Zdravie a krása

Ako fungujú naše vnútorné hodiny a ako to využiť?

ľudské vnútorné hodinyV tomto článku vám prinášame rady a tipy, kde môžete zistiť, ako fungujú vaše vnútorné hodiny a ako to môžete využiť vo svoj prospech. To, ako sa cítime počas dňa, je často závislé na našich vnútorných hodinách. Zatiaľ čo v určitej dobe naša fyzická výkonnosť stúpa, v inej časti dňa sme odolnejší voči bolesti – takže existuje čaj ideálny na návštevu zubára. Ako teda naše vnútorné nastavenie funguje a ako sa dá využiť?

Čo je potrebné, ak chceme vedieť, ako fungujú naše vnútorné hodiny:

  • pozornosť
  • rešpektovanie tela
  • dodržiavanie rád od lekára

Čo sú vnútorné hodiny

Jednotlivé fyziologické pochody prebiehajú nezávisle na našej vôli. A tiež v odlišných cykloch. Tie môžeme rozdeliť na denné, mesačné alebo dokonca sezónne.

Tradičné východné náuky, ako napríklad čínska medicína, tvrdí, že metabolizmus a činnosť jednotlivých orgánov podliehajú konkrétnemu rytmu. Rovnako tak, aj príznaky chorôb. Aj tie sa zhoršujú a zlepšujú podľa určitých zákonitostí.

Ako fungovanie vnútorných hodín využiť

Napríklad astmatici mávajú najväčšie ťažkosti po polnoci, zvyčajne medzi druhou a štvrtou hodinou rannou. Aj trávenie potravín má svoj čas – keď si dáme kalorickejšie jedlo počas dňa, nie je pre našu líniu taký problém, ako keď sa najeme neskoro večer. Večer sa tuky ukladajú, cez deň energiu z pokrmu väčšinou spotrebujeme.

astmatičkaAkútne alergické problémy nás najčastejšie trápia ráno po prebudení. Mozgové cievne príhody väčšinou udrú ráno alebo v dopoludňajších hodinách.

Mimochodom, ak plánujete návštevu zubára alebo vás čaká iný bolestivý zákrok, naplánujte si to v čase od 13 do 15 hodiny.

V tom čase je prah citlivosti najnižší. A ak chcete vedieť, kedy vaša pamäť ide na maximálny výkon, je to medzi 15. a 17. hodinou. Keď sa zapíšete do jazykového kurzu, urobíte určite dobre, všetko si zapamätáte a učenie vám to takto popoludní pôjde samo.

únavaAle späť ku zdraviu. Počas 24 hodín kolíše naša telesná teplota a predovšetkým náš krvný tlak, rovnako ako tep alebo tvorba a distribúcia hormónov.

Najnižšie hodnoty krvného tlaku sa dajú namerať v noci, zhruba od polnoci do tretej hodiny rannej.

K najväčšiemu výkyvu dochádza po prebudení, kedy systolický aj diastolický tlak významne stúpne. Počas dňa už zmeny nie sú také veľké.

Tipy

Rešpektujme upozornenie lekárov, ktorí poznajú náš zdravotný stav a povedia, aký máme dodržiavať režim. To sa týka predovšetkým liekov, ak nám ich predpíšu.

Upozornenie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button