Ako na nevoľnosť v tehotenstve?
Nepríjemnou súčasťou obdobia tehotenstva je nevoľnosť a nutkanie na zvracanie. Prejavujú sa najmä v prvých mesiacoch tehotenstva, a to až u troch štvrtín žien, a to zhruba do štvrtého mesiaca. Pocity nevoľnosti sú pritom najčastejšie v ranných hodinách, krátko po prebudení. Ako na nevoľnosť v tehotenstve?
Čo spôsobuje nevoľnosť v tehotenstve?
Ranná nevoľnosť počas tehotenstva môže mať rôzne príčiny. Za najčastejšiu z nich sa však považuje to, že dochádza k hormonálnej zmene a tým aj k väčšej citlivosti orgánov, teda hlavne žalúdka a čriev. Dochádza aj k zníženej produkcii žalúdočných štiav.
Za vznikom nevoľnosti počas tehotenstva ale môže stáť aj zmena jedálnička. Známy apetít počas gravidity, kedy žena konzumuje zvýšené množstvo potravy a jedál, na ktoré nie je zvyknutá, môže vyvolať nevoľnosť a zvracanie.
To je napokon mnohokrát príčinou nevoľnosti aj u ostatných ľudí. Napchávať sa skrátka nie je dobré pre váš organizmus.
Ak nevoľnosť a zvracanie pretrvávajú aj v pokročilejšom štádiu tehotenstva, je určite potrebná konzultácia s lekárom.
Môže sa totiž jednať o vredy, prípadne aj vznik nádorových ochorení, čo je celkom určite oveľa závažnejšie než v prípade ranných nevoľností, ktoré sú spôsobené vyššie uvedenými faktormi. Ako spoznám že som tehotná?
Babské rady, ako zabrániť nevoľnosti v tehotenstve
1. Vyhýbajte sa vôňam
Vyvarujte sa styku s vôňami, ktoré vám všeobecne vadia. Počas tehotenstva môžete byť na tieto vône oveľa citlivejšia.
Typicky sa jedná napríklad o vône na toalety, ale aj rôzne spreje alebo aj aviváže na pranie. Ak tieto vône zo svojho domova na čas odstránite, môže to prispieť k tomu, že nevoľnosti počas tehotenstva rýchlejšie odznejú, prípadne nebudú až tak intenzívne.
2. Jedzte rozumne
Je tradíciou, že ženy majú počas tehotenstva oveľa väčší apetít. Niekedy skonzumujú doslova všetko, čo im príde pod ruku. To však samozrejme môže priťažiť vášmu žalúdku a zapríčiniť nevoľnosti.
Pokiaľ je to možné, tak aj počas tehotenstva dodržujte vyvážený jedálniček, samozrejme s ohľadom na potreby vás a aj plodu, ktorý je vo vašom tele.
3. Pravidelne vetrajte
Väčšia citlivosť sa počas tehotenstva prejavuje aj tým, že vám môžu viac vadiť nielen niektoré vône, ale samozrejme tiež pachy.
Vzhľadom na to, že nevoľnosti sú hlavne otázkou rána, odporúčam večer aj ráno dôkladne vyvetrať všetky miestnosti.
4. Skúste studené nápoje
Niektoré nastávajúce mamičky majú dobré skúsenosti s tým, že ak sa napijú studeného, rýchlejšie sa im uľaví od rannej nevoľnosti.
5. Vyskúšajte zázvor
Mnohé ženy odporúčajú počas tehotenstva konzumovať zázvorový čaj, sušienky či iné potraviny, v ktorých je zázvor obsiahnutý. Možno práve vám táto rada pomôže.
6. Dodávajte telu vitamíny
Tie sú samozrejme dôležité pre ľudský organizmus v akejkoľvek fáze života, teda nielen v tehotenstve. Práve počas neho ale telo potrebuje niektoré vitamíny vo zvýšenej dávke. S tým vám určite poradí váš lekár. Na nevoľnosti počas tehotenstva pomáha napríklad zvýšená dávka vitamínov B.
Tie možno telu dodať nielen v bežných potravinách, ale aj niektorých potravinových doplnkoch. Na potravinové doplnky si ale počas tehotenstva dajte pozor, nie všetky sú pre obdobie gravidity vhodné.
Vitamín B je možné kúpiť aj vo forme tabletiek. Ich využívanie konzultujte s lekármi. Zoznam vitamínov, ktoré sú dôležité v tehotenstve.
Ako dlho potrvá zbavenie sa nevoľností v tehotenstve?
Nevoľnosti počas tehotenstva vás budú trápiť najmä v prvých troch až štyroch mesiacoch. Práve v tomto období sú celkom bežné, takže sa nie je čoho obávať.
Ak však nevoľnosti neustávajú aj v pokročilejšom štádiu tehotenstva, alebo sa nejako výrazne zhoršujú, je nutné o tom ihneď informovať lekára.