustenie vody

Na zazimovanie nie je vždy nutné vypúšťať kompletne celú vodu. To sa týka hlavne bazénov s fóliou. Tiež je možné vypustiť vodu len z dvoch tretín.

Naopak, pokiaľ máte na záhrade klasický plastový bazén, bude nutné ho vypustiť celý.

4. Odobratie filtrácie

Ak máte mobilnú filtračnú jednotku, na zimu je každopádne odmontujte a uložte na suché miesto, napríklad do garáže alebo do kôlne.

5. Vyčistenie filtrácie

Pieskovú, prípadne i kartušovú filtráciu taktiež nezabudnite dôkladne vyčistiť.

V prípade pieskovej filtrácie, ktorá sa pre domáce vonkajšie bazény používa najčastejšie, ju preperte tak, aby došlo k prečisteniu obsahu filtrácie.

6. Bazénová chémia

bazénová chémiaAk máte bazén s fóliou a rozhodnete sa ho na zimu vypustiť je z časti, musíte použiť bazénovú chémiu, ktorá pomôže vodu zakonzervovať.

Jej účinky by mali zamedziť tvorbe rias a plesne.

7. Ochrana proti mrazu

Ak ponecháte v bazéne vodu, je potrebné myslieť aj na to, aby prípadný ľad, ktorý sa utvorí na hladine počas mrazov, nenarušil celistvosť a štruktúru bazéna, najmä jeho stien.

Ako účinné riešenie sa javí položenie špeciálnych plavákov na hladinu, ktoré zamedzia tvorbe ľadu. Pokojne k tomu postačia obyčajné PET fľaše.

8. Zakrytie bazéna

V tomto prípade je najjednoduchšie, ak máte stabilné zastrešenie bazéna, ktoré ho chráni po celej ploche. Ak nie, je potrebné použiť ochrannú plachtu. Tá by mala zamedziť napádanie rôznych nečistôt.

Tip: ochrannú plachtu môžete použiť nie len na zakrytie bazéna, ale aj na zakrytie rôznych strojov a vozíkov alebo aj na zakrytie dreva na záhrade.

9. Odobratie krycej plachty

zakrytie bazénaAk pri bazéne používate menej kvalitnú plachtu, počas zazimovania ju zložte, nechajte dôkladne uschnúť a uložte na suché miesto.

10. Upratovanie príslušenstva

Všetko príslušenstvo a doplnky, ktoré využívate k bazénu, ako sú napríklad mobilné schodíky a pod., taktiež odoberte a upracte do interiéru domu či kôlne.

11. Odpojenie hadíc

Všetky hadice, ktoré vedú k bazénu, je takisto potrebné odpratať. Mráz by ich mohol poškodiť, došlo by k ich pretrhnutiu alebo upchatiu

12. Uskladnenie nadzemného bazéna

Ak máte na záhrade nadzemný bazén, je vhodné ho kompletne vypustiť, odpojiť od hadíc, ďalej dôkladne vypustiť nafukovací prstenec a zložiť.

Počas zimy ho potom niekoľkokrát znova rozložte a zložte tak, aby počas doby na fólii nevznikli prehyby, ktoré by mohli narušiť štruktúru.

Čo je potrebné na správne zazimovanie bazéna?

Ako dlho zazimovanie bazéna potrvá?

Zazimovanie bazénu bude otázkou jedného popoludnia. Pri práci si dajte záležať. Pri bazéne, ktorý nebude dobre pripravený na zimné obdobie by mohlo dôjsť k jeho vážnemu poškodeniu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén po zime.

Aké budú náklady na zazimovanie?

Cena čistiacich prostriedkov, ktoré slúžia na vyčistenie stien a dna bazéna pred zazimovaním, sa pohybuje od 3 eur (0,5 l) balenie. Chemické zazimovače pre bazény je možné v litrovom balení kúpiť od 4 eur.

Naozaj kvalitnú a veľkú plachtu na zakrytie bazéna kúpite za cca 12 €, menej kvalitné plachty zoženiete aj za cenu okolo 5€, záleží akú veľkosť plachty chcete.

Video ako zazimovať bazén:

Vo videu sa pozrite ako zazimovať vonkajší bazén:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button