Recepty

Ako pripraviť huby, aby boli stráviteľnejšie?

Pre niekoho sú jedlé huby delikatesou, a pre niekoho len zberateľskou vášňou a pre iných je to kombinácia oboch spomenutých možností. Vo všetkých prípadoch je dobré o hubách čo najviac vedieť, a to aj pre takých hubárov, ktorí ich nejedia, ale niekomu darujú. Obdarovaný dôveruje, že medzi jedlými hubami sa neskrýva nejaký jedovatý druh húb. Ten kto huby konzumuje, by ich mal celkom určite poznať, dobre spracovať a vedieť, že huby sú veľmi ťažko stráviteľné. Existuje však fígeľ, ako pripraviť huby a tým stráviteľnosť húb zlepšiť.

Návod ako pripraviť huby s použitím citróna

Najskôr huby očistíme, a ešte pred tepelnou úpravou primerane osolíme a pokvapkáme citrónovou šťavou. Citrón výdatne zlepší dosť veľkú ​​stráviteľnosť húb.

uvarené hubyHuby dajte na upraženú cibuľku a za stáleho miešania poduste pod pokrievkou na miernom ohni. Huby duste najmenej 20 minút, aby boli dobre upravené a stráviteľné.

Ak sa voda z húb rýchlo odparí, podlejte ich trochou vody, aby sa nepripaľovali. Keď sa vám budú zdať huby hotové a voda sa vyparí, rozklepnite niekoľko vajec a zmiešajte ich s hubami, až kým zmes nezhustne tak, ako si ju predstavujete.

Vajcia by mali byť dobre tepelne spracované. Zmes môžete ešte dochutiť soľou alebo korením a recept je hotový.

Nebojte sa ohrievaných húb

Mýtus ohrievaných húb nie je dôvodný, rozhodne nie je pravdivý ako sa traduje, že druhýkrát ohrievané huby sú jedovaté.

Pozor na skladovanie uvarených húb v teple

Huby by mohli byť nebezpečné, keď ich po uvarení necháte príliš dlho stáť v teple.

Nezabudnite, že po vychladnutí ich musíte dať hneď do chladničky, alebo, čo je ešte lepšie, do mrazničky.

Podusené huby v mrazničke nevadia, nie sú cítiť, nemajú prenikavú arómu, na rozdiel od surových húb. Surové huby do mrazničky nepatria, majú výdatnú arómu a natiahnu ju aj iné potraviny.

Sušené huby ako korenie

Na jemno zomleté ​​sušené huby sú skvelým korením do omáčok, polievok i na mäso. Hubový prášok urobí divy, jedlo bude chutnejšie a výborne aromatické. Takto si viete pripraviť huby, ako korenie na dlhé zimné obdobie. Prečítajte si aj ako sušiť huby.

Huby vo sladkokyslom náleve 

Aj tu platí, že ak chceme dobre pripraviť huby, tak ich  primerane osolíme a pokvapkáme citrónovou šťavou pred spracovaním.

Do každého pohára, ktorý sme umyli a vyparili horúcou vodou, dáme pokrájané surové huby, prípadne pridáme na kolieska nakrájanú cibuľu, pripravený a uvarený (už vychladnutý) nálev nalejeme na huby, dobre zatvoríme a sterilizujeme.

Od doby, kedy sa voda začne variť, zavárame ešte najmenej 20 minút.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button