Záhrada

Ako na kosenie trávy kosou?

kosenie trávy kosouKosenie trávy vás neminie ani v letných mesiacoch. Tí z vás, ktorí po ruke nemajú vretenovú či strunovú kosačku, prípadne záhradný traktórik, pravdepodobne siahnu po starej dobrej kose. Kosenie kosou sa dnes už síce nevidí tak často, avšak stále sa nájdu ľudia, ktorí na tento spôsob úpravy trávnika na záhrade nedajú dopustiť. Je ale nutné vedieť, ako na to. Ako na kosenie trávy kosou?
V článku sa dozviete:

  • Prečo používať kosu
  • Postup kosenia trávy kosou
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo používať kosu?

Kosenie kosou má nielen svoje čaro, ale je v niektorých prípadoch aj praktickejšie než použitie motorových kosačiek či krovinorezov. Predovšetkým tu odpadajú náklady spojené s prevádzkou motorových kosačiek.

Kosenie trávy kosou je ekologickejšie, hoci samozrejme namáhavejšie.

Tráva však nie je tak poškodzovaná, má prirodzenejší vzhľad. Preto je najlepšie s ňou pokosiť napríklad menšiu lúku, kde práve nepotrebujete dokonalý anglický trávnik, ktorý budete určite tiež vertikutovať

Prečítajte si tiež:

Postup kosenia trávy kosou

Kosenie trávy kosou vyžaduje trochu umu. Ide o to, aby ste mali dobre pripravený nástroj a zároveň skĺbili všetky pohyby tak, aby bol výsledok práce kvalitný.

Prvým predpokladom pre účinné kosenie je ostrá a správne zostavená kosa.

Zostavenie kosy

Zostavenie kosy po jej zakúpení vykonáte tak, že ju pripevníte na kosisko, a to pomocou objímky s uťahovacou skrutkou.

Vyklepanie kosy

ako pripraviť kosu na kosenieV ďalšej fáze je potreba kosu vyklepať, čiže vytvarovať jej ostrie. Vytvarovanie je možné vykonať napríklad na sekere, ktorú si zaseknete do polena. Vytvarovanie ostria je možné vykonať aj za pomoci nákovky.

Najbežnejší spôsob je vyklepávanie kladivkom, a to po celej jeho dĺžke.

Je nutné vyklepať asi tri milimetre široký pásik.

Brúsenie kosy

Po vytvarovaní pristúpte k nabrúseniu kosy. K tomu použite oselku alebo nejakú brúsku, k dostaniu sú tiež syntetické brúsky.

S brúskou dlhými ťahavými pohybmi prechádzajte po ostrí z oboch strán. Ostrenie vykonávajte ideálne vždy tak po piatich minútach kosenia potom, čo ostrie prejdete zväzkom trávy. To slúži na jeho očistenie.

Kosenie trávy kosou

kosenie ručnou kosouAk máte kosu pripravenú, pustite sa do kosenia. Je potreba robiť ľahké švihy. Špička kosy musí byť ľahko nadvihnutá do výšky tak, aby sa počas kosenia nezapichovala do zeme.

Ak zostáva počas kosenia veľké množstvo trávy neposekanej, potom prenastavte sklon kosy, a to povolením skrutiek na kosišti.

Postoj a pohyby pri kosení

Pre správne a efektívne kosenie je obzvlášť dôležitý váš postoj. Chodidlá majte pevne na zemi, nohy potom ľahko pokrčené.

Postupujte ďalej po malých krokoch. Rukami pri pohybe dopredu kosu držte ľahko, pri spätnom pohybe potom úplne uvoľnite dlane.

Kosenia vykonávajte tiahlymi oblúkmi.

Čo je potrebné ak chcete kosiť trávu kosou?

  • Kladivko k naklepaniu kosy
  • Brúsik na ostrie

Ako dlho kosenie potrvá?

Kosenie trávy kosou je najmä na priestrannejších záhradách a lúkach časovo náročné, rozhodne vám to zaberie dlhšie než kosenie pomocou motorovej kosačky. Ide však aj o určitý spôsob odreagovania sa.

Dajte si ale pozor na to, aby ste si nespôsobili úraz

Aké budú náklady na kosenie?

Brúsky na kosu kúpite v cenách od cca 2 do 3 eur. Kvalitné kosy možno zakúpiť od 6 eur, špičkové rakúske kosy stoja od 15 do 30 eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button