Zdravie a krásaZáhrada

Ako spracovať nechtík lekársky?

nechtík lekárskyCez leto zvykne na záhradách kvitnúť bylina nazývaná ako nechtík lekársky. Nechtík lekársky je jednoročná rastlina, ktorú si môžete ľahko vypestovať aj na vašom záhone. Poďme si teda povedať niečo o jej liečivých účinkoch a taktiež o jej spôsobe využitia. V nasledujúcich riadkoch si podrobne popíšeme  recept na výrobu nechtíkového oleja a krému.

Čo budete potrebovať, keď chcete spracovať nechtík lekársky:

Na olej budete potrebovať:

  • 2 hrste zavädnutých kvetov nechtíka lekárskeho
  • Za studena lisovaný slnečnicový olej
  • Uzatvárateľnú nádobu

Na krém budete potrebovať:

  • 2 hrste kvetov nechtíka lekárskeho (môžu byť aj usušené)
  • 50g nerafinovaného bambuckého masla
  • 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja

Kde sa vyskytuje nechtík lekársky a ako ho pestovať

Nechtíku lekárskemu sa dobre darí v priepustnej hlinito-piesčitej pôde, ktorá je dobre zásobená živinami, a samotná rastlina je buď na slnečnom mieste alebo v polotieni.

krém z nechtíka lekárskehoRozmnožuje sa semenami, je teda bežné to, že sa na záhone sama od seba vysemení a na ďalší rok znovu vyrastie. Pokiaľ si rastlinu po vykvitnutí odrežete cca 15cm na zemou, znovu vám vyrastie a vykvitne.

V ľudovom liečiteľstve sa využívajú kvety, listy aj stonky. Nechtík je nutné zbierať len počas slnečného dňa.

Na sušenie sa hodia kvety tesne pred ich vykvitnutím, ktoré usušíte buď v dobre vetranej tmavej miestnosti alebo niekde vonku v tieni, ale len počas teplého a suchého počasia.

Aké liečivé účinky ponúka nechtík lekársky

Nechtík kvitne rôznymi farbami, všetky majú však rovnaké liečivé účinky. Čaj z nechtíka lekárskeho sa používa pre detoxikáciu organizmu, ako podpora pri liečbe žltačky a proti rakovine, pri ochorení čriev, žalúdka a hrubého čreva.

olej z nechtíka lekárskehoHodí sa taktiež ako univerzálna bylina do rôznych čajových zmesí. Nálev zo sušeného nechtíka môžete využiť do kúpeľa, ktorý úspešne potláča nepríjemné kvasinkové infekcie reprodukčných orgánov.

Nechtík taktiež hojí spáleniny, popáleniny, omrzliny, jazvy, vredy, kožné zápaly, akné a ekzémy.

Je taktiež veľmi vhodný pri zapareniach u detí. Používa sa vo forme masti, krému, tinktúry alebo oleja, pre ktorých výrobu sa väčšinou používajú čerstvé kvety.

Ako postupovať pri výrobe nechtíkového oleja

ako spracovať nechtík lekárskyPohár alebo nádobu naplňte zavädnutými kvetmi nechtíka zhruba do ¾ jej objemu a zalejte ju za studena lisovaným slnečnicovým olejom.

Taktiež môžete použiť mandľový, avokádový, olivový alebo akýkoľvek iný olej, podľa toho, aký vám vyhovuje.

Pohár vzduchotesne uzavrite a potom ho položte niekde na slnko. Občas pohár pretrepte a dolejte olej tak, aby kvety nikdy neboli nad jeho úrovňou.

Mohlo by sa totiž stať to, že by vám kvety začali plesnivieť. Po 2-3 týždňoch olej sceďte cez plátno. Väčšie množstvo radšej skladujte v chlade.

Ako postupovať pri výrobe nechtíkového krému

Vo vodnom kúpeli si rozpustíte bambucké maslo, pridáte kokosový olej a po rozpustení prisypete kvety nechtíka lekárskeho. Tekutinu udržujte v teple tak, aby vám maslo nestuhlo.

Po niekoľkých hodinách krém precedíte cez plátno, nalejete ho do pohára a necháte ho cez noc v chladničke stuhnúť.

Pre výrobu nechtíkového krému môžete namiesto kokosového oleja použiť taktiež mandľový alebo akýkoľvek iný kvalitný olej.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button