Zdravie a krása

Aké sú najkvalitnejšie Omega 3 kyseliny?

zdroje omega 3Omega 3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správnu funkciu ľudského tela, predovšetkým metabolizmu. Niet preto divu, že stále viac ľudí sa zaujíma, či ich jedálniček obsahuje dostatok tejto látky. Zároveň sú základnými stavebnými kameňmi tukov, ktoré aj napriek svojej zlej povesti sú životne dôležitými živinami. Konkrétne sa jedná o polonenasýtené kyseliny, ktoré sú pre srdce pomerne zdravé, pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov (tukov) a cholesterolu v krvi. Majú tiež protizápalové účinky. Hoci sú zápaly pomerne bežnou reakciou imunitného systému, výskumy ukazujú, že sú tiež predchodcom množstva závažných ochorení, vrátane kardiovaskulárnych chorôb, rakoviny a autoimunitných chorôb.

Problémom omega 3 mastných kyselín je to, že si ich ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať, preto je nevyhnutné, aby bol ich obsah v prijímanej potrave dostatočný. Bohužiaľ, jedálniček typickej slovenskej domácnosti neobsahuje dostatok potravín bohatých na omega 3 mastné kyseliny.

Aby sme s tým niečo urobili, rozhodli sme sa spísať niekoľko potravín, ktoré sú zdrojom najväčšieho množstva najkvalitnejších omega 3 mastných kyselín.

Najkvalitnejšie Omega 3 mastné kyseliny

Morské ryby

Z hľadiska ľudskej potravy je skvelé, že niektoré ryby žijú v studených vodách. Pýtate sa prečo? Ide totiž o to, že ryby žijúce v chladných vodách majú silnú „izoláciu“, ktorú v ich prípade tvorí tuk, ktorý je bohatou zásobárňou najkvalitnejších omega 3 mastných kyselín.

morské ryby a omega3Z toho vyplýva, že ak chcete svojmu telu dodať dostatok tejto dôležité látky, zamerajte sa najmä na tučné morské ryby, ako sú losos, tuniak, makrela, ančovičky atď. Jeden z najkvalitnejších zdrojov je práve lososový olej.

Fazuľa

Pre mnoho ľudí je veľkým prekvapením, že na zozname potravín bohatých na najkvalitnejšie omega 3 mastné kyseliny sú okrem iného aj fazuľa, ale je to skutočne tak.

Vo fazuli je veľmi málo tuku. V hrnčeku fazule (250 ml) je len 1 g tukov a väčšina z nich sú polonenasýtené.

Háčik je akurát v tom, že väčšina sú omega 6 a nie omega 3. Z tohto pohľadu sú najlepšie čierne fazule, ktoré obsahujú takmer totožné množstvo omega 3 a omega 6.

Ľan (Ľanové semienko)

ľanové semiankaKeď sa povie slovo ľan, tak si väčšina slovákov ako prvý asi vybaví materiál na výrobu textilu.

Ľan je pre nás tak trochu záhadná potravina. Faktom ale je, že ľanové semienko je obrovskou zásobárňou najkvalitnejších omega 3 mastných kyselín.

Možno ho zakúpiť vo forme semienok alebo oleja a v oboch prípadoch tak získate živinu, v ktorej je 70% tukov polynenasýtených az toho asi 60% sú práve vyhľadávané omega 3 mastné kyseliny.

Semienka sú navyše zdrojom vlákniny, bielkovín a lignanov, čo sú rastlinné estrogény, ktoré pomáhajú zabraňovať rastu rakovinových nádorov.

Vlašské orechy

Väčšina druhov orechov, ktoré sa na Slovensku bežne konzumujú, obsahuje polynenasýtené tuky. Avšak iba vlašské orechy vynikajú svojim významným množstvom omega 3 mastných kyselín, ktoré sú navyše perfektne vyvážené s omega 6.

Vlašské orechy sú tiež skvelým zdrojom bielkovín a stopových prvkov ako horčík, mangán a fosfor.

Podobne je na tom aj olej z vlašských orechov.

Ak začnete svoje pokrmy namiesto na olivovom oleji smažiť na oleji z vlašských orechov, zvýšite tak obsah omega 3 mastných kyselín na desaťnásobok, čím klesne pomer omega 3 ku omega 6 na polovicu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button