KuchyňaZáhrada

Ako sa zbaviť vinných mušiek?

ako sa zbaviť vinných mušiekUrčite to tiež poznáte, necháte na stole misu s ovocím a behom pár dní sa okolo nej vznáša množstvo malých mušiek. Ide o vinne mušky, ktoré milujú zrelé až prezreté ovocie a ako sa raz objavia, pribúdajú bleskovou rýchlosťou a len tak sa ich nezbavíte. Ako s vinnými muškami čo najrýchlejšie zatočiť a čo robiť pre to, aby sa znovu neobjavili?

Vinné mušky

ovocie a vinné muškyVinne mušky, alebo tiež octomilky či ovocné mušky, sú len pár milimetrov veľké mušky, ktoré sa živia na zrelom a hnijúcom ovocí a na jeho zvyškoch.

Tieto mušky kladú do ovocia vajíčka a množia sa veľmi rýchlo. Prvá muška k vám domov môže priletieť sama z vonku alebo si prinesiete z obchodu ovocie, v ktorom sú nakladené vajíčka vinných mušiek.

Mušky láka nielen zrelé ovocie, ale aj sladké ovocné šťavy, mušty, víno aj pivo. A ak necháte voľne na stole niektorú z týchto potravín, je len otázkou času, kedy sa mušky objavia.

Ako sa vinných mušiek zbaviť?

Čo robiť keď sa mušky vyroja? Najprv je potrebné urobiť poriadok v kuchyni a na jedálenskom stole.

Vyneste a riadne vymyte odpadkový kôš, zo stolov pozbierajte všetky zvyšky jedla i pitia, ovocie upracte na chránené miesto, umyte kuchynskú linku aj jedálenský stôl a zlikvidujte fľaše so zvyškami štiav a muštov.

A čo s muškami? Mušky samotné zlikvidujete tak, že ich pochytáte do pasce. Môžete tiež nastražiť na tanierik kúsok ovocia a až mušky vzlietnu, jednoducho ich vysajete vysávačom.

V obchodoch kúpite lapač na vinné mušky, tzv. Jabĺčko, rôzne lepiace prúžky, na ktoré sa vinné mušky nachytajú, ale dobre funguje aj obyčajná mucholapka.

Pasca na vinné mušky

Jednoduchú pascu na vinné mušky si môžete vyrobiť aj sami doma.

Stačí naliať do menšej mištičky balzamikový ocot, bežný ocot, víno alebo jablčný mušt.

K tomu pridajte kúsok prezretého ovocia alebo tekutinu oslaďte cukrom. Potom mištičku prekryte potravinovou fóliou a do fólie urobte niekoľko dierok asi 2 mm veľkých. Vôňa octu mušky naláka a ony vojdú do mištičky, ale von sa nedostanú. Potom je len na vás, akým spôsobom mušky zlikvidujete.

Aby mušky znovu neprileteli

Aby sa mušky znovu neobjavili, dodržujte nasledujúce pravidlá. Prezreté alebo nahnité ovocie nenechávajte nikde voľne ležať, pravidelne vynášajte a umývajte odpadkový kôš, nenechávajte voľne ležať nedojedené jedlo, ani zvyšky štiav, muštu alebo vína.

Utierajte poháre so sirupom, udržujte čistú kuchynskú linku aj jedálenský stôl.

klinčeky na octomilkyVinné mušky kladú svoje vajíčka aj do vlhkej hliny v kvetináčoch, preto izbové rastliny príliš nezalievajte.

Hovorí sa tiež, že vinné mušky nemajú radi vôňu klinčekov. Umiestnite teda v kuchyni mištičku s týmto korením. Ako prevencia môžu slúžiť aj niektoré mäsožravé rastliny.

Ako vidíte, stačí dodržiavať pár jednoduchých pravidiel a vinné mušky vás už nebudú viac obťažovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button