Recepty

Ako urobiť klasický zemiakový guláš?

zemiakový guláš s klobásou

Zemiakový guláš je „evergreen“, ktorý úspešne prechádza všetkými stravovacími módami a štýlmi. Urobiť ho je jednoduché, rýchle – s prípravou si poradí aj neskúsený kuchár. Ďalšou výhodou zemiakového guláša je dostupnosť surovín. Veľkým plusom je aj aj to, že je lacný. Ako urobiť klasický zemiakový guláš? Tento recept je určený úplným začiatočníkom.

Čo je na klasický zemiakový guláš potrebné:

  • zemiaky
  • udenina
  • cibuľa
  • tuk
  • mletá paprika, rasca, soľ, korenie
  • základné kuchynské vybavenie a zariadenia

Základ zemiakového gulášu

Zemiakový guláš je výdatný pokrm, ktorý radíme medzi tak zvané jedlá z jedného hrnca.

Pripravuje sa zo zemiakov, údeniny, cibuľa, mletej papriky a prípadne trochy múky. Jeho príprava je rýchla.

Najľahšie sa robí zo zemiakov varného typu B alebo varného typu C. Ak použijeme „lojovité“ zemiaky typu A, nič sa nestane, len budeme musieť zemiakový guláš zahustiť múkou.

Príprava zemiakov na guláš

Ošúpeme surové zemiaky. Na jednu porciu pre dospelého počítame dve veľké, tri stredné alebo štyri menšie zemiaky. Z ošúpaných zemiakov vyrežeme očká, opláchneme ich v studenej vode a rozkrájame ich na asi dvojcentimetrové kocky.

Kto má radšej väčšie kúsky zemiakov v guláši, pokrája ich na svoju obľúbenú veľkosť. Zemiaky dáme na tanier alebo do misky.

Pripravíme si údeninu a cibuľu

udeninaNa zemiakový guláš používame dobrú gothajskú alebo slovenskú salámu, dobré špekáčiky, silné párky alebo aj polosuchú salámu.

Použiť možno aj klobásy – šunkovú, paprikovou, atď. Lacná náhradná udenina z hydinových separátorov a sóje sa pri varení nafúkne, pláva na povrchu a nie je chutná. Udeninu olúpeme a nakrájame na kocky.

Ošúpeme, opláchneme a na drobné kúsky nakrájame dve veľké cibule. Na dvoch lyžiciach masti alebo na troch lyžiciach olejom ju zosklovatíme.

Pridáme nakrájanú údeninu a spoločne opekáme. Zasypeme dvomi lyžicami sladkej mletej papriky a polovicou lyžičky drvenej (alebo celej) rasce.

Zemiaky roztlačíme alebo zahustíme

zemiakový gulášPremiešame, nasypeme zemiaky. Pridáme pol lyžice soli, zalejeme vodou, aby boli zemiaky zakryté a pod pokrievkou varíme asi 15 minút.

Keď sú zemiaky mäkké, máme dve možnosti. Buď ich malú časť roztlačíme (napríklad vidličkou o stenu hrnca alebo dvoma troma štuchmi mačkadlom) a guláš sa zahustí rozpadnutými zemiakmi (to ide ľahko pri type C, dobre pri type B), alebo v hrnčeku rozmiešame dve lyžice hladkej múky s trochou vody, nalejeme do guláša a necháme prevariť.

Guláš ochutnáme a dochutíme soľou, mletým čiernym korením, prípadne ostrejšiou paprikou (keď nebudú guláš jesť deti). Tiež je možné guláš priostriť rozdrveným cesnakom. Niekto si guláš korení aj majoránkou

Tip ako urobiť klasický zemiakový guláš

Guláš je možné urobiť aj bez údeniny. Potom je dobré trochu si „vypomôcť“ bujónovú kockou, ktorú pridáme k zemiakom hneď na začiatku varu.

Možno ho doplniť paprikou, paradajkami alebo obojím.

Zeleninu chvíľu dusíme na základe cibule a údeniny, až potom pridáme zemiaky a zalejeme vodou.

Ďalšou variantou je pridať do hotového zemiakového guláša trochu sladkej či kyslej smotany.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button