Ako na bezšampónovú metódu?
Viete ako a prečo vyskúšať bezšampónovú metódu pre vaše vlasy? Metóda umývania vlasov bez šampónu začína byť veľmi populárna, i keď pre mnohých určite zarážajúca. Anglický názov pre túto metódu „no poo“ je skratkou pre „no shampoo“, čiže žiaden šampón a taktiež vyjadruje odmietnutie agresívnych čistiacich látok v šampóne. Je známe, že pri používaní bežných šampónov si musíte umývať vlasy častejšie, pretože sa viac mastia, taktiež existujú ľudia, ktorým zložky v šampónoch narušujú citlivosť pokožky na hlave, trápia ich lupiny, vypadávanie vlasov a pod. Existujú prírodné spôsoby, ktorými je možné si vlasy umývať a to sú predovšetkým: žitná múka a marocký íl. Niektorí vyznávači tejto metódy používajú k umývaniu vlasov len čistú vodu. Akú a ktorú bezšampónovú metódu teda využiť?
Čo je potrebné na bezšampónovú metódu:
Jedna z týchto možností:
- Hladká žitná múka (nie celozrnná)
- Marocký íl
- Jedlá sóda
- Jablčný ocot alebo citrónová šťava na opláchnutie vlasov
- Voda, hrebeň z kančích štetín
Ako aplikovať bezšampónovú metódu?
Mazové žľazy na pokožke hlavy produkujú maz, ktorý vlasy a kožu chránia a vytvárajú tak prirodzenú bariéru. Ak použijete klasický šampón s detergentami, najčastejšie s SLS, SLES, pokožku príliš odmastíte a tá sa začne v konečnom dôsledku mastiť viac.
Suchá pokožka je taktiež náchylná ku tvorbe lupín. Aby sa produkcia mazových žliaz normalizovala, je dobré používať práve šetrné umývacie prostriedky ako je napr. žitná múka.
Prvé týždne či mesiace môžu byť ťažké, pretože chvíľu trvá, kým sa tvorba mazu ustáli a tak sa vlasy môžu mastiť viac ako obvykle.
Šampón môžete vysadiť okamžite alebo len postupne obmedzovať frekvenciu umývania.
Žitná múka
Možno je to trochu zvláštna predstava – dávať si múku na hlavu, ale naozaj to funguje. Táto múka ma vyrovnané pH, ktoré je k vlasom šetrné, nevysušuje pokožku a vyrovnáva produkciu mazu.
Ďalej obsahuje vitamín A, E, K, vitamíny skupiny B, minerálne látky, betakarotén a omega 3. Tieto látky zaisťujú krásne vlasy a podporujú aj ich rast. Žitná múka je lacnejšia a prospešná, tak prečo teda túto bezšampónovú metódu nevyskúšať?
Použite asi 2 polievkové lyžice hladkej žitnej múky (nesmie byť celozrnná, pretože tá sa veľmi ťažko vymýva z vlasov), zmiešajte ju s vodou na kašičku, aplikujte ju na mokrú pokožku hlavy, premasírujte a dôkladne ju spláchnite vlažnou vodou.
Potom je najideálnejšie použiť octový oplach.
Za žiadnych okolností však neskúšajte pšeničnú múku, ktorá obsahuje príliš veľa lepku a na vlasoch sa lepí! Žitná múka obsahuje taktiež lepok ale podstatne menej, avšak aj napriek tomu, alergici by mali byť na pozore.
Marocký íl
Tento íl je lávového pôvodu a obsahuje významné množstvo kremíka, draslíka, horčíka a vápnika. Vyživuje tak vlasy a zanecháva ich krásne, lesklé a objemné. Možno to bude prvý krát trochu zvláštne, nanášať si na vlasy blato, ale výsledok vás určite prekvapí.
