Ako liečiťZdravie a krása

Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom prírodnou cestou?

ako bojovať s predmenštruačným syndrómomPredmenštruačný syndróm bohužiaľ trápi veľkú väčšinu žien. Predstavuje fyzické i psychické ťažkosti, ktoré sa objavujú zhruba týždeň pred menštruáciou. Tento syndróm dokáže veľa žien odstaviť „mimo koľaj“ aj na niekoľko dní. Ak chcete pomôcť zmierniť problémy súvisiace s predmenštruačným syndrómom, vyskúšajte naše tipy. V nasledujúcom článku nájdete rady a tipy, ako bojovať s predmenštruačným syndrómom prírodnou cestou.

Príznaky spojené s predmenštruačným syndrómom

Predmenštruačný syndróm postihuje až 70% žien v reprodukčnom veku. Môže ísť o bolesti hlavy, brucha, pŕs, svalov a kĺbov, nafukovanie, nespavosť alebo naopak zvýšenú spavosť, mravčenie, závraty, únavu, podráždenosť, depresiu, úzkosť, váhový prírastok, opuchy, zhoršenie stavu pleti a vlasov a ďalšie ťažkosti. Veľmi typická je prehnaná chuť na sladké, alebo kombinácie jedál rôznych chutí.

bolesti chrbticeMožno vás to prekvapí, ale niektoré ženy majú problémy aj s krčnou chrbticou, častá býva aj bolesť kŕčových žíl, celková únava končatín a bolesti kostí, či kĺbov.

Spektrum signálov je skutočne široké, no ak sa prejavia v silnej forme, je to skutočne nepríjemné.

S predmenštruačným syndrómom sa často spája dedičnosť, čiže ak vaša mama mala rôzne príznaky predmenštruačného syndrómu, je veľká pravdepodobnosť, že nimi budete trpieť aj vy.

Ako s predmenštruačným syndrómom bojovať pomocou byliniek

Ľubovník bodkovanýľubovník použite, ak vás v čase niekoľkých dní pred menštruáciou trápi depresia, úzkosť, stres alebo tiež črevné problémy.

Alchemilka obyčajná – alchemilka obyčajná je takmer univerzálnou ženskou bylinkou. Na čaj z alchemilky stavte, ak vás trápia bolesti, nočné potenie, či opuchy.

Medovka lekárska – medovka skvele upokojuje, pomáha pri závratoch a pôsobí proti nespavosti.

Harmanček pravý – harmanček bojuje s kŕčmi, nafukovaním a žalúdočnými a črevnými ťažkosťami.

Čaje z vyššie uvedených byliniek pripravíte zaliatím 1 čajovej lyžičky bylinky 250 ml vriacej vody. Čaj nechajte 10 minút vylúhovať a potom sceďte. Odporúčané dávkovanie: 1 – 3x denne vami vybraný bylinkový čaj približne týždeň pred plánovanou menštruáciou.

Ďalšie vhodné liečivé bylinky na predmenštruačný syndróm

Ďalšie bylinky vhodné pre zmiernenie ťažkostí predmenštruačného syndrómu sú napr. žihľava dvojdomá, vitex jahňací, rebríček obyčajný, angelika lekárska, malinové lístie, kalina obecná, či mäta pieporná a ďalšie.

Éterické oleje

Z éterických olejov sú vhodné najmä éterický olej levanduľa, bergamot, kananga, ylang-ylang, cyprus, či vanilka. Tieto éterické oleje zmierňujú nervozitu a vyrovnávajú emócie.

Môžete ich využiť formou nepriamej inhalácie pomocou aromalampy (stačí pridať 3 – 5 kvapiek éterického oleja do aromalampy), pomocou masáže (na 50 ml rastlinného oleja asi 15 kvapiek éterického oleja) alebo kúpeľa.

Kúpeľ pripravíte tak, že zmiešate 2 lyžice rastlinného oleja s približne 5 kvapkami éterického oleja a zmes prilejete do kúpeľa.

teplý obkladDo stravy je vhodné zaradiť pupalkový olej, ktorý zmierňuje bolesti pŕs a kŕče a bojuje s depresiami.

Tento olej je získaný zo semien pupalky dvojročnej, ktorá prináša úľavu od príznakov predmenštruačného syndrómu.

Pupalkový olej je známy obsahom esenciálnych mastných kyselín, ktoré so súčasťou hormonálnych procesov uskutočňujúcich sa v tele ženy. Okrem iného je pupalka dvojročná pokladom pre ženskú pleť, preto by nemala chýbať v domácnosti každej ženy.

Upozornenie

  • Ak užívate lieky na depresie, ľubovníkový čaj rozhodne nepite.
  • Éterický olej ylang-ylang a levanduľa nepoužívajte pri nízkom krvnom tlaku, éterický olej bergamot nepoužívajte 12 hodín pred opaľovaním.
  • Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button