Ako liečiť

Ako bojovať so zápalom močového mechúra prírodnou cestou?

Xzápal močového mechúraVäčšina žien pozná boj so zápalom močového mechúra veľmi dobre, pretože ženy sú k tomuto ochoreniu oveľa náchylnejšie ako muži. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré býva liečené antibiotikami. V začiatku ochorenia alebo pri nekomplikovanom priebehu je však možné sa antibiotikám vyhnúť. V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako bojovať so zápalom močového mechúra prírodnou cestou a tiež, ako zápalu predchádzať.

Čo sa skrýva za zápalom močového mechúra

Zápal močového mechúra sa prejavuje predovšetkým častým, neodkladným a často bolestivým nutkaním na močenie, pálením a rezaním pri močení a niekedy tiež bolesťami v podbrušku.

Aké sú príčiny vzniku zápalu močového mechúra

Najčastejšou príčinou infekcie močového mechúra býva premnoženie baktérií, najčastejšie Escheria coli (v 80 – 90% prípadov).

Ak človek pije nedostatočne a nepreplachuje tak močový mechúr, baktérie sa veľmi ľahko usadia a množia. Výsledkom je infekcia močového mechúra.

Ďalšími príčinami vzniku infekcie môžu byť napr. hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, menštruáciou či menopauzou, zlé hygienické návyky, nechránený pohlavný styk, nevhodné spodná bielizeň, oslabená imunita či cukrovka.

Zápalom močového mechúra alebo močových ciest je tiež označovaná tzv. choroba medových týždňov, kedy je zvýšená frekvencia pohlavného styku. Mladomanželky by mali preto dbať na prevenciu, aby medové týždne neskončili antibiotikami.

Základné opatrenia pri liečbe zápalu močového mechúra

Pacient trpiaci zápalom močového mechúra musí byť vždy v teple a postupne zvyšovať príjem tekutín. Vyplavujú sa tak baktérie z močového mechúra a klesá ich koncentrácia.

Vhodnými tekutinami sú bylinkové čaje, čistá voda či brusnicová šťava, vyhnite sa naopak káve, alkoholu a perlivým limonádam.

boj proti zápalu močového mechúraProti páleniu pri močení vyskúšajte lyžičku jedlej sódy rozmiešanú v pohári vody.

Do svojho jedálnička zaraďte močopudné potraviny, napr. petržlen, zeler, uhorku, vodný melón, jablká, broskyne, marhule, ananás, a pod.

Liečivé bylinky na zápal močového mechúra

Kapucínka väčšia

Jedná sa o veľmi účinné prírodné antibiotikum vhodné pri zápaloch močových a dýchacích ciest. Má protizápalové a mierne močopudné účinky. Pôsobí tiež preventívne.

Čaj pripravíte z lyžičky sušenej rastliny alebo 2 lyžičiek čerstvé byliny, ktorú zalejete 250 ml vriacej vody a necháte 10 minút lúhovať. Pijeme 3x denne. Je vhodná aj pre deti a tehotné a dojčiace ženy.

Vres obyčajný

Vres má silné antibakteriálne a močopudné účinky, obmedzuje tak výskyt nežiaducich baktérií v močových cestách, a tak pomáha bojovať so zýpalom močového mechúra. Normalizuje tiež činnosť obličiek.

Na prípravu čaju nechajte povariť 2 lyžičky sušenej byliny v 250 ml vody, potom nechajte 15 minút stáť a čaj sceďte. Užívajú sa 2 – 3 šálky denne.

Praslička roľná

pitný režim pri zápale močového mechúraPraslička roľná má močopudné a mierne protizápalové účinky. Je vhodná pre všetky choroby obličiek a močového mechúra, obzvlášť pri prechladnutí močového mechúra s kŕčovitými bolesťami.

Jednu až dve lyžičky sušenej prasličky zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj by sa mal piť 2 – 3x denne.

Nechtík lekársky

Nechtíkpôsobí proti zápalom obličiek a močového mechúra. Čaj sa pripravuje z jednej až dvoch lyžíc sušeného kvetu, ktoré prelejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Pite ho 3x denne.

Púpava lekárska

Púpavadiuretické účinky, prospieva močovým cestám aj obličkám. Čajová lyžička sušených listov sa zaleje vriacou vodou a nechá lúhovať 15 minút. Čaj sa pije 2x denne.

Brusnica obyčajná

prevencia proti zápalu močového mechúraBrusnice zbavujú telo mikróbov v močových cestách a zároveň fungujú preventívne proti zápalu močového mechúra.

Čaj sa pripravuje z 2 lyžičiek sušených plodov brusníc, ktoré zalejete 250 ml vriacej vody a necháte 20 minút lúhovať. Pite 2 – 3x denne.

Žihľava dvojdomá

Žihľava je bylina s močopudnými účinkami a tlmí zápal močových ciest. Lyžičku sušené žihľavy prelejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj sa pije 2x denne.

Breza previsnutá

Čaj z listov brezy previsnutej má silné močopudné účinky, čistí a detoxikuje, pomáha tiež pri zníženej funkcii obličiek a zápaloch močových ciest. Dve čajové lyžičky listu brezy prelejte 250 ml vriacej vody a nechajte cca 15 min lúhovať. Čaj pite 2x denne.

Varovanie

Pokiaľ objavíte v moči stopy krvi alebo ak máte zvýšenú teplotu či horúčku, okamžite vyhľadajte lekára.

K lekárovi zamierte tiež, ak sa zápal močového mechúra objaví v tehotenstve alebo ak domáca liečba v priebehu niekoľkých dní nezaberie.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj články ako liečiť prírodnou cestou:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button