Úvod / Zdravie a krása / Ako použiť gél z aloe vera?

Ako použiť gél z aloe vera?

zdravie s gélom z aloe veraAko použiť gél z aloe vera – rady a tipy. Gél z aloe je obľúbený pre svoje hojivé účinky na koži. Druhov aloe existuje mnoho, pre výrobu gélu sa však hodí aloe pravá čiže vera (aloe barbadensis, aloe vulgaris), aloe stromovitá (aloe arborescenc) a aloe kapská (aloe ferox). Pokiaľ máte doma rastlinu starú aspoň 3 roky, môžete sa pustiť do domácej výroby gélu. Je to jednoduché a oveľa lacnejšie ako kupované gély. Tým, že si túto rastlinku pestujete doma a dávate jej svoju starostlivosť, sa vám určite rada odmení. Poďme si ukázať, ako jednoducho získať gél z listov aloe pre kozmetické použitie.


Čo je potrebné ak chcete použiť gél z aloe vera

Ak chceme použiť gél z aloe vera budeme si musieť najprv zaobstarať rastlinu. Na trhu nájdeme mnoho druhov ako napríklad aloe pravá – vera (aloe barbadensis, aloe vulgaris), aloe stromovitá (aloe arborescenc) alebo aloe kapská (aloe ferox).

Ďalej budeme potrebovať ostrý nôž a sterilné poháre a ak chceme gél uchovať, tak aj práškový vitamín C (cca 500 mg) alebo vitamín E (400 IU), oboje zoženiete v lekárni.

Hojivé účinky staršej rastliny

Pre získanie liečivého gélu použijeme rastlinu starú minimálne 3 roky, tá má totiž už dostatok účinných látok. Najrýchlejší spôsob použitia je ten, že odrežeme list a rezom priložíme na postihnuté miesto. Ak však chceme získať väčšie množstvo gélu, postupujeme nasledovne:

Odkrojíme spodný vonkajší list rastliny a umyjeme ho. Tiež si dôkladne umyjeme ruky, aby sme si gél nekontaminovali. Gél získame z vnútornej časti rastliny. Listy zvisle umiestnime do nejakej nádoby a necháme asi desať minút odtiecť nežiaduce žltú živicu – latex.


Oddelenie šupky

pozužitie gélu z aloe veraOstrým tenkým nožom alebo škrabkou odkrojíme celú plochu vrchnej časti šupky. Šupku oddeľujeme preto, že obsahuje silné laxatívne a kožu dráždiace látky.

V domácich podmienkach je dosť ťažké zamedziť zmiešanie preháňacích látok a gélu, preto sa vnútorné užívanie gélu neodporúča.

Teraz lyžičkou zoškrabnite gél do pripravenej misky. Ak máme tučný a veľký list, môžeme použiť aj ostrý nôž a gél odrezať na podložke podobne ako sťahujeme kožu z rybieho filé.

Dužinu rozmixujeme

Takto pripravený gél obsahuje aj kúsky dužiny. Aby sme ich odstránili, použijeme mixér a získame tak kompaktný gél. Teraz gél zmiešame s prírodným konzervantom – vitamínom C alebo E. 500 mg vitamínu C alebo 400 IU vit. E postačí asi na štvrť šálky gélu.

pozužitie gélu z aloe veraTakto pripravený gél dáme do sterilného pohára, dobre uzavrieme a môžeme skladovať v chladničke niekoľko mesiacov.

Gél bez konzervačnej látky spotrebujeme radšej čo najrýchlejšie. Niektoré zdroje uvádzajú, že vydrží až 2 týždne, iné, že naopak podlieha rýchlej hnilobe.

Účinky aloe

Gél má úžasné hydratačné, fungicídne, baktericídne a dezinfekčné účinky. Tiež zmierňuje bolesť a podporuje imunitu, detoxikuje a napomáha pri cukrovke.

Použitie gélu

Využitie gélu je veľmi rozmanité. Gél z aloe vera môžeme použiť na drobné poranenia (nepoužívajte na otvorené hlboké rany a pľuzgiere), na povrchové popáleniny, na popáleniny od slniečka, pri výrobe pleťovej masky, na ekzémy a akné, na hmyzie štípance, na opary a bradavice, proti lupinám a na lámavé nechty.

Varovanie

Domáce gély nepoužívajte vnútorne. U niektorých osôb sa môže po natieraní gélom z aloe vera vyskytnúť alergická reakcia, v takom prípade prestaňte gél používať.

Ďalšie odporúčané články:

Ako použiť gél z aloe vera?
4.9 (98.57%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

recept na zázvorové cukríky

Ako vyrobiť domáce zázvorové cukríky?

Bolí vás hrdlo alebo vás trápi kašeľ? Nekupujte zbytočne predražené pastilky obsahujúce umelé sladidlá a …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.