Ako liečiť

Ako sa zbaviť bradavíc?

ako sa zbavit bradavicSnáď každý z nás mal niekedy vo svojom živote bradavicu. Ide o jeden z najčastejších kožných problémov, ktorý nijako neohrozuje naše zdravie, ale ide o veľmi neestetickú a niekedy aj bolestivú záležitosť. V tomto článku sa dozviete, aké máte možnosti, keď sa chcete bradavíc zbaviť.

Čo sú to bradavice a ako vznikajú

Bradavice sú kožné výrastky vírusového pôvodu. Ich vznik majú na svedomí papilomavírusy, ktoré sa do ľudského organizmu môžu dostať malými trhlinkami na koži.

Ak navštevujete verejné kúpalisko, bazén alebo saunu, používajte vždy vhodnú obuv a nechoďte naboso, pretože práve tu sa vírusom bradavíc najlepšie darí. Bradavice sú veľmi nákazlivé a ohrozené sú predovšetkým malé deti a ľudia so zníženou imunitou.

Naše telo si dokáže do dvoch rokov vytvoriť proti vírusu obranu a bradavice potom vymiznú, ale pokiaľ sa urobia na chodidlách, môžu byť veľmi bolestivé a je vhodné ich odstrániť hneď ako sa objavia.

Prostriedky na bradavice z lekárne

prípravky na odstránenie bradavíc
Bradavicové mazanie

Keď objavíte bradavicu, asi hneď nepobežíte k lekárovi, ale budete sa snažiť ju zlikvidovať sami. Bradavice nikdy nijako neškrabte, nevydlabávajte alebo inak mechanicky neodstraňujte, pretože by ste si ju preniesli aj na iné miesta na tele.

V lekárni zoženiete veľké množstvo prostriedkov na bradavice– kvapky alebo špeciálne gély, ktoré sa aplikujú priamo na bradavicu. Tá najprv sčernie a potom sa úplne vymrští a zmizne.

Menšie bradavice možno týmto spôsobom odstrániť celkom rýchlo a ľahko. Použitie týchto prípravkov je navyše úplne bezbolestné, vždy je však nutné postupovať presne podľa inštrukcií k danému lieku.

Bradavice odstráňte prírodnými prostriedkami

Ak chcete najprv vyskúšať prírodné prostriedky, existuje mnoho metód ako s bradavicami bojovať. Niektoré prostriedky sú účinnejšie, iné menej.

Doba liečby je individuálna a môže sa pretiahnuť.

Lastovičník

Šťavu lastovičníka používali už naše babičky. Odstránenie môže trvať dlhšiu dobu, ale bradavice by mali odpadnúť aj s korienkami.

Bradavicu niekoľkokrát denne potierajte šťavou zo stonky lastovičníka, tá časom zhnedne a odpadne. Dajte pozor, pretože lastovičník patrí medzi jedovaté rastliny.

Cesnak

cesnakCesnak je účinným prostriedkom pri boji s nachladnutím, ale používa sa aj k boju s bradavicami.

Ukrojte silnejší plátok cesnaku a priložte ho na 5 minút na bradavicu. Bude to páliť, ale bradavica by mala zhruba po dvoch dňoch odpadnúť. Rovnakým spôsobom sa používa aj cibuľa vylúhovaná v octe.

Banánová šupka na bradavice

bananova šupkaS bradavicami môžete bojovať aj pomocou exotického ovocia.

Odrežte kúsok banánovej šupky a prilepte ju náplasťou k bradavici (žltou šupkou nahor).

Po dvanástich hodinách vymeňte šupku za novú a tento postup opakujte do tej doby kým bradavica neopadne.

Šťava z ananásu

Potrite bradavicu šťavou z čerstvého ananásu, nechajte 4-5 hodín pôsobiť a potom môžete bradavicu umyť. Postup opakujte 2x denne po dobu 5 dní a bradavice by mala úplne zmiznúť.

Toto sú najznámejšie spôsoby ako s bradavicami bojovať prírodným spôsobom. Ďalšie možnosti nájdete v článku Bradavice na ruke a na nohe: 10 tipov, ako odstrániť bradavice

Návšteva kožného lekára

V prípade, že sa vám nepodarí bradavicu odstrániť alebo už je príliš veľká, navštívte kožného lekára. Ten navrhne najlepší postup ako ďalej postupovať.

Najčastejšie sa používa zmrazenie bradavice tekutým dusíkom. Celú výbavu na zmrazovanie bradavíc a aj na rôzne ďalšie ošetrenia kože si môžete kúpiť aj cez internet. Nevýhodou býva, že sa tento postup musí v mnohých prípadoch niekoľkokrát opakovať.

odstranenie bradavic laseromTrochu bolestivejším riešením ako sa zbaviť bradavíc potom býva zoškrabnutie bradavice ostrou lyžičkou alebo u väčších bradavíc chirurgické odstránenie. Niektorí lekári odporúčajú tiež odstránenie pomocou laseru.

Tak nech je váš boj s bradavicami úspešný a znova sa už neobjaví. V komentároch môžete poradiť ostatným ako sa v boji s bradavicami darilo vám, prípadne nejaké ďalšie typy a rady. Každý návštevník bude určite vďačný.

Podobné články

1 komentár

  1. Moj pribeh s bradavicami je celkom pestri. Jednej sa mi podarilo zbavit vlastnou menstruacnou krvou:) opakovane som ju nanasala pod leukoplast az kym nezmizla. Na inu mi zabral cesnak a na dalsiu cibula v octe. Na druhu to nefungovalo,tak som ju zakceptovala a asi po roku a pol sama zmizla. O tyzden sa objavila na uplne opacnej strane tela. Su to srandistky. Robia si co chcu. A na kazdu plati nieco ine. Ked som si uz myslela ze som nasla ten spravny recept, nikdy nezabral znova…Treba skusat a nevzdavat to.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button