Ako zabrániť tvorbe vyrážok a podráždenia po holení?
Holenie je pre väčšinu mužov prakticky denná povinnosť. Mnohí z vás ho však doslova neznášajú. Tiež sa vám stáva, že vám po holení vyskočia pupienky a pokožka je nejakú dobu podráždená a začervenaná? Potom sa buď zle holíte, alebo nepoužívate kvalitné prípravky po holení. Ako zabrániť tvorbe vyrážok a podráždenia po holení?
Obsah článku:
- Prečo vzniká podráždenie
- Postup, ako sa správne holiť
- Čo je potrebné
- Balzam po holení pre mužov
Prečo vzniká podráždenie pokožky po holení?
Po každom holení je pokožka citlivejšia. Ľahšie potom dochádza k tomu, že sa do nej dostanú baktérie, ktoré spôsobujú ono podráždenie. Koža je v dôsledku holenia vysušená, čo zvyšuje jej napätie.
Podráždenie sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie začervenaním. Tento stav zvyčajne trvá len niekoľko minút, u niektorých jedincov ale trvá pokojne aj celé dni, než sa farba tváre vráti do pôvodného prirodzeného stavu. To už je ale zvyčajne čas na nové holenie, takže sa problém opakuje.
Postup, ako sa správne holiť
Aby ste predišli prípadnému podráždeniu pokožky, je dobré si zopakovať, ako sa vlastne správne holiť. Tieto informácie budú určite užitočné hlavne pre mladých chlapcov a mužov, ktorým fúzy len začínajú rásť a nemajú s ich holením dostatok skúseností.
Holenie vykonávajte skôr popoludní alebo večer. V tomto smere robí mnoho mužov chybu, pretože sa holia ráno. V tú dobu je ale pokožka najviac citlivá a teda logicky najnáchylnejšia na podráždenie.
Pred holením si tvár umyte teplou vodou. Fúzy totiž zmäknú a pôjdu potom ľahšie oholiť.
Ak používate klasický strojček na holenie, vždy na tvár naneste kvalitný gél alebo penu na holenie. Tá tiež prispeje ku zmäkčeniu fúzov, strojček potom nebude po tvári prechádzať tak drsne.
Penu naneste rovnomerne v dostatočnom množstve a nechajte ju približne jednu až dve minúty pôsobiť.
Pred samotným holením skontrolujte stav strojčeka. Mal by byť dostatočne ostrý a zbavený chĺpkov od predchádzajúceho holenia. Umývanie ostria vykonávajte v studenej vode, horúca voda prispieva k jeho rýchlejšiemu otupeniu.
Zásadným krokom je správny smer holenia. Strojčekom prechádzajte vždy v smere rastu fúzov, nie „proti srsti“. Začnite v oblasti krku a tváre, až potom pokračujte na brade a v oblasti pier. Na týchto miestach sú totiž fúzy najtuhšie, takže je dobré nechať pôsobiť penu na holenie čo najdlhšie.
Akonáhle skončíte s holením, umyte si tvár teplou a potom studenou vodou.
Aby nedošlo k podráždeniu pokožky, použite na záver kvalitný gél, vodu alebo balzam po holení.
Pri holení sa môže stať, že sa porežete. V tom prípade je vhodné použiť nejaký prípravok – zastavovač krvi.
Čo je potrebné na holenie?
- Kvalitný a ostrý strojček na holenie
- Holiaci gél alebo penu
- Voda, gél alebo balzam po holení
Balzam po holení pre mužov
Podráždeniu pokožky zabránite tiež použitím balzamu po holení. Ten nanášajte ihneď potom, ako sa oholíte a umyjete si tvár.
Vďaka balzamu nebude pokožka príliš vysušená a zabráni sa tiež prípadnému usadeniu baktérií, ktoré sú príčinou podráždenia.
Balzam po holení pre mužov Sensitiv
Vyberajte si určite Sensitiv/citlivý balzám po holení pretože takéto balzámi po holení sú kvalitné a obľúbené, kombinujú vlastnosti vody po holení a hydratačného krému. Dodáju pokožke vlahu a sviežosť, navyše ju príjemne schladia. Pokožka nesčervená a nedôjde k vytvoreniu pupienkov.
Aké budú náklady na holenie?
Balzam po holení zaobstaráte v balení s objemom 50 ml za 5 eur. Vydrží vám po dobu niekoľkých týždňov.