AkoaPreco.com > Záhrada > Ako dobre zazimovať muškáty?

Ako dobre zazimovať muškáty?

ako zazimovať muškátyMuškáty čiže pelargónie sú počas leta ozdobou mnohých okien a balkónov. Ako príde koniec leta, je potrebné muškáty upratať a zazimovať. Neznesú totiž ranné mrazíky, ktoré by ich mohli nenávratne poškodiť. Ako správne zazimovať tieto rastliny, aby vám budúci rok zase krásne rástli a kvitli? Stačí sa riadiť nasledujúcimi radami.

Príprava muškátov na zimu


Na konci leta, tj. od polovice do konca septembra, je potrebné začať pelargónie pripravovať na zimu. Odstráňte všetky staré a suché listy a všetky kvety a rastliny zrežte asi na tretinu ich veľkosti. Základné vetvenie zachovajte.

Počas septembra začnite pomaly obmedzovať polievanie a rastliny rozhodne neprihnojujte. Zazimujte iba zdravé a silné rastliny.


Kam muškáty na zimu uskladniť?

Základom pre správne prezimovanie muškátov je vhodné umiestnenie. Potrebujú aj cez zimu denné svetlo. Miesto by malo byť suché, svetlé, bez prievanu a so stálou teplotou okolo 5-10 ° C.

ružove muškatyAk pre muškáty také miesto nemáte, radšej ich na jeseň zlikvidujte a kúpte si na jar nové.

Kvety môžete tiež umiestniť za okno, napríklad v chladnejšej chodbe.

Muškáty nikdy neprenášajte z vonku priamo do prekúreného bytu, aby neutrpeli teplotný šok. Treba im dopriať čas na postupnú adaptáciu.

Polievanie cez zimu

krásne červené muškátyCez zimu muškáty zalievajte len asi jedenkrát za mesiac. Substrát by nemal úplne vyschnúť, ale veľa vody škodí. Inak sa začne na rastlinách tvoriť pleseň a začnú uhýnať.

Zazimovanie v kvetináčoch

Najjednoduchším spôsobom zazimovania je pelargónie preniesť na vhodné miesto priamo v nádobách, v ktorých ich pestujete. A na jar tieto rastliny môžete rovno vyniesť na svoje miesto von. Aby kvety bohato kvitli, je nutné ich každé 2 roky presadiť do nového substrátu. To platí najmä pre veľkokveté muškáty.

Zazimovanie v rašeline


Niektorí pestovatelia dávajú prednosť druhej možnosti zazimovania muškátov.

Rastliny opatrne vyberte z kvetináča, odstráňte z koreňov hlinu a korene nechajte preschnúť. Príliš dlhé korene môžete opatrne skrátiť nožnicami. Potom rastliny naskladajte späť do kvetináča alebo do debničky a korene zasypte rašelinou a pieskom. Ku koreňom by nemalo prenikať svetlo. Takto nachystané muškáty uložte na pripravené miesto. Rašelinu len mierne zalievajte.

Na jar rastliny zasaďte, zalejte a prihnojte a uvidíte ako krásne pokvitnú.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.