Ako zazimovať muškáty?

muškátyMuškáty patria k nenáročným rastlinkám, ktoré však nepríliš dobre znášajú nízke teploty. Z tohto dôvodu je potrebné ich pripraviť na zimu tak, aby nedošlo k ich odumretiu. S postupným zazimovaním by ste mali začať už na prelome septembra a októbra.

V článku sa dozviete:

  • Postup zazimovania
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú celkové náklady

Postup zazimovania muškátov

ako zazimovať muškátyZ vonkajších priestorov je vhodné ich umiestniť do interiéru, a to ideálne do teplôt okolo 7 stupňov Celzia.

Menej polievania

Počas tejto doby, kedy ešte vonku panujú predsa len vyššie teploty, avšak rána už bývajú aj ľahko mrazivé, je potreba pelargóniám, ako sa tiež inak hovorí muškátom, znížiť polievanie. Ďalej rastlinky zbavte uschnutých listov.

Muškáty pred zimou nehnojte. Dôjde tak k zastaveniu ich rastu. Je zbytočné, aby muškáty cez zimu rástli, tomu sa naopak snažte zabrániť, a to práve znížením hnojenia a tiež menšou mierou polievania. Počas zimy muškáty stačí polievať zhruba len raz za týždeň, teda len do tej miery, aby nedošlo k ich zoschnutiu. Príčin, prečo schnú listy muškátov, je viacero.


Zrezanie

Pred príchodom zimy muškáty tiež zrežte. Nové výhonky, by v zime rastlinu neúmerne vysiľovali. Rezy vykonajte na pelargóniách v kvetináčoch, ale aj na tých, ktoré máte vysadené v truhliciach. Zrezanie vykonajte nad kolenom.

Presun dovnútra

Ako náhle sa objavia prvé mrazy, presuňte muškáty dovnútra. Okrem spomínanej teploty okolo 7 stupňov Celzia nezabudnite na to, že pelargónie potrebujú dostatok svetla a tiež priestoru.

Počas zimy potom rastlinky sledujte. Ak sa na nich začnú množiť škodcovia, použite na ne chemické prípravky, ktoré ich zahubia.

Čo je potreba ?

  • obmedziť polievaniemuškaty počas zimy
  • obmedziť hnojenie
  • odstrániť suché listy
  • vykonať zrezanie výhonkov
  • pri prvých mrazoch presunúť do interiéru do teploty okolo 7 ° C

Ako dlho to potrvá?

Samotné zazimovacie práce robte postupne. Je ale dôležité sledovať počasie. Ako náhle udrú prvé zimné mrazíky, je potreba konať rýchlo a rastlinu pred nimi ochrániť.

Aké budú náklady na zazimovanie muškátov?

Kúpte si kvalitné nožnice na kvety, ktorými ľahko zastrihnite výhonky muškátov. Odporúčame zvoliť napríklad nožnice na kvety, ktoré sú vyrobené z vysoko odolnej nehrdzavejúcej ocele. Možno nimi strihať aj ostatné kvety, a to až do priemeru 10 milimetrov.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.