Ako predísť syndrómu karpálneho tunela?
V tomto článku sa dozviete, ako sa vyvarovať syndrómu karpálneho tunela. Kto túto bolesť nezažil, nevie, o čom je reč. Bolestivé problémy s karpálnym tunelom pritom ohrozujú čoraz viac ľudí. Najhoršie sú na tom tí, ktorí robia jednotvárne pohyby a preťažujú oblasť zápästia. K nim patria najmä ľudia, ktorí pracujú na počítači. Ako tejto chorobe predchádzať, keď na počítači pracujeme často, veľa hodín denne, a nemôžeme si dovoliť zmenu zamestnania?
Čo je potrebné na predchádzanie syndrómu karpálneho tunela:
- gélová podložka pod myš
- gélová podložka pod klávesnicu
Symptómy syndrómu karpálneho tunela
Najprv je dobré vedieť, ako sa choroba prejavuje. Prvé príznaky sú nenápadné, ide o pocit mravcov na ruke, brnenie alebo pálenie prstov ruky, ktorej zápästie je preťažené.
Pridávajú sa bolesti, horšia pohyblivosť prstov, ich zlá koordinácia a nepríjemná stŕpnutosť v oblasti zápästia.
Bolesti niekedy vystreľujú po predlaktie až do ramena a najhoršie na nich býva to, že sa objavujú, keď je ruka v pokoji. Mnohým ľuďom tak bráni tento syndróm v spánku. Škála ťažkostí je pomerne pestrá.
Diagnostika karpálneho tunela
Diagnostiku musí vykonať lekár, aby nedošlo k zámene s inou chorobou.
Syndróm karpálneho tunela sa objavuje, ak je oblasť zápästia trvalo preťažovaná. Najmä keď dlhodobo utláčame stredový nerv, ktorý touto oblasťou prechádza.
Svoje o tom vedia ľudia, ktorí pracujú pri počítači, ale aj hudobníci alebo obsluha pri pokladniach.
Prevencia syndrómu karpálneho tunela
Keď pracujeme na počítači, mali by sme ruku v zápästí čo najmenej ohýbať. Ideálne je držať zápästie v jednej rovine.
Čo najčastejšie by sme mali paže precvičiť, pretiahnuť prsty, uvoľniť oblasť zápästia, pretiahnuť aj ramená a krčné svaly. Ak to nestačí, oplatí sa kúpiť špeciálnu podložku pod klávesnicu.
Rovnako je pre zápästie veľkou záťažou, keď držíme dlho v rukách ťažké predmety. Neprospieva ani akákoľvek iná stereotypná fyzická práca, ktorá preťažuje zápästia. Ohrození sú napríklad aj robotníci, ktorí pracujú so zbíjačkou a podobnými vibračnými prístrojmi.
Syndróm karpálneho tunela sa môže objaviť aj u tehotných žien, ale trápi aj dospelých, ktorí majú zlé držanie tela.
Vplyv dedičnosti
Niekedy nepomáha ani prevencia, najmä keď vplyvom dedičnosti máme taký tvar zápästia, že ku stláčaniu stredového nervu dochádza aj pri jemnejších pohyboch a menšej záťaži.
Zaujímavé je, že častejšie sa s týmto zdravotným problémom stretávajú ženy. V niektorých prípadoch lekár odporučí nenáročný chirurgický zákrok.
Tipy
Udržiavajte svoje telo v dobrej fyzickej kondícii a nepreťažujte žiadnu jeho časť. Keď pracujete pri počítači zaraďujte čo najviac prestávok, aby ste pretiahli telo a precvičili najmä paže a uvoľnili zápästia. To platí aj pre chrbticu.
Ideálne je posilňovanie rúk. Skúste gumové krúžky alebo malé loptičky z rovnakého materiálu, ktoré sa stláčajú v dlani.
Neopierajte zápästia o stôl, ale skúste ich pri písaní na klávesnici držať vo vzduchu alebo ich majte podložené špeciálnou podložkou.
Vyberať môžete z gélových podložiek pod myš, ale existujú aj gélové podložky pod zápästie alebo pod klávesnicu.
Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré syndróm karpálneho tunela signalizujú, navštívte lekára. Ten zistí, či sa nejedná o inú chorobu, a navrhne liečbu.
Upozornenie
Ak sa vám prudko zhorší hybnosť, veci vám vypadávajú z ruky a pridajú sa ďalšie ťažkosti (rozmazané videnie, bolesti hlavy, poruchy reči a iné), okamžite navštívte lekára. Mohlo by ísť napríklad o mozgovú mŕtvicu a tá si vyžaduje rýchly lekársky zákrok.
Nepodceňujte mravčenie, brnenie a pokles citlivosti – syndróm karpálneho tunela vzniká pomaly, trvá to mesiace, niekedy roky. Čím skôr s tým začnete niečo robiť, tým lepšie.
Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.