Ako liečiť

Ako bojovať s menštruačnými bolesťami prírodnou cestou?

boj s menštruačnými bolesťamiMenštruácia vie občas potrápiť menštruačnými bolesťami a kŕčmi brucha. Ak sú bolesti silné, prípadne sa pridá nevoľnosť, vie to bežný deň ženy skomplikovať. Je určite vhodnejšie riešiť príčinu pomocou prírodných prostriedkov, než len zobať veľa tabletiek na bolesť. V našom článku vám poradíme, ako s menštruačnými bolesťami zatočiť pomocou byliniek a aromaterapie.

Prevencia pred menštruačnými bolesťami

Menštruačné bolesti zvyčajne začínajú v prvý deň menštruácie alebo o deň skôr. Ako prevenciu by ste mali v dobe asi týždeň pred menštruáciou zaradiť do jedálnička dostatok potravín obsahujúcich vitamíny C, E a vitamíny skupiny B, zinok, vápnik, horčík, železo a esenciálne mastné kyseliny.

Vhodnými potravinami sú napr. orechy, za studena lisované oleje, ryby, ovocie, zelenina, celozrnné obilniny, vajcia, strukoviny, a pod.

Znížte naopak príjem cukru, alkoholu a kofeínu. Dbajte aj na dostatok pohybu a spánku. Ak budete tento režim dodržiavať neustále, bude to samozrejme ešte lepšie.

Aké bylinky pomáhajú v boji s menštruačnými bolesťami?

Alchemilka žltozelená – táto univerzálna ženská bylinka zmierňuje menštruačné bolesti a harmonizuje menštruačný cyklus.

Harmanček pravýharmanček vie tíšiť menštruačné bolesti, používa sa aj pri predmenštruačnom syndróme, upravuje tiež menštruačný cyklus a má blahodarný vplyv na maternicu a vaječníky.

nechtík lekársky proti menštruačným bolestiamNechtík lekárskynechtík upravuje menštruáciu, používa sa pri silnej a bolestivej menštruácii. Čaj z nechtíka začnite piť zhruba týždeň pred očakávanou menštruáciou.

Rebríček obyčajný – rebríček pomáha zmierňovať silnú a bolestivú menštruáciu. Odporúča sa začať s pitím rebríčkového čaju zhruba 2 – 3 dni pred očakávanou menštruáciou.

Listy maliníku – čaj z maliníkového lístia tlmí silnú menštruáciu a menštruačné kŕče. Začnite ho piť zhruba týždeň pred očakávanou menštruáciou.

Ako pripraviť čaj proti menštruačným bolestiam

Vyššie uvedené bylinky užívajte najčastejšie vo forme čaju. Pripravíte ho tak, že 2 lyžičky sušenej bylinky zalejete 250 ml vriacej vody a necháte 10-15 minút lúhovať a potom scedíte. Vybraný bylinkový čaj užívakte 2 – 3x denne.

Rimbaba obyčajná – uvoľňuje menštruačné kŕče, pomáha proti bolestiam hlavy a migrénam. Užíva sa vo forme tinktúry.

Ďalej môže pomôcť tiež konzumácia pupalkového oleja, ktorý zmierňuje predmenštruačný syndróm a bolestivú menštruáciu a navyše tiež upokojuje precitlivelé a boľavé prsia, čo býva ďalším nepríjemným príznakom sprevádzajúcim menštruáciu.

Bojovať s menštruačnými bolesťami sa dá aj masážnym balzamom

Vhodná je tiež masáž brucha, s ktorou môžete začať už pred príchodom menštruácie. Skúste masážny balzam z rimbaby obyčajnej, ktorý vyrobíte nasledovne: 2 hrste kvitnúce vňate rimbaby obyčajnej nakrájajte na malé kúsky, vložte ich do vysterilizovaného pohára a zalejte ich kvalitným za studena lisovaným olejom. Pohár umiestnite do temna a pravidelne ju pretrepávajte.

Po zhruba 2-3 týždňoch olej aj s bylinkou zohrejte na miernom ohni (pozor, nevarte!). Po vychladnutí ho sceďte a pridajte včelí vosk (na 100 ml oleja asi 10 ml včelieho vosku).

Vosk nechajte rozpustiť a potom balzam prelejete do vysterilizovaných pohárikov a nechajte stuhnúť. Balzam je vhodný aj k masáži brucha pri črevných ťažkostiach a tiež k uľahčeniu pôrodu.

Ako pomáha v boji s menštruačnými bolesťami aromaterapia

menštruačné bolestiVhodnými éterickými olejmi pri boji s menštruačnými bolesťami sú yzop, cyprus, škorica čínska (kasie), šalvia muškátová, tymián, atď.

Éterické oleje môžete inhalovať pomocou aromalampy (postačí 3 – 5 kvapiek) alebo si ich pridajte do masážneho oleja (asi 10 – 25 kvapiek na 50 ml masážneho oleja).

Tipy

Čaj z nechtíka lekárskeho sa môže piť dlhodobo, lebo nechtík nemá žiadne vedľajšie účinky ani kontraindikácie.

Varovanie

Pokiaľ vás trápia menštruačné kŕče aj po skončení menštruácie alebo sa u vás menštruačné kŕče objavili, hoci nimi inak netrpíte, vyhľadajte pre istotu lekára. Mohlo by sa jednať o endometriózu, myómy či gynekologický zápal, či iný gynekologický problém.

Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button