AkoaPreco.com / Zdravie a krása / Ako fungujú naše vnútorné hodiny a ako to využiť?

Ako fungujú naše vnútorné hodiny a ako to využiť?

ľudské vnútorné hodinyV tomto článku vám prinášame rady a tipy, kde môžete zistiť, ako fungujú vaše vnútorné hodiny a ako to môžete využiť vo svoj prospech. To, ako sa cítime počas dňa, je často závislé na našich vnútorných hodinách. Zatiaľ čo v určitej dobe naša fyzická výkonnosť stúpa, v inej časti dňa sme odolnejší voči bolesti – takže existuje čaj ideálny na návštevu zubára. Ako teda naše vnútorné nastavenie funguje a ako sa dá využiť?


Čo je potrebné, ak chceme vedieť, ako fungujú naše vnútorné hodiny:

  • pozornosť
  • rešpektovanie tela
  • dodržiavanie rád od lekára

Čo sú vnútorné hodiny

Jednotlivé fyziologické pochody prebiehajú nezávisle na našej vôli. A tiež v odlišných cykloch. Tie môžeme rozdeliť na denné, mesačné alebo dokonca sezónne.

Tradičné východné náuky, ako napríklad čínska medicína, tvrdí, že metabolizmus a činnosť jednotlivých orgánov podliehajú konkrétnemu rytmu. Rovnako tak, aj príznaky chorôb. Aj tie sa zhoršujú a zlepšujú podľa určitých zákonitostí.


Ako fungovanie vnútorných hodín využiť

Napríklad astmatici mávajú najväčšie ťažkosti po polnoci, zvyčajne medzi druhou a štvrtou hodinou rannou. Aj trávenie potravín má svoj čas – keď si dáme kalorickejšie jedlo počas dňa, nie je pre našu líniu taký problém, ako keď sa najeme neskoro večer. Večer sa tuky ukladajú, cez deň energiu z pokrmu väčšinou spotrebujeme.

astmatičkaAkútne alergické problémy nás najčastejšie trápia ráno po prebudení. Mozgové cievne príhody väčšinou udrú ráno alebo v dopoludňajších hodinách.

Mimochodom, ak plánujete návštevu zubára alebo vás čaká iný bolestivý zákrok, naplánujte si to v čase od 13 do 15 hodiny. V tom čase je prah citlivosti najnižší. A ak chcete vedieť, kedy vaša pamäť ide na maximálny výkon, je to medzi 15. a 17. hodinou. Keď sa zapíšete do jazykového kurzu, urobíte určite dobre, všetko si zapamätáte a učenie vám to takto popoludní pôjde samo.

únavaAle späť ku zdraviu. Počas 24 hodín kolíše naša telesná teplota a predovšetkým náš krvný tlak, rovnako ako tep alebo tvorba a distribúcia hormónov.

Najnižšie hodnoty krvného tlaku sa dajú namerať v noci, zhruba od polnoci do tretej hodiny rannej.

K najväčšiemu výkyvu dochádza po prebudení, kedy systolický aj diastolický tlak významne stúpne. Počas dňa už zmeny nie sú také veľké.

Tipy

Rešpektujme upozornenie lekárov, ktorí poznajú náš zdravotný stav a povedia, aký máme dodržiavať režim. To sa týka predovšetkým liekov, ak nám ich predpíšu.

Upozornenie


Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.


Mohlo by vás zaujímať

recept na zázvorové cukríky

Ako vyrobiť domáce zázvorové cukríky?

Bolí vás hrdlo alebo vás trápi kašeľ? Nekupujte zbytočne predražené pastilky obsahujúce umelé sladidlá a …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.