Záhrada

Ako zazimovať záhradné jazierko?

ako zazimovať záhradné jazierkoPred príchodom zimy je nutné vykonať aj nevyhnutné práce na záhradnom jazierku. Ak je súčasťou vašej záhrady, určite naň nezabudnite, a to obzvlášť vtedy, ak v ňom máte rybičky, prípadne sa v ňom nachádzajú najrôznejšie rastliny, ako lekná apod. Ako zazimovať záhradné jazierko?

V článku sa dozviete:

  • Postup
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá
  • Celkové náklady
  • Video

Postup zazimovania záhradného jazierka

Zber napadaného lístia

zazimovanie jazierkaV prvom rade je pred príchodom mrazov a snehu potreba jazierko zbaviť napadaného lístia. To možno vykonať buď pomocou klasického sitka, ktorým postupne vyberieme všetko lístie z hladiny.

Lepšie je, ak si ešte pred tým, než lístie začne zo stromov opadávať, natiahnete na hladinu sieť, ktorá zachytí všetko lístie. Ušetríte si tak námahu s jeho následným vyťahovaním z vody.

Ak by ste lístie z vody jazierka nevytiahli, začali by sa v nej objavovať riasy. Tie síce prirodzene čistia vodu, ale sú nevhodné pre záhradné jazierka hlavne z estetických dôvodov. Jazierko, ktoré bude na jar plné rias, skrátka nebude vyzerať pekne.

Starostlivosť o rybičky

Ak máte v záhradnom jazierku rybičky, nie je nevyhnutne potrebné ich premiestňovať do teplejšej vody. Mali by bez problémov vydržať aj cez zimu. Je ale vhodné, aby jazierko malo hĺbku minimálne jeden meter.

záhradné jazierko počas zimyDôležité je zabezpečiť rybičkám počas zimy prísun vzduchu.

Ak sa tak na hladine vytvorí ľadová vrstva, urobte do nej otvory, ktorými bude do jazierka prúdiť vzduch a dôjde tiež k výmene plynov.

K prevzdušneniu jazierka možno tiež využiť klasické vzduchové strojčeky do akvária.

Lekná

Lekná, ktoré iste zdobí hladinu vášho záhradného jazierka, môžete cez zimu ponechať na mieste. Iba je vhodné ich zastrihnúť a odstrániť zlé a odumreté listy.

Čerpadlo

Ak pri jazierku používate vodné čerpadlo, nie je nutné ho pred zimou vyťahovať a uskladňovať. Moderné čerpadlá dokážu bez problémov vydržať aj nepriaznivé klimatické podmienky. Počítajte však s tým, že čerpadlo musí byť ponorené v hĺbke aspoň 30 centimetrov.

Filtre

Používanú filtráciu na zimu odstráňte a uskladnite na suché miesto. Na mraze by mohlo dôjsť k jej popraskaniu.

Čo je potreba na zazimovanie záhradného jazierka?

  • Sieť na hladinu
  • Ručné sieťka na lístie
  • Vzduchový strojček pre akvária
  • Záhradné nožnice

Ako dlho zazimovanie jazierka potrvá?

Zazimovanie záhradného jazierka zvládnete behom jediného popoludnia. Asi najviac práce vás čaká s vyťahovaním napadaného lístia, ktoré sa objaví na hladine.

Túto činnosť zrejme bude nutné vykonať opakovane až do doby, než sa na hladine vytvorí ľadová škrupina.

Aké budú náklady na zazimovanie jazierka?

Náklady na zazimovanie záhradného jazierka sú minimálne. Stačí mať k dispozícii sieť, pomocou ktorej zamedzíte napádanie lístia. Stojí maximálne okolo 20 € v rozmeroch 5×6 metrov.

Môžete kúpiť aj menšie varianty, napríklad 3×4 metre stojí okolo 9 €. Sieťka do vody, s ktorou možno vytiahnuť jednotlivé kusy opadaného lístia, potom stojí okolo 2 €.

Video ako zazimovať záhradné jazierko:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button