Ako si vybraťZdravie a krása

Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

vybranie antikoncepcieAntikoncepcia a plánované rodičovstvo, obzvlášť v tejto dobe, je dozaista dôležitou záležitosťou. Ženy by si mali pri výbere dávať poriadny pozor, aby si vybrali tú najideálnejšiu antikoncepciu, ktorá im bude vyhovovať. Na trhu ich dneska je totiž pomerne veľa a každému vyhovuje niečo iné. Iná antikoncepcia je vhodná pre mladé dievčatá, iná pre ženy po pôrode, iná pre dojčiace a iná pre ženy po cisárskych rezoch, či s nejakými zdravotnými problémami. Nad tým všetkým by ste sa mali zamyslieť, než sa rozhodnete pre nejaké riešenie.

Čo je potrebné ak si chcete vybrať správnu antikoncepciu:

Jednotlivé druhy antikoncepcie

Kondóm

ako na antikoncepciuKondóm patrí medzi základnú antikoncepciu, ktorá je najlepšie dostupná, najlacnejšia a s 99% zárukou o bezpečnosti.

Zákazník si môže vybrať z rôznych designov, farieb, veľkostí.

Je to jediná antikoncepcia, ktorá nezabraňuje len počatiu, ale aj chráni pred pohlavnými chorobami. Jedná sa o univerzálnu antikoncepciu.

Pesar

Pesar, je ďalšou možnou antikoncepciou, ktorá je najviac obľúbená asi v USA. U nás ju však nezoženiete, pre nezáujem bol zastavený jej dovoz.

Antikoncepčné pilulky

Antikoncepčné tabletky sú jednofázové, dvoj alebo trojfázové. Delia sa podľa obsahu hormónov. Majú najvyššiu percentuálnu bezpečnosť pred počatím. Pri výbere je potreba gynekologického vyšetrenia. Iná antikoncepcia je vhodná pre mladú pätnásťročnú dievčinu a iná pre zrelú ženu.

Z praktického hľadiska, pri možnom plánovaní svojich dovoleniek, je najvýhodnejšia tá jednofázová. Existujú tu aj antikoncepcie s extrémne nízkou hladinou hormónov, ktoré sú ideálne pre mladé dievčatá a pre tie ktoré trpia s PMS. Ideálne by bolo, aby pred výberom vhodnej antikoncepcie bola žene odobratá krv, ktorá by podľa hladín hormónov pomohla vybrať tú pravú.

Injekcia antikoncepcia

Patrí už k archaickým prostriedkom, od ktorých gynekológovia pomaly upúšťajú. Napriek tomu ich ženy vyžadujú, pretože sa injekcia aplikuje raz za mesiac do svalu.

Jej veľkou nevýhodou je nevyspytateľné nepravidelné krvácanie a bolesti hlavy.

Implantáty

vyber antikoncepcieImplantovanie podkožných tyčiniek patrí k veľmi obľúbeným, avšak neodporúča sa alergikom a ženám po cisárskych rezoch. Životnosť je 3 – 5 rokov.

Za túto dobu je možné ušetriť veľkú finančnú čiastku v porovnaní s tým, koľko by vás stáli pilulky. Jej nevýhodou je to, že skutočnosť, či túto antikoncepciu znášate, alebo nie, spoznáte až po aplikácii do podkožia.

Pri skoršom vyňatí je tyčinka už nepoužiteľná a navyše, nikto vám už späť uhradené peniaze nevráti.

Antikoncepčné náplasti

Antikoncepčné náplasti sa lepia na vami zvolené miesto. V jednom balení sú tri náplasti. Menia sa vždy po týždni.

Štvrtý týždeň urobíte pauzu. Sú veľmi obľúbené medzi mladými ženami. nemusíte sa báť sprchovania ani kúpania, sú vode odolné. Pozor by si mali dávať alergici.

Vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko je vhodné len pre tie ženy, ktoré už aspoň raz porodili z dôvodu istých rizík infekcií. Ich životnosť je 3 -5 ročná, potom sa musí vymeniť. Vnútromaternicové telieska sú absolútne nevhodné všetkým ženám, ktoré absolvovali dva cisárske rezy.

Ostatné druhy antikoncepcie

Peny, želé, krémy a podobné výrobky sú veľmi nespoľahlivé. Majú hubiť spermie, ale skôr sa užívajú ako prídavky iných antikoncepcií.

Počítanie dní

Počítanie dní a bazálnej teploty sú metódami hodných muzeálneho záznamu. Ich spoľahlivosť je sporadická. Sú skôr istotou, že skutočne otehotniete, než pravý opak. Pozrite si aj kalkulačka plodné dni.

Sterilizácia

Rozmyslite si tento krok veľmi dobre, skôr, než ho urobíte. Je to totiž nevratný zákrok. Ochrana pred počatím je 100%. Pred možnosťou nákazy však žiadna.

Tabletka po

Post koitálna antikoncepcia – záchranná pilulka po styku. Je potrebné, aby ste ju stihli užiť najneskôr do 48 hodín po styku.

Treba povedať, že to však nie je klasická antikoncepcia a nie je príliš dobré sa na ňu spoliehať. Túto barličku navyše môžete využiť iba dvakrát do mesiaca.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button