Záhrada

Kedy sadiť reďkovku?

Perfektný čas na sadenie reďkoviek

Reďkovka je populárnou zeleninou na našich záhradách. Pre úspešnú výsadbu a rast reďkovky je dôležité zvoliť správny termín, zohľadniť stav pôdy a dodržiavať dôležité faktory ovplyvňujúce výsadbu. Nasledujúci článok poskytne informácie a postupy, ktoré vám pomôžu pri pestovaní tejto chutnej a zdravej zeleniny.

Kedy Sadiť reďkovku

1. Výber vhodného termínu pre výsadbu reďkoviek

Reďkovky môžete siať už v skorom jari (april) alebo na jeseň (september-október). Výber správneho termínu bude závisieť na teplote pôdy.

Optimálna teplota pôdy pre klíčenie semien reďkovky je medzi 8-15 °C. Preto je vhodné vybrať si termín, keď sa pôda dostatočne oteplí, aby podporila rýchle klíčenie semien.

Na jar je možné siať reďkovky, keď sa pôda dostatočne oteplí a dajú sa predpokladať mierne nočné teploty. Na jeseň je vhodný termín pre výsadbu asi 8-10 týždňov pred prvým očakávaným mrazom.

Týmto spôsobom sa dá dosiahnuť dobrá úroda, pretože reďkovky rastú dobre pri chladnejších teplotách.

2. Súčasný stav pôdy a podmienky na pestovanie reďkoviek

Pred výsadbou reďkovky je veľmi dôležité posúdiť súčasný stav pôdy. Reďkovkam sa najlepšie darí v pôde s miernym pH (6-7). Pestovať ich môžete na slnečných aj polotienistých miestach, no nezabudnite, že potrebujú aspoň štyri hodiny slnečného svetla denne.

Dobrou pôdou pre pestovanie reďkovky je ľahká zemitá pôda, ktorá je dobre zavlažovaná a drenážna.

Pred výsadbou reďkovky je dôležité zvoliť vhodnú lokalitu, ktorá je chránená pred vetrom. Veterné podmienky môžu spomaliť rast rastlin a narúšať ich stabilitu.

Ak je to možné, vyberte si miesto, kde nepoužívate žiadne chemické hnojivá. Reďkovka sa dobre darí aj v kontajneroch a kvetinových záhonoch, alebo v riedkej pôde.

3. Dôležité faktory ovplyvňujúce úspešnú výsadbu reďkovky

  • Semena: Použite čerstvé semienka reďkovky od overeného predajcu. Dodržujte odporúčané dávky pre výsadbu.
  • Hĺbka sadenia: Semená reďkovky sa zväčša sedia približne 1 cm hlboko. Vždy sa pozrite na obal semien a dodržujte odporúčané pokyny.
  • Zalievanie: Pravidelné zavlažovanie je nevyhnutné pre správny rast reďkovky. Udržujte pôdu vlhkú, avšak nie premočenú. Predlžené suché obdobie môže viesť k tvorbe horkého a drevnatého koreňa.

4. Odporúčania a postupy pre správnu starostlivosť počas výsadby a rastu reďkovky

  • Hnojenie: Reďkovky potrebujú vyvážené množstvo dusíka, fosforu a draslíka pre správnu výživu. Pred výsadbou pridajte do pôdy kompost alebo ílový materiál na zvýšenie jej kvality.
  • Vzduchová cirkulácia: Zabezpečte dostatočnú cirkuláciu vzduchu medzi reďkovkami, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Vysádzajte ich v dostatočnej vzdialenosti.
  • Ochrana proti škodcom: Kontrolujte reďkovky pravidelne na prítomnosť škodcov, ako sú slimáky a komáre. Prípadné škodcov hneď odstráňte a použite vhodné insekticídy na ochranu rastlín.

Ak budete dodržiavať tieto odporúčania a postupy, váš úspech s pestovaním reďkovky bude zaručený. Reďkovky sú chutné a hodnotné zeleninové plody, ktoré môžu doplniť váš jedálniček.

Buďte trpezliví a tešte sa na výbornú úrodu tejto jednoduchej a zdravej zeleniny!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button