Vezmite si cca 2 polievkové lyžice marockého ílu, zmiešajte ho s vlažnou vodou (asi 5 lyžíc) tak, aby vám vznikla redšia kašička, môžete pridať aj pár kvapiek argánového oleja a naneste si túto kašičku na mokré vlasy, resp. ku korienkom a poriadne ich ňou premyte. Íl nechajte pôsobiť 5 minút a potom ho dôkladne zmyte vlažnou vodou. Použite octový oplach.
Jedlá sóda na vlasy
Niekto na ňu nedá dopustiť ale túto bezšampónovú metódu nieje vhodné využívať často. Sóda má príliš zásadité pH, ktoré narúša vlasovú štruktúru aj pH pokožky.
Výhody sú v jej abrazívnosti a v jej umývacích schopnostiach, takže pokiaľ potrebujete odstrániť odumreté bunky alebo zvyšky vlasových prípravkov z vlasov, raz za čas ju použiť môžete.
Vezmite si 1 polievkovú lyžicu sódy a zmiešajte ju s 250ml vody. Sóda sa aplikuje na mokrú pokožku hlavy a asi 2 minúty sa masíruje.
Následne si ju starostlivo opláchnite vodou a použite octový oplach – pre odstránenie sódy z vlasov a pre vyrovnanie pH.
Žĺtka a octový oplach
Ďalšou prírodnou možnosťou je použitie žĺtku. Ten obsahuje lecitín, ktorý vlasy hydratuje a vyživuje. Žĺtok vlasy taktiež posilňuje a zvyšuje ich objem.
Vezmite si 1 až dve žĺtka, naneste si ich na mokré vlasy, premasírujte a následne opláchnite vlažnou vodou! Teplota vody ti je veľmi dôležitá, pretože horúca voda by žĺtok rozbila a veľmi ťažko by sa potom vymýval. Opláchnite si vaše vlasy opäť octovým oplachom.
Octový oplach je nutný po použití jednej z vyššie uvedených metód, pretože napomáha k odstráneniu umývacieho prostriedku, vyrovnáva pH a hlavne zanechá vlasy hladké a lesklé.
Pokiaľ sa obávate octového zápachu, ten po uschnutí vlasov zmizne. Namiesto jablčného octu môžete použiť aj citrónovú šťavu.
1 polievkovú lyžicu zmiešajte s 250ml vody a opláchnite ňou vlasy. Jemne zmes vtlačte do vlasov a nechajte ju chvíľu pôsobiť (ideálne 10 minút). Potom opláchnite vlasy vlažnou vodou alebo ich neoplachujte vôbec – vyskúšajte, čo vám bude viac vyhovovať.
Umývanie vlasov len vodou
Možno je to pre niekoho ťažko predstaviteľné ale jedná sa o najstaršiu bezšampónovú metódu, pri ktorej si naši predkovia svoje vlasy najprv vykefovali a potom umyli teplou vodou, ktorá rozpustila maz vo vlasoch.
Kefa z kančích štetín roznesie maz od korienkov ku končekom a odstráni prach, pot a iné nečistoty. Tento spôsob sa nehodí pre jemné vlasy a pre oblasti, kde tečie príliš tvrdá voda. Naopak, táto metóda je vhodná pre husté a vlnité vlasy.
Postup v skratke: pokožku hlavy premasírujte bruškami prstov, vykefujte kančím hrebeňom, opláchnite teplou vodou (ale nie horúcou).
Opäť vlasy premasírujte ale teraz už po celej dĺžke, opláchnite studenou vodou, následne vlažnou a nakoniec si znovu premasírujte vlasy. Vlasy nechajte voľne schnúť na vzduchu.
Prečítajte si aj články:
- Ako si vyrobiť domáci dezodorant?
- Ako liečiť pálenie záhy prírodnou cestou?
- Ako si vyrobiť domáci odličovač?
- Ako používať med v boji s chrípkou a nachladnutím?
- Ako využiť arganový olej?
- Ako na rozštiepené končeky?
- Ako vyrobiť domáci tuhý šampón?
- Ako si vyrobiť domácu pleťovú vodu podľa typu pleti?
- Ako začať s otužovaním?