Ako fungujú naše vnútorné hodiny a ako to využiť?
V tomto článku vám prinášame rady a tipy, kde môžete zistiť, ako fungujú vaše vnútorné hodiny a ako to môžete využiť vo svoj prospech. To, ako sa cítime počas dňa, je často závislé na našich vnútorných hodinách. Zatiaľ čo v určitej dobe naša fyzická výkonnosť stúpa, v inej časti dňa sme odolnejší voči bolesti – takže existuje čaj ideálny na návštevu zubára. Ako teda naše vnútorné nastavenie funguje a ako sa dá využiť?
Čo je potrebné, ak chceme vedieť, ako fungujú naše vnútorné hodiny:
- pozornosť
- rešpektovanie tela
- dodržiavanie rád od lekára
Čo sú vnútorné hodiny
Jednotlivé fyziologické pochody prebiehajú nezávisle na našej vôli. A tiež v odlišných cykloch. Tie môžeme rozdeliť na denné, mesačné alebo dokonca sezónne.
Tradičné východné náuky, ako napríklad čínska medicína, tvrdí, že metabolizmus a činnosť jednotlivých orgánov podliehajú konkrétnemu rytmu. Rovnako tak, aj príznaky chorôb. Aj tie sa zhoršujú a zlepšujú podľa určitých zákonitostí.
Ako fungovanie vnútorných hodín využiť
Napríklad astmatici mávajú najväčšie ťažkosti po polnoci, zvyčajne medzi druhou a štvrtou hodinou rannou. Aj trávenie potravín má svoj čas – keď si dáme kalorickejšie jedlo počas dňa, nie je pre našu líniu taký problém, ako keď sa najeme neskoro večer. Večer sa tuky ukladajú, cez deň energiu z pokrmu väčšinou spotrebujeme.
Akútne alergické problémy nás najčastejšie trápia ráno po prebudení. Mozgové cievne príhody väčšinou udrú ráno alebo v dopoludňajších hodinách.
Mimochodom, ak plánujete návštevu zubára alebo vás čaká iný bolestivý zákrok, naplánujte si to v čase od 13 do 15 hodiny.
V tom čase je prah citlivosti najnižší. A ak chcete vedieť, kedy vaša pamäť ide na maximálny výkon, je to medzi 15. a 17. hodinou. Keď sa zapíšete do jazykového kurzu, urobíte určite dobre, všetko si zapamätáte a učenie vám to takto popoludní pôjde samo.
Ale späť ku zdraviu. Počas 24 hodín kolíše naša telesná teplota a predovšetkým náš krvný tlak, rovnako ako tep alebo tvorba a distribúcia hormónov.
Najnižšie hodnoty krvného tlaku sa dajú namerať v noci, zhruba od polnoci do tretej hodiny rannej.
K najväčšiemu výkyvu dochádza po prebudení, kedy systolický aj diastolický tlak významne stúpne. Počas dňa už zmeny nie sú také veľké.
Tipy
Rešpektujme upozornenie lekárov, ktorí poznajú náš zdravotný stav a povedia, aký máme dodržiavať režim. To sa týka predovšetkým liekov, ak nám ich predpíšu.
Upozornenie
Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.