AkoaPreco.com > Ako si vybrať > Ako vybrať kosačku na trávu?

Ako vybrať kosačku na trávu?

ako vybrať kosačku na trávuZáhrada je vašou vizitkou. Starostlivosť o ňu však nie je ľahká. Základom starostlivosti a údržby záhrady je pravidelné kosenie trávy. Kvalitný trávnik vám urobí nielen veľa parády, ale tiež veľkú službu. Kvalitná kosačka na trávu vám uľahčí prácu, ale tiež vám pomôže k viditeľným výsledkom a zlepšeniu trávnika. Prinášame vám pár rád, ktorými sa riadiť pri výbere kosačky na trávu. Prečítajte si ak článok ako si vybrať kosačku na trávu?

Základné faktory ovplyvňujúce výber kosačky na trávu


Základné kritériá, ktoré ovplyvňujú výber vhodnej kosačky, sú:

 • veľkosť plochy, ktorú s ňou budete udržiavať
 • členitosť terénu
 • povaha terénu
 • kvalita trávnika, ktorú chcete s jej pomocou dosiahnuť
 • vaše finančné možnosti
 • výbava

Základné druhy kosačiek:

 • výber správnej kosáčky na trávurotačné (elektrické a benzínové)
 • bubnové
 • vretenové
 • diskové
 • strunové (sú vhodné skôr pre dokončenie úpravy terénu ako samotné kosenie)

Najčastejšie využívané (tiež kvôli cenovej dostupnosti) sú elektrické a benzínové kosačky.

Elektrické kosačky na trávu

Elektrická kosačka sa hodí na sekanie menšej plochy – maximálne do 1 000 m2. Pri elektrickej kosačke nezabudnite na ťažšiu prístupnosť elektriny. Tiež na členitosť terénu – musíte neustále dávať pozor na elektrický kábel. Elektrické kosačky bývajú oveľa hlučnejšie ako benzínové.


Benzínové kosačky na trávu

Sú menej hlučné. Ich obstarávacia cena je pomerne vyššia ako u kosačiek elektrických. Benzínové kosačky sa nehodia do príliš členitého terénu. Ich motory nie sú prílišnému nakláňaniu a svahovému terénu uspôsobené, môže tak dôjsť k zadretiu motora.

Motor kosačky – výkon

Rozhodne nepodceňujte výkon kosačky. Čím väčšiu plochu s ňou budete kosiť, tým vyžadujte väčší výkon a záber sekacích nožov. Neradno kosačku preťažovať, znižujete tak jej životnosť.

Pamätajte na jednoduchú radu – na každých desať centimetrov sekacieho noža potrebujete jednu konskú silu výkonu – značka HP. Keď má sekací nôž 50 centimetrov, potrebujete, aby vaša kosačka mala výkon 5 HP.

Krútiaci moment

Čím vyšší krútiaci moment vaša kosačka má, tým zvládne pokosiť dlhší trávnik. Kosačka v praxi zvládne pokosiť maximálne dvakrát dlhší trávnik ako je jej krútiaci moment (maximálna výška trávy = dvojnásobku maximálnej výške krútiaceho momentu).

Záber, ktorý by mala kosačka mať podľa plochy trávnika

 • 200 m2 – postačí záber s veľkosťou 32 cm
 • 350 m2 – postačí záber s veľkosťou do 40 cm
 • 500 m2 – postačí záber s veľkosťou v rozmedzí 40 – 45 cm
 • 1 000 m2 – postačí záber s veľkosťou v rozmedzí 45 – 53 cm
 • 1 000 m2 a viac – postačí záber v rozmedzí 53 – 56 cm

Kolieska

Veľmi ovplyvňujú komfort kosenia trávy. Kolieska musia byť predovšetkým dostatočne veľké a vyrobené z kvalitných materiálov. Je dobré, keď sekáte väčšiu, členitú plochu, aby bola kosačka vybavená rotačnými prednými kolieskami, ktoré uľahčujú manipuláciu.

Obal kosačky

elektrické a benzínové kosáčky na trávuObal kosačky môže byť vyrobený z troch materiálov: plastu, plechu a zliatiny hliníka.

Kosačky opláštené plastovým obalom patria k tým najlacnejším. Plast nie je kvalitný a odolný, preto majú tieto kosačky najmenšiu životnosť.

Kosačky opláštené plechovým obalom (z oceľového plechu) sa radia do strednej triedy. Sú vhodné do náročnejšieho a členitejšieho terénu. Ich hmotnosť je však nepomerne väčšia, takže tento druh kosačky bude trochu náročnejší na manipuláciu.

Kosačky opláštené zliatinou hliníka patria do najvyššej triedy. Kosačky sú odolné, ľahké a dá sa s nimi dobre manipulovať.

Zberné koše

Zberné koše sú dnes úplne bežným a základným príslušenstvom kosačiek. Výrobcovia však prichádzajú neustále s niečím novým. Posekanú trávu môžete využiť aj v rámci tzv. mulčovania, kedy kosačka posekanú trávu rozomelie na maličké kúsky, ktoré zapadajú späť do posekaného trávnika. Tým trávnik sekáte a súčasne hnojíte.

Cena


Pre mnohých je určujúcim faktorom cena. Cenová dostupnosť kosačiek na trávu je prijateľná, elektrickú kosačku ste schopní zaobstarať už za 55 €, benzínovú od 111€. V týchto najnižších cenových kategóriách neočakávajte prílišnú kvalitu. Nad 370 € už môžete kúpiť veľmi kvalitnú kosačku. Odporúčame kupovať kosačky od renomovaných výrobcov ako je Husquarna alebo Honda.

Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.